Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +"— Zapis prezentacji:

1 Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych
Andrzej Majkowski informatyka +

2 Spadek swobodny: Jerzy Wiernicki Dawid Figarski

3 Co to jest spadek swobodny ?
w sensie ścisłym jest to każdy ruch odbywający się wyłącznie pod wpływem siły grawitacji. Oznacza to, że: 1) spadek swobodny jest ruchem prostoliniowym; 2) spadek swobodny jest ruchem jednostajnie przyspieszonym o przyspieszeniu równym g. Jako przykład służyć mogą: spadek ciała w pobliżu powierzchni Ziemi, po umieszczeniu tego ciała w próżni w celu wyeliminowania oporów powietrza.

4 Spadek swobodny Ciało w spadku swobodnym porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. Możemy więc stosować wzory na przyspieszenie: a = V / t oraz s = a*t2 / 2 z małą zmianą przyspieszenie a zastąpimy przyspieszeniem ziemskim g, natomiast przebytą drogę s zamienimy na przebytą wysokość h.

5 V = g * t Prędkość Spadek swobodny
Prędkość ciała rośnie proporcjonalnie do czasu. Prędkość wyrażana jest w m/s. V = g * t

6 Przyspieszenie Spadek swobodny
W spadku swobodnym rolę przyspieszenie pełni przyspieszenie ziemskie, które w przybliżeniu wynosi 10m/s2. Przyspieszenie jest stałe, skierowane w dół. g = Vk / t

7 Spadek swobodny Przyspieszenie ziemskie jest spowodowane grawitacją, czyli zjawiskiem przyciągania się wszelkich ciał obdarzonych masą. Planeta Ziemia ma masę wielu miliardów bilionów ton, więc przyciąga do swojego środka wszystko w jej pobliżu - czyli każde ciało znajdujące się pobliżu jej powierzchni.

8 Spadek swobodny W pewnym drobnym stopniu przyciąganie grawitacyjne na Ziemi modyfikuje siła odśrodkowa wynikająca z ruchu wirowego naszej Planety. Siła ta jest największa dla ciał znajdujących się w pobliżu równika, co powoduje, że wartość g może się wahać od 9,82 m/s2 (na biegunie) do 9,80 m/s2 (na równiku).

9 Spadek swobodny Droga W spadku swobodnym wysokość z jakiej spada przedmiot. Droga przyrasta coraz szybciej - w większym tempie niż prędkość. h = g*t2/2

10 Spadek swobodny SWOBODNY SPADEK CIAŁA h = gt2 / 2
Piłka puszczona z wysokości h spada swobodnie pod wpływem siły   grawitacji. Jest to rodzaj ruchu jednostajnie przyspieszonego bez   prędkości początkowej. Przyspieszenie jest równe g. Droga, którą   przebyła piłka w czasie t jest równa: h = gt2 / 2 Natomiast wysokość na jakiej znajduje się piłka po upływie tego   samego czasu: h(t) = h - s = h - gt2 / 2

11 Spadek swobodny Rysunki opisujące spadek swobodny

12


Pobierz ppt "Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +"

Podobne prezentacje


Reklamy Google