Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?"— Zapis prezentacji:

1 Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?

2 „Plusy” komputera i telewizji
możliwość szybkiego zdobywania różnorodnych informacji rozbudzanie zainteresowań i ciekawości

3 „Minusy” komputera i telewizji
„złodziej” czasu przedkładanie komputera i telewizji nad inne, aktywne formy wypoczynku brak kontroli nad sposobem użytkowania komputera, telewizora przez dziecko pozostawione w domu problemy zdrowotne związane z brakiem ruchu, wzrokiem łatwość dostępu do brutalnych gier i bajek utożsamianie się z negatywnymi bohaterami gier i bajek – naśladowanie agresji uzależnienie komputerowe

4 „Jeśli najmłodsi uczą się zabijając poprzez zabawę na ekranie, to gdy wyjdą na ulicę myślą, że zabijać to całkiem normalna rzecz. Robiły to wielokrotnie grając.” (fragment artykułu z Życia Warszawy)

5 Dlaczego gry komputerowe i bajki „w zabijanie” mają silny wpływ na gracza?
Gracz nie tylko ogląda przemoc na monitorze, ale sam jej dokonuje! Gracz w czasie gry i podczas oglądania bajek nie tylko identyfikuje się z bohaterem, ale sam niejednokrotnie się nim staje! Gracz sam podejmuje decyzje o dokonywanych przez siebie aktach przemocy! Gracz i widz traci w końcu relację między dobrem, a złem – im częściej „zabija” tym szybciej to przestaje robić na nim wrażenie!

6 Użytkownik gier – „strzelanek”:
przyswaja negatywne wzory zachowań sam staje się agresorem sam realizuje przemoc i uczy się, że nie jest ona karana ma poczucie władzy

7

8 Gry komputerowe i bajki to nie tylko „strzelanki”!
gry i bajki edukacyjne gry i bajki przygodowe gry i bajki sportowe gry i filmy fabularne Rozwijają u dzieci: wyobraźnię, logiczne myślenie, doskonalą refleks, kojarzenie, koordynację wzrokowo-ruchową, zręczność manualną, dostarczają informacji.

9

10 Złote rady dla rodziców
Kontroluj czas zabawy dziecka z komputerem! Kontroluj czas dziecka spędzony przed telewizorem. Poznaj i oglądaj ulubione bajki swojego dziecka. Poznaj ulubione gry dziecka i graj z nim od czasu do czasu! Obserwuj dziecko po odejściu od komputera i telewizora! Pokazuj inne formy spędzania wolnego czasu!

11 Nawet najmłodsze dzieci chętnie zgłębiają tajniki obsługi komputera
Nawet najmłodsze dzieci chętnie zgłębiają tajniki obsługi komputera. Nie brońmy im tego! Dbajmy tylko o umiar i dobór właściwych gier, programów i bajek .


Pobierz ppt "Rola komputera i telewizji w życiu naszych dzieci?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google