Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma."— Zapis prezentacji:

1

2

3 To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.

4 Wysyłanie promieniowań alfa, beta, gamma przez izotopy, które występują w przyrodzie. Pierwiastki promieniotwórcze stanowią źródło tzw. naturalnego tła promieniotwórczego. Obejmują one pierwiastki, o czasie połowicznego rozpadu porównywalnym z czasem życia Ziemi. Do najważniejszych można zaliczyć izotopy uranu U i toru T o czasach połowicznego zaniku rzędu 108-1010 lat, które tworzą naturalne szeregi promieniotwórcze oraz izotop potasu 40K.

5 Wysyłanie promieniowań alfa, beta, gamma przez izotopy, które zostały otrzymane na drodze sztucznej. Otrzymać sztucznie pierwiastki można na różnych drogach. Pierwszej takiej sztucznej przemiany dokonał Rutherford w roku 1919, kiedy to poddał gazowy azot pod działanie strumienia cząstek alfa a, przez co uzyskał tlen i wodór.

6

7 Rozróżnia się bezpośrednie i pośrednie skutki pochłaniania energii promieniowania w żywych tkankach. Skutki bezpośrednie występują wtedy, gdy cząstki promieniowania zrywają wiązania molekularne w ważnych cząsteczkach na przykład kwasu nukleinowego. Skutki pośrednie polegają na rozbiciu mniej ważnych molekuł wody (tzw. radioliza wody), co prowadzi do powstania aktywnych jonów i wolnych rodników.

8 Dozymetrów – takich jak klisze fotograficzne, które wywołuje się, a następnie odczytuje stopień napromieniowania (z stopnia zaczernienia kliszy), używane są przez radiologów Do pomiaru radioaktywności używa się:

9 Licznika Geigera-Millera – stopień napromieniowania wyznacza częstotliwość wskazówki tego urządzenia, trzeba wiedzieć, że zawsze jest jakieś promieniowanie, więc wskazówka będzie drgała.


Pobierz ppt "To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma."

Podobne prezentacje


Reklamy Google