Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELOŚCIANY PLATOŃSKIE Wielościany foremne zwane platońskimi to takie, których wszystkie ściany są przystającymi wielokątami foremnymi i w każdym wierzchołku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELOŚCIANY PLATOŃSKIE Wielościany foremne zwane platońskimi to takie, których wszystkie ściany są przystającymi wielokątami foremnymi i w każdym wierzchołku."— Zapis prezentacji:

1

2 WIELOŚCIANY PLATOŃSKIE Wielościany foremne zwane platońskimi to takie, których wszystkie ściany są przystającymi wielokątami foremnymi i w każdym wierzchołku spotyka się taka sama liczba ścian.

3 CZWOROŚCIAN FOREMNY JEST ZBUDOWANY Z CZTERECH PRZYSTAJĄCYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH.

4 SIATKA CZWOROŚCIANU FOREMNEGO

5 SZEŚCIAN JEST ZBUDOWANY Z SZEŚCIU PRZYSTAJĄCYCH KWADRATÓW.

6 SIATKA SZEŚCIANU

7 OŚMIOŚCIAN FOREMNY JEST ZBUDOWANY Z OŚMIU PRZYSTAJACYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH.

8 SIATKA OŚMIOŚCIANU FOREMNEGO

9 DWUNASTOŚCIAN FOREMNY JEST ZBUDOWANY Z DWUNASTU PRZYSTAJĄCYCH PIĘCIOKĄTÓW FOREMNYCH.

10 SIATKA DWUNASTOŚCIANU FOREMNEGO

11 DWUDZIESTOŚCIAN FOREMNY JEST ZBUDOWANY Z DWUDZIESTU PRZYSTAJĄCYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH

12 SIATKA DWUDZIESTOŚCIANU FOREMNEGO

13 WIELOŚCIANY ARCHIMEDESOWE  Imieniem Archimedesa nazwano wielościany wypukłe, których podobnie jak w wielościanach platońskich ściany są wielokątami foremnymi, jednak w tych bryłach występują wielokąty dwóch lub nawet trzech rodzajów.

14 CZWOROŚCIAN ŚCIĘTY JEST ZBUDOWANY Z CZTERECH PRZYSTAJĄCYCH SZEŚCIOKĄTÓW FOREMNYCH I CZTERECH PRZYSTAJACYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH

15 SIATKA CZWOROŚCIANU ŚCIĘTEGO

16 DWUDZIESTO DWUNASTOŚCIAN ŚCIĘTY JEST ZBUDOWANY Z DWUNASTU PRZYSTAJĄCYCH PIĘCIOKĄTÓW FOREMNYCH I DWUDZIESTU PRZYSTAJĄCYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH

17 SIATKA DWUDZIESTO- DWUNASTOŚCIANU ŚCIĘTEGO

18 DWUDZIESTOŚCIAN ŚCIĘTY JEST ZBUDOWANY Z DWUDZIESTU PRZYSTAJĄCYCH SZEŚCIOKĄTÓW FOREMNYCH I DWUNASTU PRZYSTAJĄCYCH PIĘCIOKĄTÓW FOREMNYCH.

19 SIATKA DWUDZIESTOŚCIANU ŚCIĘTEGO

20 SZEŚCIO-OŚMIOŚCIAN ROMBOWY MAŁY JEST ZBUDOWANY Z OŚMIU PRZYSTAJĄCYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH I OSIEMNASTU PRZYSTAJĄCYCH KWADRATÓW.

21 SIATKA SZEŚCIO-OŚMIOŚCIANU ROMBOWEGO MAŁEGO

22 DWUDZIESTO-DWUNASTOŚCIAN ROMBOWY MAŁY JEST ZBUDOWANY Z SZEŚCIU PRZYSTAJĄCYCH KWADRATÓW I OŚMIU PRZYSTAJACYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH.

23 SIATKA DWUDZIESTO- DWUNASTOŚCIANU ROMBOWEGO MAŁEGO

24 SZEŚCIO-OŚMIOŚCIAN ŚCIĘTY JEST ZBUDOWANY Z SZEŚCIU PRZYSTAJĄCYCH KWADRATÓW I TRZYDZIESTU DWÓCH PRZYSTAJĄCYCH TRÓJKĄTÓW RÓWNOBOCZNYCH

25 SIATKA SZEŚCIO-OŚMIOŚCIANU ŚCIĘTEGO

26 OŚMIOŚCIAN ŚCIĘTY JEST ZBUDOWANY Z OŚMIU PRZYSTAJĄCYCH SZEŚCIOKĄTÓW FOREMNYCH I SZEŚCIU PRZYSTAJĄCYCH KWADRATÓW

27 SIATKA OŚMIOŚCIANU ŚCIĘTEGO

28 WŚRÓD BRYŁ ARCHIMEDESOWYCH ZNAJDUJĄ SIĘ RÓWNIEŻ: SZEŚCIAN ŚCIĘTY; DWUNASTOŚCIAN ŚCIĘTY; SZEŚCIO-OŚMIOŚCIAN ROMBOWY WIELKI; DWUDZIESTO-DWUNASTOŚCIAN ROMBOWY WIELKI; DWUDZIESTO-DWUNASTOŚCIAN PRZYCIĘTY; ALE NIE MOŻNA ICH UŁOŻYĆ Z KLOCKÓW REKO

29 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ;) PREZENTACJĘ WYKONAŁ JAKUB PASZKO


Pobierz ppt "WIELOŚCIANY PLATOŃSKIE Wielościany foremne zwane platońskimi to takie, których wszystkie ściany są przystającymi wielokątami foremnymi i w każdym wierzchołku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google