Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strzecha Wiktor Mijalski. Spis treści 1.Czym jest strzecha? 2.Do czego stosuje się strzechę? 4.Zalety używania strzechy 3.Strzecha kiedyś 5.Bibliografia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strzecha Wiktor Mijalski. Spis treści 1.Czym jest strzecha? 2.Do czego stosuje się strzechę? 4.Zalety używania strzechy 3.Strzecha kiedyś 5.Bibliografia."— Zapis prezentacji:

1 Strzecha Wiktor Mijalski

2 Spis treści 1.Czym jest strzecha? 2.Do czego stosuje się strzechę? 4.Zalety używania strzechy 3.Strzecha kiedyś 5.Bibliografia

3 Czym jest strzecha? Strzecha – pokrycie dachowe ze słomy lub trzciny wykonywane na dachach o dużym spadku. Grubość strzechy na budynkach mieszkalnych to ok. 35 cm. Oryginalne dachy kryte strzechą można spotkać m.in. na Pogórzu Karpackim, Mazowszu, Polesiu, Kaszubach i w Zachodniopomorskiem.

4 Do czego stosuje się strzechę? Strzecha pokrywa się dachy domów z drewnianą elewacją, idealnie nadaję się również na dom ekologiczny wybudowany z np. z gliny. Można się z nią również spotkać w budownictwie regionalnym (karczmy, zajazdy)

5 Strzecha kiedyś Strzechę dawniej wykonywano ze słomy żytniej. Słoma musiała być skoszona wcześnie – kiedy była jeszcze zielona – nie nadawała się stara, przestała i krótka. Strzecharz oczyszczał materiał przez wytrząsanie. Robił to chwytając słomę za kłosy i mocno potrząsając. Wtedy trawa, chwasty i krótkie źdźbła wypadały. Słoma żytnia musiała być dokładnie wymłócona, w przeciwnym wypadku pozostałe w słomie ziarna mogły kiełkować jak i zwabić myszy, które mogły uszkodzić strzechę. Następnym zabiegiem było kręcenie, w specjalnych skrzynkach, głowaczy zwanych też kiczkami (podwójnych skręconych snopów) Rzemieślnik brał dwa snopy, układał je jeden na drugim w skrzyni, wiązał powrósło. Następnie dwa snopy związywał powrósłem tuż pod kłosami, wsadzał kijek między snopki i obracał jeden snopek wokół drugiego o 360 stopni. Taki wykręcak następnie kładło się na dach i przywiązywało do łat. Słomę układało się od dołu warstwowo w taki sposób, aby następna warstwa zakrywała przewiąsła poprzedniej. Na koniec na kalenicy układało się drewniane kozły i przybijało się kolki w poprzek dachu dla ochrony przed wiatrem.

6 Zalety używania strzechy Wbrew pozorom jest bardzo trwałym pokryciem. Strzecha może przeleżeć na dachu nawet około 80 lat. Jej zaletą jest również doskonała izolacyjność termiczna – latem daje chłód, a zimą ciepło. Dach trzcinowy grubości 30 cm odpowiada 10 cm izolacji z wełny mineralnej Jest dźwiękochłonna i wodoszczelna – woda wsiąka maksymalnie na kilka centymetrów, a po opadach szybko wysycha.

7 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzecha http://mrowka.com.pl/porady/porady/porada/pokrycia-naturalne- dlaczego-warto-je-stosowac.html http://mrowka.com.pl/porady/porady/porada/pokrycia-naturalne- dlaczego-warto-je-stosowac.html

8 KONIEC


Pobierz ppt "Strzecha Wiktor Mijalski. Spis treści 1.Czym jest strzecha? 2.Do czego stosuje się strzechę? 4.Zalety używania strzechy 3.Strzecha kiedyś 5.Bibliografia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google