Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +"— Zapis prezentacji:

1 Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych
Andrzej Majkowski informatyka +

2 Roztwory wodne Agata Pallasch

3 Roztwory wodne to mieszaniny jednorodne (układy dyspersyjne), w których małe cząstki jednej substancji (tzw. fazy rozproszonej) są równomiernie rozmieszczone w innej substancji, zwanej fazą rozpraszającą

4 Roztwory wodne w roztworach substancja znajdująca się w przewadze nazywana jest rozpuszczalnikiem, a substancja występująca w mniejszej ilości substancją rozpuszczaną

5 roztwory Roztwory wodne rzeczywiste nasycone nienasycone koloidalne
rozcieńczone stężone koloidalne zawiesina

6 Rozpuszczalność jest to maksymalna liczba gramów substancji, jaką w danych warunkach ciśnienia i temperatury można rozpuścić w 100 g rozpuszczalnika

7 Rozpuszczalność substancji zależy od:
rodzaju substancji rozpuszczanej rodzaju rozpuszczalnika temperatury ciśnienia innych czynników (np. wielkość kryształów)

8 Czynniki przyspieszające rozpuszczanie:
Pamiętaj, że te czynniki (za wyjątkiem temperatury) powodują, że substancja szybciej się rozpuszcza, ale nie spowodują, że rozpuści się jej więcej.

9 Czynniki przyspieszające rozpuszczanie:
wpływ temperatury W wyższej temperaturze cząstki szybciej się poruszają i z większą energią uderzają w substancję rozpuszczaną powodując jej rozpuszczanie.

10 Czynniki przyspieszające rozpuszczanie:
wpływ rozdrobnienia Jeśli substancja rozpuszczana jest rozdrobniona, to wzrasta jej powierzchnia zewnętrzna, a tym samym w danym okresie więcej cząstek rozpuszczalnika może uderzać w powierzchnię substancji rozpuszczanej.

11 Czynniki przyspieszające rozpuszczanie:
wpływ mieszania Jeśli mieszamy rozpuszczalnik to wprawiamy cząsteczki w ruch. Mają one wówczas większą energię. Proces jest analogiczny jak w przypadku podwyższenia temperatury.

12 Praca w grupach

13 Wykonaj doświadczenie dla jednej substancji.
Zadanie dla grup Zaprojektuj doświadczenie, w którym masz za zadanie zbadać wpływ temperatury na rozpuszczalność substancji. Wykonaj doświadczenie dla jednej substancji. Otrzymane wyniki, w formie tabelarycznej przenieś do EXCEL’a i opracuj wykres zależności masy danej substancji od temperatury wody.

14 Praca w grupach 60 minut

15 Prezentacja wyników

16 Wykresy rozpuszczalności

17


Pobierz ppt "Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +"

Podobne prezentacje


Reklamy Google