Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy w Pile warto inwestować w odnawialne źródła energii ? Miejsca w regionie Piły z użyciem tej energii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy w Pile warto inwestować w odnawialne źródła energii ? Miejsca w regionie Piły z użyciem tej energii."— Zapis prezentacji:

1 Czy w Pile warto inwestować w odnawialne źródła energii ? Miejsca w regionie Piły z użyciem tej energii

2 Zalety energii wodnej  Brak zanieczyszczeń  Rozwój turystyki i rekreacji  Ochrona przed powodziami  Niskie koszty produkcji energii  Duża oszczędność

3 Elektrownia wodna w Pile Elektrownia wodna na Gwdzie w Okolicach osiedla Koszyce w Pile. Została wybudowana w 1937 roku w miejscu dawnego młyna wodnego

4 Elektrownia wodna w Pile Budowla utrzymana jest w typowo modernistycznym, niemieckim duchu i stanowi modelowe rozwiązanie właściwe dla lat 30-tych XX wieku. Budowla utrzymana jest w typowo modernistycznym, niemieckim duchu i stanowi modelowe rozwiązanie właściwe dla lat 30-tych XX wieku.

5 Elektrownia wodna w Pile Ma kształt prostopadłościennej bryły z jednonawową halą maszyn i piętrową rozdzielnią, ustawioną na kanałach turbinowych. Ma kształt prostopadłościennej bryły z jednonawową halą maszyn i piętrową rozdzielnią, ustawioną na kanałach turbinowych.

6 Elektrownia wodna w Pile Maszynownia mieści dwie maszyny systemu Kaplana z 1937 roku. Zapora ziemna przy elektrowni ma długość 270 metrów. Znajduje się w niej trzyprzęsłowy jaz piętrzący, o betonowej konstrukcji, który wznosi wodę na wysokość 3,5 metra.

7 Elektrownia wodna w Dobrzycy Elektrownia wodna na Gwdzie o mocy 2 MW. Do dziś działające trzy hydrozespoły z turbinami Kaplan.

8 Zalety energii wiatrowej  Brak zanieczyszczeń środowiska  Wykorzystanie odnawialnego nie wyczerpującego się źródła energii.  Teren w bezpośrednim sąsiedztwie może być w pełni wykorzystywany do celów rolniczych

9 Farmy wiatrowe w Margoninie Pierwsze wiatraki stanęły w Margoninie w 2009 roku. Obecnie jest to największa farma wiatrowa w Polsce. Powstało tu 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW. Pozwala to zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych. Wartość inwestycji – 166 mln euro. Wartość pojedynczego wiatraka – 2 mln Euro. Na jeden wiatrak (fundament) zużyto – 60 ton stali, 600 m betonu (80 tzw. gruszek). Wysokość słupa – 100 m, rozpiętość łopat śmigła – 90 m.

10 Wiatraki rozbudowane są na dwóch obszarach. Każdy z nich zajmuje powierzchnię ponad 50 km². Całkowita moc farmy stanowi prawie 10% mocy obecnie działających w Polsce elektrowni wiatrowych. Farma w Margoninie jest największą tego typu inwestycją ekologiczną w Polsce i 7-8 w Europie

11 Elektrownia biogazowa w Skrzatuszu Moc elektryczna - 0,526 MWe 24 000 Mg – roczna ilość przerobionego substratu 4 000 MWh – roczna produkcja energii elektrycznej Biogazownia rolnicza pracująca na bazie kiszonki z kukurydzy, gnojowicy i wywaru gorzelnianego o mocy 1MW.

12 Kolektory słoneczne w Pilskim szpitalu Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile uruchomił ekologiczną kotłownię na biomasę wspomaganą przez baterie słoneczne. Kotłownia opalana będzie biomasą, dzięki czemu zminimalizuje emisje substancji uciążliwych dla środowiska: dwutlenku węgla, siarki i tlenku azotu. Na dachu zamontowano dodatkowo kolektory słoneczne – w sumie 88 sztuk, dzięki czemu latem szpital będzie miał ciepłą wodę bez potrzeby uruchamiania kotłowni.

13 Jakie działalności można podjąć, aby Piła stała się miastem bardziej ekologicznym ?


Pobierz ppt "Czy w Pile warto inwestować w odnawialne źródła energii ? Miejsca w regionie Piły z użyciem tej energii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google