Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Polsce istnieje kilkadziesiąt ośrodków transplantacyjnych, które specjalizują się w przeszczepach poszczególnych narządów. Tylko w roku 2009 narządy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Polsce istnieje kilkadziesiąt ośrodków transplantacyjnych, które specjalizują się w przeszczepach poszczególnych narządów. Tylko w roku 2009 narządy."— Zapis prezentacji:

1

2 W Polsce istnieje kilkadziesiąt ośrodków transplantacyjnych, które specjalizują się w przeszczepach poszczególnych narządów. Tylko w roku 2009 narządy do przeszczepiania były pobierane w 106 szpitalach w Polsce.

3 W Województwie Zachodniopomorskim przeszczepia się nerki, wątrobę oraz płuca. W roku 2009 pobrano narządy do przeszczepiania w 8 szpitalach z terenu Województwa Zachodniopomorskiego

4 Ośrodki transplantacyjne w WZ  WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY: - przeszczepianie nerek, - przeszczepianie wątroby.  SPSK 2 PAM: - przeszczepianie nerek.  SZPITAL W ZDUNOWIE: - przeszczepianie płuc.

5 Liczba pobranych narządów na terenie kraju w 2009 roku wynosiła 1159, w tym 158 narządów zostało pobranych w Województwie Zachodniopomorskim, co plasuje Województwo na drugim miejscu pod względem liczby pobranych narządów w 2009 roku.

6 Liczba pobranych narządów w Polsce w 2009 r. wg województw Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009

7 Pobieranie narządów w województwie zachodniopomorskim W województwie zachodniopomorskim liczba pobrań narządów od zmarłych dawców od wielu lat utrzymuje się na najwyższym poziomie w kraju. W roku 2009 wskaźnik liczby pobrań wynosił 34,7 rzeczywistych zmarłych dawców na 1 mln mieszkańców.

8 Wskaźnik liczby dawców na 1 mln mieszkańców w 2009r. - według województw Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009

9 Wskaźnik liczba dawców w latach 2005 – 2009 na 1 mln mieszkańców w województwie zachodniopomorskim Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009

10 W roku 2009 Wojewódzki Szpital Zespolony zgłosił największą liczbę dawców (33 dawców) w Polsce. Ogółem szpitale z terenu województwa zachodniopomorskiego zgłosiły 59 dawców narządów.

11 Przeszczepianie nerek W województwie zachodniopomorskim przeszczepiania nerek dokonywano w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie oraz Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPSK nr 2 PAM w Szczecinie. Liderem jest tu zespół transplantacyjny w SP WSZ w Szczecinie (Arkońska).

12 Liczba przeszczepionych nerek w województwie w latach 2005 – 2009 Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009

13 Przeżywalność biorców oraz przeżywalność przeszczepu jest większa na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Transplantacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie w porównaniu do Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej PAM w Szczecinie. Szczegóły na wykresie.

14 Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009 Porównanie odsetka przeżywalności biorców przeszczepów nerek w poszczególnych okresach czasowych w ośrodkach transplantacyjnych Województwa Zachodniopomorskiego.

15 Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009 Porównanie odsetka przeżywalności przeszczepów nerek w poszczególnych okresach czasowych w ośrodkach transplantacyjnych Województwa Zachodniopomorskiego.

16 Przeszczepianie wątroby W województwie zachodniopomorskim w roku 2009 wykonano w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie w sumie 55 przeszczepień wątroby – wszystkie organy zostały pozyskane od zmarłych dawców. Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie plasuje się na drugim miejscu pod względem ogólnej liczby pobrań wątrób.

17 Przeszczepianie wątroby w latach 2005 – 2009 w Polsce Źródło: Sprawozdanie dla Ministra Zdrowia z działalności POLTRANSPLANTU za rok 2009

18 Przeszczepianie płuc W roku 2009 do programu przeszczepiania płuc przystąpił zespół Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej PAM w Szpitalu im. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie. Zespół wykonał jeden przeszczep płuca w 2009 r.

19 Rejestr żywych dawców – odznaczenia Od 3 października 2008 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odznak: „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Ośrodkiem pobierającym z terenu województwa zachodniopomorskiego, który wnioskował o nadanie tytułu Zasłużonego Dawcy Przeszczepu dla dawców przeszczepu jest Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych SPSK 2 PAM w Szczecinie. Do chwili obecnej złożyła ona jeden wniosek o nadanie stosownego odznaczenia.


Pobierz ppt "W Polsce istnieje kilkadziesiąt ośrodków transplantacyjnych, które specjalizują się w przeszczepach poszczególnych narządów. Tylko w roku 2009 narządy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google