Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?"— Zapis prezentacji:

1 Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?

2 „Plusy” komputera i telewizji możliwość szybkiego zdobywania różnorodnych informacji możliwość szybkiego zdobywania różnorodnych informacji rozbudzanie zainteresowań i ciekawości rozbudzanie zainteresowań i ciekawości

3 „Minusy” komputera i telewizji „złodziej” czasu „złodziej” czasu przedkładanie komputera i telewizji nad inne, aktywne formy wypoczynku przedkładanie komputera i telewizji nad inne, aktywne formy wypoczynku brak kontroli nad sposobem użytkowania komputera, telewizora przez dziecko pozostawione w domu brak kontroli nad sposobem użytkowania komputera, telewizora przez dziecko pozostawione w domu problemy zdrowotne związane z brakiem ruchu, wzrokiem problemy zdrowotne związane z brakiem ruchu, wzrokiem łatwość dostępu do brutalnych gier i bajek łatwość dostępu do brutalnych gier i bajek utożsamianie się z negatywnymi bohaterami gier i bajek – naśladowanie agresji utożsamianie się z negatywnymi bohaterami gier i bajek – naśladowanie agresji uzależnienie komputerowe uzależnienie komputerowe

4 „Jeśli najmłodsi uczą się zabijając poprzez zabawę na ekranie, to gdy wyjdą na ulicę myślą, że zabijać to całkiem normalna rzecz. Robiły to wielokrotnie grając.” (fragment artykułu z Życia Warszawy)

5 Dlaczego gry komputerowe i bajki „w zabijanie” mają silny wpływ na gracza? Gracz nie tylko ogląda przemoc na monitorze, ale sam jej dokonuje! Gracz nie tylko ogląda przemoc na monitorze, ale sam jej dokonuje! Gracz w czasie gry i podczas oglądania bajek nie tylko identyfikuje się z bohaterem, ale sam niejednokrotnie się nim staje! Gracz w czasie gry i podczas oglądania bajek nie tylko identyfikuje się z bohaterem, ale sam niejednokrotnie się nim staje! Gracz sam podejmuje decyzje o dokonywanych przez siebie aktach przemocy! Gracz sam podejmuje decyzje o dokonywanych przez siebie aktach przemocy! Gracz i widz traci w końcu relację między dobrem, a złem – im częściej „zabija” tym szybciej to przestaje robić na nim wrażenie! Gracz i widz traci w końcu relację między dobrem, a złem – im częściej „zabija” tym szybciej to przestaje robić na nim wrażenie!

6 Użytkownik gier – „strzelanek”: przyswaja negatywne wzory zachowań przyswaja negatywne wzory zachowań sam staje się agresorem sam staje się agresorem sam realizuje przemoc i uczy się, że nie jest ona karana sam realizuje przemoc i uczy się, że nie jest ona karana ma poczucie władzy ma poczucie władzy

7

8 Gry komputerowe i bajki to nie tylko „strzelanki”! gry i bajki edukacyjne gry i bajki edukacyjne gry i bajki przygodowe gry i bajki przygodowe gry i bajki sportowe gry i bajki sportowe gry i filmy fabularne gry i filmy fabularne Rozwijają u dzieci: wyobraźnię, logiczne myślenie, doskonalą refleks, kojarzenie, koordynację wzrokowo-ruchową, zręczność manualną, dostarczają informacji.

9

10 Złote rady dla rodziców Kontroluj czas zabawy dziecka z komputerem! Kontroluj czas zabawy dziecka z komputerem! Kontroluj czas dziecka spędzony przed telewizorem. Kontroluj czas dziecka spędzony przed telewizorem. Poznaj i oglądaj ulubione bajki swojego dziecka. Poznaj i oglądaj ulubione bajki swojego dziecka. Poznaj ulubione gry dziecka i graj z nim od czasu do czasu! Poznaj ulubione gry dziecka i graj z nim od czasu do czasu! Obserwuj dziecko po odejściu od komputera Obserwuj dziecko po odejściu od komputera i telewizora! i telewizora! Pokazuj inne formy spędzania wolnego czasu! Pokazuj inne formy spędzania wolnego czasu!

11 Nawet najmłodsze dzieci chętnie zgłębiają tajniki obsługi komputera. Nie brońmy im tego! Dbajmy tylko o umiar i dobór właściwych gier, programów i bajek.


Pobierz ppt "Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google