Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "…."— Zapis prezentacji:

1

2 Powierzchnia Ziemi Czy wiesz, że powierzchnia Ziemi wynosi 510,083 min km2, z tego: - morza 361,455 min km2 (71 % powierzchni całej Ziemi) - lądy 148,628 min km2 (29% powierzchni całej Ziemi). -na półkuli północnej wody zajmują 60% całkowitej powierzchni - na półkuli południowej wody zajmują aż 80% całkowitej powierzchni

3 A to ciekawe .. Czy wiesz , że około 3 milionów lat temu powstał Przesmyk Panamski, łączący obie Ameryki, przerywającego cyrkulację oceaniczną w kierunku wschód-zachód pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem.

4 Ryft … Czy wiesz, że w skorupie ziemskiej w rejonie Jeziora Górnego istnieje ogromna blizna w kształcie podkowy, z dwoma ramionami skierowanymi na południe w kierunku centrum kontynentu? To zarzucony ryft po rozdzieleniu się kontynentów, które zderzyły się 1,2-1,3 miliarda lat temu. Choć ryft ten jest dziś wypełniony, można go rozpoznać na podstawie skał w nim występujących: są to bazalty wylewające się zwykle w miejscach rozrywania skorupy i osady typowe dla wypełnień dolin ryftowych.

5 Wrzenie, wrzenie … Czy wiesz, że wczesna atmosfera Ziemi , z bardzo dużym prawdopodobieństwem, miała kilkakrotnie większą gęstość niż dzisiaj, a morza i oceany były gorętsze. Niektórzy uważają również, że z powodu wysokiego ciśnienia atmosferycznego temperatura oceanów była wyższa od dzisiejszej temperatury wrzenia wody.

6 Coriolis … Czy wiesz, że w wyniku ruchu wirowego Ziemi, powietrze płynące na półkuli północnej ma tendencje do zbaczania na prawo w stosunku do kierunku ruchu. Analogicznie, powietrze płynące na półkuli południowej ma tendencje do skręcania na lewo. Proces ten zwany jest efektem Coriolisa.

7 Huragany i tajfuny … Czy wiesz , że najpotężniejszymi zjawiskami atmosferycznymi są huragany i tajfuny. Huragan to układ niskiego ciśnienia, który tworzy się w okolicach równikowych Oceanu Atlantyckiego. Nazwa pochodzi od karaibskiego boga zła o imieniu Hurakan. W rejonie Pacyfiku zjawisko nazywane jest tajfunem. Japońskie słowa „taj-fun" oznaczają „wielki wiatr".

8 Tornada … Czy wiesz, że tornada pojawiają się  zwykle w południe lub we wczesnych godzinach popołudniowych. Poruszają się z prędkością około 50 km/godz. Tor zniszczeń ma zwykle szerokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Jego długość mierzy przeciętnie 15 km, ale może sięgać nawet setek kilometrów. Tornada powodują charakterystyczny odgłos podobny do warkotu samolotu, lub stukotu pociągu.

9 Tornada cz. 1 Czy wiesz , że największa liczba tornad obserwowana jest w USA - około 900. Najwięcej tornad, około 170, rejestruje się w USA w miesiącu kwietniu. Stanem najczęściej nawiedzanym przez tornada jest Oklahoma, gdzie w przeciągu 23 lat, począwszy od 1953, zanotowano ich Stanowi to około 50 tornad rocznie.

10 Tornada cz. 2 Czy wiesz, że wyraz "tornado" został utworzony około czterech stuleci temu z dwóch słów hiszpańskich "torhada" - oznaczającego burzę, i "tornar" - co znaczy wirować?

11 Wyspa Bananowa … Czy wiesz, że największą wyspą śródlądową na świecie jest zajmująca 20 tys. km ² brazylijska Wyspa Bananowa? Położona jest ona między ramionami rzeki Araguaia w brazylijskim stanie Tocantins.

12 Pioruny … Czy wiesz, że pioruny powodują wiele katastrof, pożarów i szkód? Spektakularnym tego przykładem był przypadek, który miał miejsce w roku 1769 w miejscowości Beresia w północnych Włoszech, w czasach, kiedy nie stosowano jeszcze powszechnie piorunochronów. Piorun uderzył tam w arsenał miejski, powodując wybuch 175 tysięcy funtów prochu, śmierć trzech tysięcy osób, oraz zniszczenie 190 budynków.

13 Płetwal błękitny Czy wiesz , że gigantyczny płetwal błękitny, przypuszczalnie był (i nadal jest)  największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi.  Jego dźwięki są słyszalne dla innych płetwali na odległość 800km ! Waga ciała dochodzi do 180 ton.

14 Ssaki Czy wiesz , że prawie wszystkie dzisiejsze ssaki są żyworodne. Jedynym wyjątkiem jest rzadka grupa stekowców, które składają jaja. Ta szczególna grupa, obejmująca dziobaki i kolczatki, zamieszkuje tylko Australię.

15 KONIEC Źródła: - google Pracę wykonała Agata Laszczyk z kl1B


Pobierz ppt "…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google