Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszam w magiczna podróz po swiecie poezji… AUTOR: BOGUMIŁA OLEJARCZYK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszam w magiczna podróz po swiecie poezji… AUTOR: BOGUMIŁA OLEJARCZYK."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszam w magiczna podróz po swiecie poezji… AUTOR: BOGUMIŁA OLEJARCZYK

2

3 Usiądź wygodnie i pozwól, aby obudziło się w Tobie dziecko…

4 Piękno Nocą, gdy rok się kończy Ten bezmiar nieba. Basho (1644-1695)

5 HAIKU - jest obrazkiem-szkicem, który notuje aktualny stan jakiegoś wycinka świata w sposób najpełniejszy, ponieważ oddaje jego barwę, muzykę, nawet zapach i całą otaczającą go atmosferę. Tworzone jest przez chęć świadomego przeżycia momentu teraźniejszego.

6 Zmieniając ubranie Ale nie moje wszy Włóczykija. Issa (1763-1827)

7 Jest to poezja miłująca duchową samotność i jednocześnie uwielbiająca życie, którego każdy moment, bogaty w uczucia i obrazy tak szybko ginie w przeszłości. Jest odkryciem i nowym spojrzeniem na to co oferuje nam świat.

8 Deszcze wiosenne: Wyrzucony list Gnany wiatrem między drzewa. Issa (1763-1827)

9 W prawdziwym haiku żyjemy jak gdyby po raz pierwszy, świeży i niewinni, poznając rzeczywistość poprzez głębokie odczucie. Robert Spiess

10 HAIKU NIEROZERWALNIE ZWIĄZANE JEST Z BUDDYZMEM ZEN

11 Zapalasz ogień; Pokażę ci coś ładnego - Wielką kulę śniegową! Basho (1644-1695)

12 Zen (jap. – "medytacja",) – nurt buddyzmu, który w pełni rozwiniętą formę uzyskał w Chinach, skąd przedostał się do Japonii, Korei i Wietnamu. Wywodzi się z rodziny buddyzmu mahajany, ale na przestrzeni wieków nabrał wyrazistego indywidualnego stylu, pełnego minimalizmu i zamierzonych paradoksów.

13 Yado kasanu hikage-ya yuki-no ietsuzuki. Szukam spoczynku A światło okien błyska Spod śnieżnych strzech. Buson [wiersz z roku 1768]

14 Zen wśród odłamów buddyzmu wyróżnia się ograniczeniem kultu Buddy i bodhisattwów, odrzuca również magiczne moce, zdobywanie zasług i wiarę we wszelkie świętości ("Pustka i nic świętego"). W zamian proponuje systematyczną medytację (tzw. zazen), która pozwala wyciszyć swoje ego, odkryć swoją prawdziwą naturę i przygotować na ewentualne spontaniczne zespolenie z rzeczywistością w chwili oświecenia, tzw. satori.

15 Uki ware-o Sabishigarase-yo Kankodori. Gorycz jest we mnie Zbliż więc samotność serca śpiewna kukułko. Basho [z dziennika Saganikki, 1691]

16 Zen pozostaje jednak religią, odłamem buddyzmu. Dopiero w XX wieku na Zachodzie część zwolenników zaczęła traktować zen jako czystą filozofię, drogę życia, w której wiara jest nieistotna. Według nich można "mieć zen bez buddyzmu". Takie rozumienie zen odbiega od oryginalnego wzoru i nie jest popierane przez większość wyznawców w krajach, w których zen powstał. Dla nich jest to zubożenie zen, wykrawanie tylko jednej części (medytacji) z ośmiorakiej ścieżki.

17 Portret pierwszego patriarchy zen Bodhidharmy i kaligrafia autorstwa Hakuina. Czytamy “Zen trafia bezpośrednio do serca, ujrzyj swoją naturę i zostań Buddą”

18 ALE MILE CUDO

19 Matsuo Bashō. ( ur. 1644 - zm. 28 listopada 1694) Geniusz nie tylko wskrzesił artystyczną wartość haiku, ale nadał gatunkowi nowych, indywidualnych cech. Zarówno twórczość, jak i życiorys Bashō wskazują na jego silne poczucie indywidualizmu. Malowany światłem księżyca Kwitnący krzak - sza, w sąsiednim pokoju Chrapią postytutki.

20 Kobayashi Issa (ur. 15 czerwca 1763, zm. 5 stycznia 1828) – słynny japoński autor haiku, ceniony za swoją złośliwość, mistrzostwo i humor. Śliwy w kwiecie. Moja wiosna Jest zachwyceniem.

21 Masaoka Shiki (ur. 17 września 1867 - zm. 19 września 1902 w Tokio) - japoński pisarz, poeta, krytyk i dziennikarz. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji. Jego utwory charakteryzował zwięzły i bogaty w liczne wizualne opisy styl. Za towarzysza podróży Wybrałbym pewnie Motyla.

22 Yosa Buson (ur. 1716 r. - zm. 1784 r.) - japoński malarz i poeta zen, uczeń Basho. Nagły chłód - W naszym pokoju stąpnąłem Na grzebień mojej nieżyjącej żony.

23

24 Hachitataki Konu yo-to nareba Oboro nari. Gdy nie usłyszysz Kołatki i słów mnicha Mgliste nastaną noce. Kyorai [ze zbioru z 1991]

25

26

27

28 HAIKU W ŚWIECIE WIRTUALNYM: http://pedagog.umcs.lublin.pl/~wafra/index.htm http://www.szyryk.art.pl/intro.htm http://www.haiku.fora.pl/ http://www.poezja-haiku.webpark.pl/ http://www.buddyzm.terramail.pl/html/haiku.html http://haikufristajl.com/hf.html http://www.haiku.konto.pl/ Do przygotowania prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z powyższych stron internetowych.

29 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! Nigdy nie zapominaj: Chodzimy nad piekłem Oglądając kwiaty. Issa (1763-1827)


Pobierz ppt "Zapraszam w magiczna podróz po swiecie poezji… AUTOR: BOGUMIŁA OLEJARCZYK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google