Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Las w mojej okolicy. Bóbr- zagrożony drwal.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Las w mojej okolicy. Bóbr- zagrożony drwal."— Zapis prezentacji:

1 Las w mojej okolicy. Bóbr- zagrożony drwal

2 Gmina, w której mieszkam otoczona jest lasami o łącznej powierzchni 5493 hektarów!

3 Coraz częściej spotykanym mieszkańcem lasu jest bóbr
Coraz częściej spotykanym mieszkańcem lasu jest bóbr. Chociaż jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem daje się we znaki rolnikom zalewając lasy i łąki.

4 Bóbr najchętniej zasiedla doliny rzek, wody wolno płynące z bogatą roślinnością. Jest roślinożercą. Żywi się m.in. kruchą korą drzew i gałązkami głównie topoli i wierzby, roślinami zielnymi wodnymi i przybrzeżnymi.

5 Na wolno płynących rzekach i odpływach jezior bobry budują tamy
Na wolno płynących rzekach i odpływach jezior bobry budują tamy. Do wykonania tam używają gałęzi, mułu, darni, kamieni i żwiru. Ich wysokość waha się od kilkunastu centymetrów do nawet kilkudziesięciu metrów. Tamy są bardzo trwałe: wytrzymują napór wody i lodu.

6 By uzyskać drewno do budowy tam bobry ścinają drzewa
By uzyskać drewno do budowy tam bobry ścinają drzewa. Kora ściętych drzew służy im jako pożywienie. Ułatwiają im to długie, mocne siekacze.

7

8 Populacje zamieszkujące tereny nizinne budują żeremia – domki
Populacje zamieszkujące tereny nizinne budują żeremia – domki. Zbudowane są z takich samych materiałów jak tamy. Wnętrze żeremia zawiera jedną komorę, która jest zlokalizowana ponad poziomem wody. Żeremie może mieć wysokość 3 metrów, a średnica podstawy może dochodzić nawet do 20 m.

9 Obecnie liczba bobrów w Polsce wynosi około 80-90 tysięcy. W latach 90
Obecnie liczba bobrów w Polsce wynosi około tysięcy. W latach 90. ich liczebność wahała się w granicach 5 tysięcy. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do około 29 kg, a długość ciała do 110 cm. W przeszłości zasięg występowania gatunku obejmował całą strefę umiarkowaną Europy i Azji, do czasów dzisiejszych wyginął w wielu regionach Europy. W Polsce bóbr jest gatunkiem częściowo chronionym

10 Klaudia Gałan – uczennica klasy I A Gimnazjum im. Orła Białego
Źródła zdjęć: Grafika Google Archiwum prywatne Źródła informacji: Wikipedia Onet.wiem Encyklopedia Warmii i Mazur Dziękuję za obejrzenie prezentacji! Klaudia Gałan – uczennica klasy I A Gimnazjum im. Orła Białego przy Zespole Szkół w Lelkowie


Pobierz ppt "Las w mojej okolicy. Bóbr- zagrożony drwal."

Podobne prezentacje


Reklamy Google