Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie CZYTANIE KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie CZYTANIE KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ."— Zapis prezentacji:

1 Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie CZYTANIE KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

2 Konieczne trzeba rozmawiać na temat czytanych tekstów, wyjaśniać niezrozumiałe określenia. Wspólne omawianie, przeżywanie piękna opisów, uczenie prawidłowego używania określeń, kształtowania skojarzeń- to ważne zadania dla rodziców chcących zapewnić korzystny rozwój ich dzieci.

3 W wieku przedszkolnym środowiskiem najsilniej oddziałującym na dziecko i kształtujący kontakt z literaturą jest dom rodzinny. W późniejszym okresie o rozwoju i zakresie lektur dziecka coraz w większym stopniu zaczyna decydować jego środowisko szkolne i rówieśnicy. Na zainteresowanie dziecka książką mają wiec głównie wpływ trzy podstawowe środowiska: rodzina, szkoła, grupa rówieśnicza (dom, szkoła, biblioteka, świetlica, dom kultury).

4 Jest właściwie niezbadaną tajemnicą, dlaczego w okresie pytań i niepohamowanej ciekawości dziecka dla świata, trzyma się ono z uporem, jednej lub kilku książek, wracając stale do tych samych emocji. Potrzeba kontaktu z utworem literackim jest faktem kulturalnym i musimy ją sami obudzić w dziecku w procesie wychowania.

5 Bibliotekarz w ramach swej działalności, realizuje wychowanie moralne, patriotyczne, społeczne, etyczne, zdrowotne, ekologiczne, fizyczne, umysłowe, a przede wszystkim wychowanie czytelnicze, mające na celu kształtowanie u wychowanków dyspozycji motywujących ich zachowania czytelnicze.

6 Trzy typy bibliotekarzy ukształtowane na przestrzeni dziejów: w starożytności i średniowieczu był to cerber zazdrośnie strzegący ksiąg- skarbów, w wieku XVII- XVIII pojawił się typ bibliotekarza-uczonego, który troszczył się o opracowanie zbiorów (oba typy skierowane na książkę), w drugiej połowie XIX wieku wraz z rozwojem bibliotekarstwa powszechnego, kształtuje się typ bibliotekarza- pedagoga- doradcy czytelnika, przewodnika po świecie książek (czytelnik staje się głównym ośrodkiem zainteresowania).


Pobierz ppt "Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie CZYTANIE KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google