Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strzecha Wiktor Mijalski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strzecha Wiktor Mijalski."— Zapis prezentacji:

1 Strzecha Wiktor Mijalski

2 Spis treści 1.Czym jest strzecha? 2.Do czego stosuje się strzechę?
3.Strzecha kiedyś 4.Zalety używania strzechy 5.Bibliografia

3 Czym jest strzecha? Strzecha – pokrycie dachowe ze słomy lub trzciny wykonywane na dachach o dużym spadku. Grubość strzechy na budynkach mieszkalnych to ok. 35 cm. Oryginalne dachy kryte strzechą można spotkać m.in. na Pogórzu Karpackim, Mazowszu, Polesiu, Kaszubach i w Zachodniopomorskiem.

4 Do czego stosuje się strzechę?
Strzecha pokrywa się dachy domów z drewnianą elewacją, idealnie nadaję się również na dom ekologiczny wybudowany z np. z gliny. Można się z nią również spotkać w budownictwie regionalnym (karczmy, zajazdy)

5 Strzecha kiedyś Strzechę dawniej wykonywano ze słomy żytniej. Słoma musiała być skoszona wcześnie – kiedy była jeszcze zielona – nie nadawała się stara, przestała i krótka. Strzecharz oczyszczał materiał przez wytrząsanie. Robił to chwytając słomę za kłosy i mocno potrząsając. Wtedy trawa, chwasty i krótkie źdźbła wypadały. Słoma żytnia musiała być dokładnie wymłócona, w przeciwnym wypadku pozostałe w słomie ziarna mogły kiełkować jak i zwabić myszy, które mogły uszkodzić strzechę. Następnym zabiegiem było kręcenie, w specjalnych skrzynkach, głowaczy zwanych też kiczkami (podwójnych skręconych snopów) Rzemieślnik brał dwa snopy, układał je jeden na drugim w skrzyni, wiązał powrósło. Następnie dwa snopy związywał powrósłem tuż pod kłosami, wsadzał kijek między snopki i obracał jeden snopek wokół drugiego o 360 stopni. Taki wykręcak następnie kładło się na dach i przywiązywało do łat. Słomę układało się od dołu warstwowo w taki sposób, aby następna warstwa zakrywała przewiąsła poprzedniej. Na koniec na kalenicy układało się drewniane kozły i przybijało się kolki w poprzek dachu dla ochrony przed wiatrem.

6 Zalety używania strzechy
Wbrew pozorom jest bardzo trwałym pokryciem. Strzecha może przeleżeć na dachu nawet około 80 lat. Jej zaletą jest również doskonała izolacyjność termiczna – latem daje chłód, a zimą ciepło. Dach trzcinowy grubości 30 cm odpowiada 10 cm izolacji z wełny mineralnej Jest dźwiękochłonna i wodoszczelna – woda wsiąka maksymalnie na kilka centymetrów, a po opadach szybko wysycha. 

7 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzecha
dlaczego-warto-je-stosowac.html

8 KONIEC


Pobierz ppt "Strzecha Wiktor Mijalski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google