Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Hymnu Hymn państwowy, hymn narodowy – to tradycyjna pieśń patriotyczna, będąca symbolem jedności, odrębności narodowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Hymnu Hymn państwowy, hymn narodowy – to tradycyjna pieśń patriotyczna, będąca symbolem jedności, odrębności narodowej."— Zapis prezentacji:

1 Historia Hymnu Hymn państwowy, hymn narodowy – to tradycyjna pieśń patriotyczna, będąca symbolem jedności, odrębności narodowej.

2 Najstarszą pieśnią, która pełniła rolę hymnu narodowego była Bogurodzica śpiewana przez rycerstwo polskie. Bogurodzica dziewica, Bogiem sławiena Maryja. U twego syna, Gospodzina, matko zwolena, Maryja! Zyszczy nam, spuści nam. Kyrie eleison. Twego dzieła Krzciciela, bożycze, usłysz głosy, napełń myśli człowiecze. Słysz modlitwę, jąż nosimy, a dać raczy, jegoż prosimy. A na świecie zbożny pobyt, po żywocie rajski przebyt. Kyrie eleison.

3 W 1797 roku we Włoszech Józef Wybicki pisze pieśń, która zyskuje sobie popularność, podnosząc ducha patriotyzmu i bohaterstwo narodu Polskiego

4 „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbijemy. Marsz, marsz, Dąbrowski do Polski z ziemi włoski za Twoim przewodem złączem się z narodem. szablą Jak Czarnecki do Poznania wracał się przez morze dla ojczyzny ratowania po Szwedzkim rozbiorze.CzarneckiPoznaniaSzwedzkim rozbiorze Marsz, marsz, Dąbrowski... Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę będziem Polakami dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski...WisłęWartęBonaparte Niemiec, Moskal nieosiędzie, gdy iąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie jak ojczyzna nasza. Marsz, marsz, Dąbrowski...pałasza Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany: "słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany." Marsz, marsz, Dąbrowski...tarabany Na to wszystkich jedne głosy: "Dosyć tej niewoli mamy Racławickie Kosy, Kościuszkę, Bóg pozwoli.Racławickie Kosy Kościuszkę

5 Obecnie nazywana jest „Mazurkiem Dąbrowskiego” W 1918 roku zostaje hymnem narodowym, a w 1927 roku ogłoszony zostaje oficjalnym Hymnem Państwowym i jest nim do tej pory.

6 Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz... SzabląWisłęWartęBonaparte Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Marsz, marsz... Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany - Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Marsz, marsz...CzarnieckiPoznaniaszwedzkim zaborzetarabany

7 Znamy nasze symbole narodowe


Pobierz ppt "Historia Hymnu Hymn państwowy, hymn narodowy – to tradycyjna pieśń patriotyczna, będąca symbolem jedności, odrębności narodowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google