Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Papierosy elektroniczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Papierosy elektroniczne"— Zapis prezentacji:

1 Papierosy elektroniczne
Nikotynowa pułapka Papierosy elektroniczne

2 Co to właściwie jest? Papieros elektroniczny - potocznie zwany e-papierosem - to zasilane baterią urządzenie inhalacyjne. Palacz e-papierosa wdycha lotną mgłę, w przeciwieństwie do palacza zwykłych papierosów, który wdycha dym papierosowy.

3 Jak to działa? Działanie e-papierosa opiera się na podgrzaniu specjalnego roztworu inhalacyjnego, tzw. e-liquidu (zazwyczaj zawierającego nikotynę!) do temperatury, w której przejdzie on w stan lotny – będzie możliwy do wdychania.

4 Co to jest ten e-liquid? E-liquid to specjalny płyn, którego używa się w papierosach elektronicznych. Zawiera substancje, takie jak: glikol propylenowy, glicerynę oraz aromaty nadające powstałej później mgiełce dany smak. Zazwyczaj zawiera również nikotynę!

5 A co na to młodzież? W dzisiejszych czasach młodzież jest uzależniona od wielu używek. Pojawienie się na rynku e-papierosów powiększyło grupę młodych palaczy za sprawą dobrego smaku aromatów lub opinii publicznych, które głosiły, że elektroniczne nie może być szkodliwe. Postanowiłam przeprowadzić ankietę wśród rówieśników w mojej szkole. A oto wyniki:

6 A co na to młodzież?

7 A co na to młodzież?

8 A co na to młodzież?

9 A co na to młodzież?

10 A co na to młodzież?

11 A co na to młodzież?

12 A co na to młodzież?

13 A co na to fachowcy? "Papierosy nie mogą być zdrowe, bo mają nikotynę, a nikotyna silnie uzależnia. Jest to za to produkt 1000-krotnie bardziej bezpieczny od papierosa konwencjonalnego i na to są już twarde dowody" – przekonuje profesor Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu

14 A co na to WHO? Eksperci WHO sceptycznie podchodzą do tematu elektronicznych papierosów. Według nich nie powinny one być dostępne dla kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzieży. WHO domaga się zakazu reklam zachęcających osoby młode i niepalące do sięgania po e-papierosy, publikowania informacji mówiących o mniejszej szkodliwości tych produktów, a także wprowadzenia zakazu stosowania ich w miejscach publicznych. Powodem jest to, że dotychczas nie zostały przeprowadzone kompleksowe badania potwierdzające ich nieszkodliwość.

15 Więc dla kogo one są? “To produkt dla palaczy, którzy chcą rzucić nałóg: dla ludzi, którzy próbowali rzucić palenie, ale nie wytrzymali bez nikotyny i rytuału towarzyszącemu temu nałogowi. E-papieros daje im tak potrzebną namiastkę” - podkreśla dr Dworniczak.

16 To nie jest zabawka! Elektronicznego papierosa nie należy ponadto traktować w kategoriach modnego gadżetu czy zabawki. Producenci nie kierują swoich akcji marketingowych bezpośrednio do dzieci i nastolatków, ale często oferują kartridże, których gama smakowa opracowana jest z myślą o młodszych użytkownikach np. e-liquid o smaku coli, truskawek czy nawet gumy do żucia z Kaczorem Donaldem na opakowaniu.

17 Podsumowanie Działanie e-papierosów na organizm człowieka nie zostało jeszcze rzetelnie sprawdzone. Informacje o tym, że nie szkodzą, nie są poparte żadnymi naukowymi badaniami. Dla młodej osoby, która nie miała jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów.

18 E-papierosy, które miały pomóc palaczom w zerwaniu z nałogiem, również uzależniają. Lepiej z nich zrezygnować, a jeszcze lepiej - a przede wszystkim zdrowiej - w ogóle nie zaczynać palić.

19 Prezentację wykonała Julia Wolny
Bibliografia: Dworniczak M., Co użytkownik e-papierosów o nikotynie wiedzieć powinien?, Kośmider L., Knysak J., Goniewicz M., Sobczak A. (2012) Elektroniczny papieros – bezpieczny substytut papierosa czy nowe zagrożenie?, Przegląd Lekarski 69/10 Nieglowicz J. (2010) Zalety i wady e-papierosa, Źródło: Prezentację wykonała Julia Wolny


Pobierz ppt "Papierosy elektroniczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google