Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmina Bojadła umiejscowiona w zachodniej Polsce, na terenie woj. Lubuskiego. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Odry, około 15 km na wschód od Zielonej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmina Bojadła umiejscowiona w zachodniej Polsce, na terenie woj. Lubuskiego. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Odry, około 15 km na wschód od Zielonej."— Zapis prezentacji:

1

2 Gmina Bojadła umiejscowiona w zachodniej Polsce, na terenie woj. Lubuskiego. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Odry, około 15 km na wschód od Zielonej Góry. Położona jest ona na obszarze Kotliny Kargowskiej, rozległej piaszczystej równiny powstałej na kontakcie sandru Bzury Zbąszyńskiej z Pradoliną Warszawsko- Berlińską. Kotlina zbudowana jest z systemu teras holoceńskich i plejstoceńskich, które na skutek rozmycia często są nie rozdzielane metamorficznie. Dno kotliny założone jest na wysokości 52-55 m n.p.m. zaś najwyższym miejscem są pagórki wydmowe dochodzące nawet do 10 m wysokości względnej.

3 FLORA I FAUNA

4 Lasy w gminie to ok. 40% użytków. Pod względem przyrodniczo-leśnym zakwalifikowane są do Wielkopolsko- Pomorskiej Krainy, Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego. Zdecydowana większość powierzchni leśnych stanowi siedlisko boru świeżego i suchego, następnie mieszanego świeżego. W obniżeniach dolinnych i dawnych starorzeczach oraz przy korycie Odry występują podmokłe siedliska lasowe i olsy.

5 Dominujące gatunki względem gospodarczym to: sosna, dąb i olsza.

6 BÓR Ś WIE Ż Y

7 BÓR SUCHY

8 BÓR MIESZANY Ś WIE Ż Y

9 OLS

10  POMNIKI PRZYRODY -Dąb szypułkowy o obwodzie 400cm i wysokości 32m -Skupienie drzew- Dąb szypułkowy ( 6 sztuk) o obwodzie od 470cm d0 520 cm

11 UŻYTKI EKOLOGICZNE: -Kacze doły o powierzchni 1, 17ha -Cypel o powierzchni 6,70ha, w skład którego wchodzą wydmy śródlądowe. (są to piaszczyste pagórki o kształcie parabolicznym porośnięte lasami.)

12 BOCIAN CZARNY BOCIAN BIAŁY

13 BÓBR EUROPEJSKI ORZEŁ BILIK w sąsiedztwie gminy możemy spotkać Orła Bielika

14 KONWALIA MAJOWA BLUSZCZ POSPOLITY

15 GRZYBIEŃ BIAŁY ZAWILEC GAJOWY

16 BARWINEK POSPOLITY WRZOS ZWYCZAJNY

17 JAŁOWIEC ŻARNOWIEC

18  W środku wsi nieopodal pałacu znajduje się XVII wieczny park. Zachwyca on bogactwem różnorodnych drzew, a wiosną również barwnymi kwiatami.


Pobierz ppt "Gmina Bojadła umiejscowiona w zachodniej Polsce, na terenie woj. Lubuskiego. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Odry, około 15 km na wschód od Zielonej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google