Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im
Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie                                                                                                                                                             „20 lat wspólnie”

2 „Proszę Państwa, dziś skończył się w Polsce komunizm…”
4 czerwca 1989r. „Proszę Państwa, dziś skończył się w Polsce komunizm…” - Joanna Szczepkowska, polska aktorka

3 Początki samorządów terytorialnych
Po poważnych zmianach Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zniesiono Rady Narodowe i utworzono gminy. 27 maja 1990r. nastąpiły pierwsze wybory do samorządów terytorialnych. Na wyborcach jak i na kandydatach ciążyła wielka odpowiedzialność, by obywatele dobrze wybrali a kandydaci podnieśli kraj po ciężkich czasach PRL-u i stanie wojennym.   

4 Sochaczewski samorząd terytorialny
Komitet Obywatelski „Solidarność” powstał w 1989r., stworzył on swoje filie w poszczególnych województwach. Jego oddział powstał również w Sochaczewie. PRZEWODNICZĄCY: Juliusz Hugo-Bader WICEPRZEWODNICZĄCA: Aleksandra Szymaniak SEKRETARZ: Maria Gołkowska

5 „Parlament uchwalił już ustawę o samorządzie i ordynację wyborczą
„Parlament uchwalił już ustawę o samorządzie i ordynację wyborczą. Znamy też termin wyborów, to 27 maja 1990r. W Sochaczewie będziemy mieć tzw. wybory większościowe (…) Komitet Obywatelski „Solidarność” już od kilku tygodni sporządza listę kandydatów zgłaszanych przez mieszkańców miasta. W chwili, gdy piszemy te słowa trwają przygotowania do prawyborów w Komitecie Obywatelskim.” - „Sochaczewianin” Kwiecień 1990r.

6 Pierwsze wybory samorządowe
27 maja w pierwszych wolnych wyborach samorządowych wygrali kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Frekwencja w Sochaczewie była bardzo niska - tylko 33,9 %.

7 Niska frekwencja W całej Polsce do urn poszło zaledwie 42,27% uprawnionych do głosowania. Wyświetlana w telewizji reklama z wygłaszanym przez znanego aktora Jana Kobuszewskiego wierszykiem: „Chcesz mieć sitwę byłych bossów? To siedź w domu i nie głosuj!” nie skłoniła większości ludzi do udziału w elekcji.

8 Pierwsze zadania W dość trudnych warunkach radni starali się, by jak najszybciej usprawnić pracę i działalności gminy. 18 czerwca wybrano pierwszego po przełomie burmistrza Sochaczewa – 29-letniego inż. Grzegorza Rosiaka. Sochaczew jako pierwszy samorząd przejął szkoły oraz fundował stypendia. W późniejszym czasie zakończono budowę szpitala. Pojawił się też projekt doprowadzenia gazu do miasta, lecz nie został on sfinalizowany. Zrealizowano jednak projekt doprowadzenia wody pitnej z chodakowskiego ujęcia „Chemitex”.

9 W ciągu 20 lat nasz samorząd terytorialny przeprowadził wiele inwestycji. Po wejściu do UE pozyskiwał dużą ilość dotacji na inwestycje związane z infrastrukturą. Oto niektóre z nich:

10 Budowa szkoły Szkoła Podstawowa nr 6 (aktualnie Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły)

11 Remonty szkół podległych samorządowi
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Fryderyka Chopina Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka z Oddziałami Integracyjnymi

12 Budowa oczyszczalni ścieków i modernizacje kotłowni centralnego ogrzewania

13 Remont budynku Szkoły Muzycznej i parku

14 Prace wykonała: Marta Czekalska 1996r., klasa I d
Opiekunowie: p. M. Zielińska, p. Z. Chlebowski Tekst: Wywiad z członkami Komitetu Obywatelskiego oraz członkami rodziny przeprowadziła M. Czekalska. Zdjęcia: M. Czekalska Tekst: Wywiad z członkami Komitetu Obywatelskiego oraz członkami rodziny przeprowadziła M. Czekalska. Zdjęcia: M. Czekalska Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im"

Podobne prezentacje


Reklamy Google