Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

K RAJOBRAZ Ś RÓDZIEMNOMORSKI. -Wyświetlone zostają zdjęcia - Z jakim rejonem kojarzą się Wam przedstawione zdjęcia?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "K RAJOBRAZ Ś RÓDZIEMNOMORSKI. -Wyświetlone zostają zdjęcia - Z jakim rejonem kojarzą się Wam przedstawione zdjęcia?"— Zapis prezentacji:

1 K RAJOBRAZ Ś RÓDZIEMNOMORSKI

2 -Wyświetlone zostają zdjęcia - Z jakim rejonem kojarzą się Wam przedstawione zdjęcia?

3

4

5

6

7

8

9 1) Położenie na mapie 2)Klimat 3)Flora 4)Fauna 5)Turystyka

10 P RACA Z A TLASEM Na tablicy zostają powieszone plansze z nazwami różnych krajów. Zadaniem uczniów będzie na podstawie mapy, wybranie tych, które należą do krajów śródziemnomorskich.

11

12 K LIMAT Gorące i suche lata-napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary Łagodne i wilgotne zimy- wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu

13 K LIMAT

14

15 R OŚLINNOŚĆ Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy Liście drzew i krzewów są skórzaste - lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody -Wawrzyn, Laur -Makia powstała na wskutek karczowania lasów: dęby, oleander, mirty, jałowce wawrzyny, wrzośce, pistacje [zdjęcia] Przy tych informacjach można by zastosować pracę z tekstem. Uczniowie szukają odpowiedzi na pytania: -Jakie są popularne rośliny występujące w rejonie śródziemnomorskim? -Jakie mają one przystosowania? -Co to jest makia?

16 R OŚLINY U PRAWNE [okazy]

17 C YTRUSY [ OKAZY ]

18 F AUNA

19 D ANIEL Jest mniejszy od jelenia europejskiego. Długość ciała wynosi 130 - 150 cm, wysokość w kłębie 105 cm. Samce są wyraźnie większe od samic i ważą od 65 do 80 kg, samice 30 - 50 kg. Stosunkowo często spotyka się osobniki będące albinosami, oraz ubarwionealbinosami nietypowo, całkowicie na czarno. Jak u innych przedstawicieli jeleniowatych, samiec posiada poroże, które co roku zrzuca, a na jego miejsce wyrasta nowe, większe. Są one bardziej szerokie, łopatowate, niż u jelenia szlachetnego. Samica nie posiada poroża.

20 KOZICE Żyją 18-25 lat. Kozica zamieszkuje wyższe piętra górskie, aż do granicy śniegu. Żyje w niewielkich stadach, ze starą samicą na czele. Długość skoku osiąga niekiedy 8 metrów. Żywi się trawami i ziołami, zimą porostami i korą.

21 FLAMINGI Długość ciała ok. 120-125 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 140- 155 cm waga ok. 2,1-4,1 kg Występuje nad wodami o różnym stopniu zasolenia: od słodkich przez słonawe po bardzo słone. Płytkie jeziora, laguny, delty rzek. Z mułu buduje gniazdo w formie ściętego stożka z zagłębieniem na szczycie. Tworzy kolonie (do niemal miliona par).

22 T URYSTYKA

23 P RACA W GRUPACH Każda grupa dostaje kopertę a w niej tekst i fotografie dotyczący najciekawszych miast i miejsc w poszczególnych państwach śródziemnomorskich. Przedstawiciel grupy prezentuje odpowiedź LUB Jeżeli dostępny jest film o atrakcjach turystycznych krajów śródziemnomorskich, nauczyciel go wyświetla, a uczniowie wyłapują nazwy i lokalizacje. Krzyżówka na podsumowanie LUB Na poprzedniej lekcji chętni uczniowie zgłaszają się do przygotowania krótkiej prezentacji dotyczącej walorów turystycznych wybranych krajów

24 D ZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "K RAJOBRAZ Ś RÓDZIEMNOMORSKI. -Wyświetlone zostają zdjęcia - Z jakim rejonem kojarzą się Wam przedstawione zdjęcia?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google