Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 IV etap edukacyjny CHEMIA

3 W powyższych probówkach znajduje się:
1) woda z kranu, 2) woda destylowana, 3) woda morska, 4) wodny roztwór CaCl2.

4 Do każdej z probówek dodajemy trochę wiórów mydła toaletowego (płatków mydlanych).

5 W probówce z wodą z kranu pojawia się osad i trochę piany.

6 W probówce z wodą destylowaną pojawia się obfita piana.

7 W probówkach z wodą morską oraz z roztworem CaCl2 wytrącają się białe kłaczkowate osady, a na powierzchni pojawia się niewielką ilość piany.

8 2C17H35COONa + MgCl2 → (C17H35COO)2Mg↓ + 2NaCl
Płatki mydła w kontakcie z jonami soli zawartymi w wodzie z kranu, wodzie morskiej oraz z roztworami CaCl2 lub MgCl2 strącają nierozpuszczalne osady mydeł wapniowych lub magnezowych: 2C17H35COONa + MgCl2 → (C17H35COO)2Mg↓ + 2NaCl

9 Woda destylowana to woda miękka, tak jak np
Woda destylowana to woda miękka, tak jak np. woda deszczowa, kiedyś używana do prania. Woda zawierająca jony soli – głównie wapnia lub magnezu (ale także żelaza, manganu czy cynku) – to woda twarda. Mydło pieni się bardzo obficie w wodzie miękkiej, w twardej zaś pieni się źle.

10 Mycie i pranie w wodzie twardej jest utrudnione, ponieważ mydło zostaje najpierw zużyte na usunięcie jonów odpowiedzialnych za twardość – na dnie naczynia pojawiają się nierozpuszczalne osady. Część jonów można usunąć przez gotowanie, częściej jednak proszki i płyny do prania oraz płyny do zmywania naczyń zawierają fosforany oraz sodę (węglan sodu). Substancje te powodują wytrącenie nierozpuszczalnych soli wapnia i magnezu, czyli zmiękczenie wody.

11 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google