Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INDIANIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INDIANIE."— Zapis prezentacji:

1 INDIANIE

2 Indianie z plemienia Janomanów:

3 Indianie z plemienia Karaża :

4 Indianie z plemienia Bora :

5 Indianie z plemienia Aqua :

6 Indiańska rodzina : Plemię Bora

7 ŻYCIE

8 Indiańska kronika:

9 Życie codzienne w indiańskim obozie na Wielkich Równinach warunkowały pory roku. Wiosna, lato i wczesna jesień były okresem polowań na bizony i przygotowywania zapasów na zimę. Takie działania wymuszały konieczność częstego przenoszenia obozu w ślad za stadami tych zwierząt.

10

11

12 WIERZENIA

13 Język Hopi :

14 Tym językiem mówi tylko garstka Indian żyjąca w Arizonie
Tym językiem mówi tylko garstka Indian żyjąca w Arizonie. Słynie z bardzo nietypowego systemu czasów, jakiego nie ma nigdzie indziej. Przeważnie wyróżniamy trzy czasy: przeszły, teraźniejszy i przyszły. W języku hopi jednak tak nie jest. Indianie kwalifikują czynności do trzech kategorii: zdarzenia, przewidywania i uogólnienia. Nie zwracają więc uwagi na to, kiedy coś miało miejsce, ale raczej, co o tym sądzi osoba wypowiadająca daną kwestię. Być może wiąże się to z tym, że dla Indian Hopi pojęcie czasu i chronologii, wcale nie było ważne. Język hopi stał się obiektem badań wielu naukowców. Zastanawiano się, czy to jakim językiem mówimy, wpływa na nasz sposób postrzegania świata i czy rację miał L. Wittgenstein formułując swoją tezę o tym, iż granice naszego języka są granicami naszego świata. 

15 Było 500 indiańskich plemion – i tyleż było osobnych narodów, kultur, wierzeń. Ogólnie rzecz biorąc, Indianie to animiści: wierzą, że wszystko żyje. Niektóre religie były bardzo rozbudowane, oddawano cześć kilkunastu elementom natury (jak słońce czy woda), nad którymi czuwał bóg, zwany bardzo różnie: Wielki Starzec, Tajemnica Na Górze, Wielki Duch, Wielka Tajemnica.

16 AMULETY Uciętą i zasuszoną pępowinę  umieszczano we wnętrzu skórzanego pojemnika, szytego na kształt żółwika lub jaszczurki. Amulet ten miał zapewnić dziecku zdrowie i długie życie oraz powodować, aby nie było zbyt ciekawskie.

17 BROŃ INDIAŃSKA Nieodłącznym elementem życia codziennego Indian były międzyplemienne walki. Walczono o tereny myśliwskie lub po prostu o prestiż plemienia. Im więcej zwycięstw i tzw. uderzeń zaliczonych na przeciwniku, tym większa chwała dla wojownika oraz dla całego narodu.

18 W kulturze Indian największym uznaniem cieszył się wojownik, potrafiący wykraść wrogom największą ilość koni i wykazujący się odwagą na polu bitwy. Było wiele okazji, pozwalających na bohaterskie czyny wojenne, ponieważ plemiona walczyły między sobą. Niekiedy były to swego rodzaju turnieje, mające na celu wykazanie, kto jest odważniejszy i nie dochodziło wcale do przelewu krwi. Często kończyło się na tzw. zaliczeniu dotknięcia bądź uderzenia przeciwnika. Było ono uważane za największy honor, możliwy do osiągnięcia na polu walki. Niejednokrotnie dochodziło jednak do krwawych starć, podczas których ginęli mężczyźni, a kobiety i dzieci porywano i włączano do zwycięskiego plemienia

19

20

21 Łuki :

22

23 Noże :

24 ZWYCZAJE

25 Indiańskie „tatuaże” Malowidła, czyli tatuaże malowane przez Indian na ciele, są dla nich tak jakby odświętnym strojem, który zakładają na ważne okazje. Nic nie jest przypadkowe każda kreska jest tradycją plemienną, w różnych plamieniach wzory ulegają modyfikacją, zależnie od upodobań. Indianie rzadko tatuują ciało na zawsze, zazwyczaj stosują czerwony barwnik z nasion onoto, który pozostaje na ciele do pierwszej kąpieli, a jeśli jest zmieszany z łojem wytrzymuje nawet kilka dni, używany jest również czarny barwnik utarty z soku owoców huito i pozostaje on na skórze nawet dwa tygodnie.

26

27

28

29

30 STROJE

31

32

33 Zwykły strój indiański wykonany był najczęściej ze skóry jelenia Wapiti, żyjącego w Ameryce Północnej. Codzienne stroje nie były ozdabiane. Ubrania ozdobne zakładano do ceremonii i do tańców. Wzory i kolorystyka miały znaczenie symboliczne. Ozdabianiem strojów zajmowały się kobiety.

34 Torebka:

35 Mokasyny :

36 Legingi :

37 Ozdobna Tarcza :

38 Strój męski składał się z legginów, czyli nogawic, przepaski biodrowej, oraz bluzy z długimi rękawami bądź kamizelki.

39

40 Kobiety nosiły długie, skórzane sukienki, a na łydki zakładały damskie legginy, przypominające dzisiejsze getry. 

41

42 Buty dziecięce :

43 Naszyjniki nazywane loop - wykonane z kilku sznurów o różnej długości
Naszyjniki nazywane loop - wykonane z kilku sznurów o różnej długości. Popularną ozdobą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, były kolczyki.

44 Indianie nosili rozmaite fryzury, co ciekawe - nie zawsze były to długie włosy. Niektóre plemiona długie włosy splatały w warkocze, wplatały w nie dodatkowo rzemyki. Inni golili prawie całe głowy, zostawiając tylko pojedyncze kosmyki.

45 Podobną różnorodność spotykamy w dziedzinie nakryć głowy: opaski, pióropusze, czapy.

46

47 DOMY

48 Wigwam a tipi : Obecnie mylone jest pojecie wigwamu. Wigwam jest obłożony korą drzew którą najpierw się do tego przygotowuje. Tipi jest obłożony szytymi skórami zwierząt najczęściej bizonów lub niekiedy płótna żeglarskie zastępowały skórę.

49 Wigwam :

50

51 Tipi : Na jedno tipi (inna nazwa domu) zużywano około 20 bizonich skór. Szyły je kobiety. W tipi mieszkała cała rodzina. Ponieważ częstym zjawiskiem było posiadanie kilku żon, mieszkano wówczas w dwóch, trzech  domkach. W środku palono ognisko. Nie chroniło ono całkowicie przed zimnem, ale pozwalało przetrwać niskie, zimowe temperatury.

52

53

54 ROZRYWKA

55 Instrumentarium na Wielkich Równinach stanowiły bębny, grzechotki oraz flet, używany do pieśni miłosnych.

56

57

58

59

60

61

62

63 Istnieje wiele tańców, które wykonywali Indianie. W tańcu odtwarzali m
Istnieje wiele tańców, które wykonywali Indianie. W tańcu odtwarzali m.in. sceny ze swojego życia lub życia zwierząt, dlatego pokaz tańców indiańskich przypomina raczej widowiskowy spektakl. Tak więc można zobaczyć np. taniec przedstawiający polowanie na bizona.

64 Współcześnie odbywają się indiańskie festiwale tańca, zwane pow-wow
Współcześnie odbywają się indiańskie festiwale tańca, zwane pow-wow. Uczestnicy występują tam w kilku konkurencjach, oddzielnych dla kobiet i mężczyzn

65

66

67

68

69 Wykonali : Klasa II b ,c – kółko historyczne.


Pobierz ppt "INDIANIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google