Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak skutecznie mogę się uczyć? Danuta Kaprykowska SPI-51

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak skutecznie mogę się uczyć? Danuta Kaprykowska SPI-51"— Zapis prezentacji:

1 Jak skutecznie mogę się uczyć? Danuta Kaprykowska SPI-51

2 Spis treści: Str.3 Wstęp Str.4 Czym jest styl nauki?
Str.6 Style uczenia się; Str.7 Czynniki sprzyjające uczeniu się; Str.8 Jak pracuje nasz mózg? Str.9 Zasady doskonałej pamięci; Str.12 Metoda lokacji; Str.14 Akronimy; Str.16 Technika liczbowo-obrazkowa; Str.25 Łańcuchowa metoda skojarzeń; Str.32 Podsumowanie; Str.33 Bibliografia.

3 Wstęp Aby móc bardziej skutecznie się uczyć, musisz wiedzieć jaki styl uczenia się (twój kanał percepcji) jest dla Ciebie najlepszy. Styl nauki jest sposobem, w jaki uczy się dana osoba najszybciej, czyli przyswaja wiedzę lub umiejętności.

4 Czym jest styl nauki? Jest faktem powszechnie znanym to, że różni ludzie przyswajają informację na bardzo różne sposoby. Niektórzy ludzie wolą uczyć się słuchając, inni poprzez czytanie, część preferuje pracę w grupie, inni z kolei wolą pracować samodzielnie.

5 Czym jest styl nauki? Znając własny styl uczenia się możemy sprawić, że nauka będzie bardziej efektywna nie będzie nudna i trudna. Czytanie stanie się prostsze, zapamiętywanie i przetwarzanie informacji również o wiele łatwiejsze.

6 Style uczenia się wzrokowiec słuchowiec kinestetyk
Podstawowe style uczenia się to: wzrokowiec słuchowiec kinestetyk

7 Czynniki sprzyjające uczeniu się :
rozpoznanie kanału percepcji, stylu uczenia się; motywacja, cel; muszę  chcę; zrozumienie; powtarzanie; dzielenie na części; odpowiednie warunki do nauki; przerwy ; emocje np. śmieszność; skojarzenia, wizualizacja;

8 Jak pracuje nasz mózg? Możliwości ludzkiego mózgu są nieograniczone, jednak wykorzystujemy go w niewielkiej części. Ponad 90 % potencjału umysłowego człowieka leży odłogiem. Jedną z metod zwiększającą nasze możliwości jest stosowanie technik sprawnego zapamiętywania.

9 Zasady doskonałej pamięci- budowa mózgu

10 Zasady doskonałej pamięci
Techniki pamięciowe opierają się na zatrudnianiu do pracy obu części naszego mózgu, co sprawia, że prawa półkula nie tylko się „nie nudzi” i „nie przeszkadza”, ale dodatkowo znacząco zwiększa efektywność pracy pamięci.

11 Istnieją różne sposoby zapamiętywania i usprawniania pamięci zwane mnemotechnikami.
Są to m.in. Akronimy; Metoda lokacji; Metoda liczbowo-obrazkowa; Łańcuchowa metoda skojarzeń.

12 Metoda lokacji Jedną z nich jest metoda lokacji, czyli kojarzenie poszczególnych obiektów do zapamiętania z miejscami w pokoju, budynku lub ulicy, zawierających różne przedmioty. Daj sobie trochę czasu na stworzenie przejrzystego obrazu pomieszczenia, wraz z jego zawartością.

13 Metoda lokacji Przedmioty w nim zawarte niech staną się swoistymi haczykami, kotwicami, do których przyczepisz rzeczy, które chcesz zapamiętać. Poprzez abstrakcyjne połączenia, twój umysł lepiej zapamięta informacje i umożliwi ci ich przypomnienie w szybkim czasie.  

14 Akronimy (skróty) Akronimy są z reguły formowane z pierwszych liter wyrazów, które chcesz zapamiętać. ONZ PCK PO PWST

15 Akronimy przykład: nazwy planet
Merkury Wenus Ziemia Mars Jowisz Saturn Uran Neptun Pluton Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Usmaży Nam Placki

16 Technika liczbowo-obrazkowa
Technika ta polega na zamianie liczb od 0 do 10 na symbole obrazkowe. Cyfry i liczby są abstrakcyjne i trudniej je sobie dokładnie wyobrazić niż symbole i obrazy, a tym samym trudniej je sobie zapamiętać. Zastanów się co przypominają Ci poszczególne numery? Zaproponuję Ci symbole stosowane najczęściej, ale możesz stworzyć własną listę.

17 Technika liczbowo-obrazkowa
Spróbuj teraz zastosować tą technikę do zapamiętania 10 wyrazów. Aby to zrobić, wyobraź sobie scenkę w której skojarzysz dwa elementy: jeden symbolizujący informację do zapamiętania, drugi symbolizujący numer pod którym zapamiętujesz tę informację.

18 Technika liczbowo-obrazkowa
Postaraj się popracować nad swoją wyobraźnią. Wyobrażenia mają być zabawne, wyraźne i pełne akcji.

19 Technika liczbowo-obrazkowa Spróbuj zapamiętać:
1 włosy 2. sukienka 3. żelazko 4. siatka 5. długopis 6. pluszowy miś 7. kartka papieru 8. drabina 9. pasta do zębów

20 Technika liczbowo-obrazkowa Podpowiedź:
Wyobraź sobie krzesło (4) owinięte siatką, przez którą musisz się przedrzeć by na nim usiąść. Wyobraź sobie bałwana (8), który zamiast miotły trzyma w ręku drabinę, a potem próbuje po niej wejść na dach. 4. siatka 8. drabina

21 Technika liczbowo-obrazkowa Podpowiedź:
9. pasta do zębów 3. żelazko Wyobraź sobie, że zamiast nadmuchać balon (9) napełniasz go pastą do zębów. Wyobraź sobie mewę (3), który prasuje sobie pogniecione piórka żelazkiem.

22 Technika liczbowo-obrazkowa Podpowiedź:
Wyobraź sobie włosy podpalone nad świeczką (1) i ten okropny zapach. Wyobraź sobie łabędzia (2), ubranego w sukienkę np. czerwoną- całą z róż. 1. włosy 2. sukienka

23 Technika liczbowo-obrazkowa Czy pamiętasz:
co było na liście na pozycji: 2 3 8 9

24 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
W tej technice łączysz ze sobą 2 elementy jak ogniwa łańcucha. Wymyślasz przy tym zabawną historyjkę. Aby wymyślić dobre skojarzenia potrzebna jest wyobraźnia. Skojarzenia- wyobrażenia wykorzystujące wszystkie zmysły (wzrok, węch, słuch, smak, dotyk) im bardziej absurdalne, śmieszne- tym lepiej zapadają w pamięć.

25 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
Masz do zapamiętania szereg słów: Mydło, cukier, woda mineralna, papryka, szynka, notes. Stwórz komiczną, absurdalną historyjkę, w której znajdą się rzeczy z listy. Wykorzystuj zmysły – zobacz to, usłysz, poczuj, dotknij!

26 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
Mydło+cukier Mydło uciekło z łazienki, postanowiło podbić świat. Obok była kuchnia, gdzie zaciekawione mydło wpadło na cukier, a że szybko biegło, pośliznęło się i wpadło prosto do torebki.

27 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
Cukier+woda Cukier chcąc zmyć z siebie ślady mydła, poprosił o pomoc wodę mineralną i cały się w niej wykąpał. Jak słodka musi być taka woda!

28 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
Woda+papryka Woda mineralna pomyślała, że uratować ją może tylko coś ostrego w smaku. Pierwsza w rękę wpadła jej ostra papryka… Natychmiast zrobiła się czerwona i zaczęła zionąć ogniem.

29 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
Papryka+szynka Papryka uciekając przed ogniem, schowała się za szynką, która przysypiała z nudów na stole.

30 Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
Szynka+notes Szynka, która pisała pamiętnik, wzięła swój ulubiony zielony notes i opisała całą historię.

31 Podsumowując

32 Bibliografia Arends R. I., Uczymy się nauczać, WSiP, Warszawa 1994.
Fenstermacher G., Soltis J., Style nauczania, WSiP, Warszawa 2005. Fisher R., Uczymy jak się uczyć, tłum. K. Kruszewski, WSiP, Warszawa 1999.


Pobierz ppt "Jak skutecznie mogę się uczyć? Danuta Kaprykowska SPI-51"

Podobne prezentacje


Reklamy Google