Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Promieniowanie. Promieniotwórczość (radioaktywność) to zdolność do emitowania przez różne pierwiastki promieni alfa, beta, gamma. Promieniotwórczość może.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Promieniowanie. Promieniotwórczość (radioaktywność) to zdolność do emitowania przez różne pierwiastki promieni alfa, beta, gamma. Promieniotwórczość może."— Zapis prezentacji:

1 Promieniowanie

2 Promieniotwórczość (radioaktywność) to zdolność do emitowania przez różne pierwiastki promieni alfa, beta, gamma. Promieniotwórczość może być naturalna i sztuczna.

3 Promieniowanie naturalne Jest to rodzaj promieniotwórczości naturalnie występującej w przyrodzie. Pochodzi z naturalnych pierwiastków radioaktywnych obecnych w glebie, skałach, powietrzu i wodzie.

4 Przykłady promieniowania naturalnego

5 Promieniowanie słoneczne (świetlne) i ultrafioletowe

6 Promieniowanie kosmiczne

7 Wydobycie rud zawierających pierwiastki promieniotwórcze

8 Promieniowanie sztuczne Jest to rodzaj promieniotwórczości wywoływanej przez człowieka. Ma miejsce w izotopach promieniotwórczych, które nie występują w środowisku naturalnym. Powstają w wyniku bombardowania cząstkami jąder atomowych pierwiastków stabilnych.

9 Przykłady promieniowania sztucznego

10 Promieniowanie fal radiowych

11 Mikrofale

12 Podczerwień

13 Promieniowanie laserowe

14 Promieniowanie rentgenowskie

15 Wybuch jądrowy

16 Czynniki rażenia wybuchu jądrowego Fala uderzeniowa Promieniowanie cieplne Promieniowanie przenikliwe Promieniotwórcze skażenie terenu Impuls elektromagnetyczny

17 Ochrona radiologiczna Szkolenie personelu Określanie parametrów i zasad wykorzystania źródeł promieniowania Profilaktyka oświatowa Projektowanie i badanie środków ochrony radiologicznej Badanie oddziaływania na organizmy Zasady transportu i przechowywania źródeł promieniowania Dozymetria Analiza źródeł zagrożenia

18 Bardzo ważną rolę odgrywa Państwowa Agencja Atomistyki. Jeżeli wystąpi zagrażające bezpieczeństwu zdarzenie radiacyjne PAA m.in..: Ocenia rozmiar i zasięg skutków zdarzenia Analizuje straty Proponuje sposób usunięcia zagrożenia i jego skutków Powiadamia Międzynarodowa Agencję Energii Atomowej Przekazuje informacje ludności.

19 Autor Iwona Juszczyk Kl. III H


Pobierz ppt "Promieniowanie. Promieniotwórczość (radioaktywność) to zdolność do emitowania przez różne pierwiastki promieni alfa, beta, gamma. Promieniotwórczość może."

Podobne prezentacje


Reklamy Google