Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GMINA BOJADŁA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GMINA BOJADŁA."— Zapis prezentacji:

1 GMINA BOJADŁA

2 POŁOŻENIE, RZEŹBA TERENU I GEOLOGIA GMINY
Gmina Bojadła umiejscowiona w zachodniej Polsce, na terenie woj. Lubuskiego . Znajduje się na prawym brzegu rzeki Odry, około 15 km na wschód od Zielonej Góry. Położona jest ona na obszarze Kotliny Kargowskiej, rozległej piaszczystej równiny powstałej na kontakcie sandru Bzury Zbąszyńskiej z Pradoliną Warszawsko- Berlińską . Kotlina zbudowana jest z systemu teras holoceńskich i plejstoceńskich, które na skutek rozmycia często są nie rozdzielane metamorficznie. Dno kotliny założone jest na wysokości m n.p.m. zaś najwyższym miejscem są pagórki wydmowe dochodzące nawet do 10 m wysokości względnej.

3 FLORA I FAUNA

4 SYSTEM LEŚNY Lasy w gminie to ok. 40% użytków. Pod względem przyrodniczo-leśnym zakwalifikowane są do Wielkopolsko-Pomorskiej Krainy, Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego. Zdecydowana większość powierzchni leśnych stanowi siedlisko boru świeżego i suchego, następnie mieszanego świeżego. W obniżeniach dolinnych i dawnych starorzeczach oraz przy korycie Odry występują podmokłe siedliska lasowe i olsy.

5 Dominujące gatunki względem gospodarczym to: sosna, dąb i olsza.

6 BÓR ŚWIEŻY

7 BÓR SUCHY

8 BÓR MIESZANY ŚWIEŻY

9 OLS

10 FORMY OCHRONY PRZYRODY WYSTEPUJĄCE NA TERENIE GMINY BOJADŁA
POMNIKI PRZYRODY -Dąb szypułkowy o obwodzie 400cm i wysokości 32m -Skupienie drzew- Dąb szypułkowy ( 6 sztuk) o obwodzie od 470cm d0 520 cm

11 -Kacze doły o powierzchni 1, 17ha
UŻYTKI EKOLOGICZNE: -Kacze doły o powierzchni 1, 17ha -Cypel o powierzchni 6,70ha, w skład którego wchodzą wydmy śródlądowe. (są to piaszczyste pagórki o kształcie parabolicznym porośnięte lasami.)

12 ZWIERZĘTA PRAWNIE CHRONIONE WYSTĘPUJĄCE NA TERENIE GMINY BOJADŁA:
BOCIAN CZARNY BOCIAN BIAŁY

13 BÓBR EUROPEJSKI ORZEŁ BILIK w sąsiedztwie gminy
możemy spotkać Orła Bielika

14 ROŚLINY PRAWNIE CHRONIONE WYSTEPUJĄCE NA TERENIE GMINY:
KONWALIA MAJOWA BLUSZCZ POSPOLITY

15 GRZYBIEŃ BIAŁY ZAWILEC GAJOWY

16 BARWINEK POSPOLITY WRZOS ZWYCZAJNY

17 JAŁOWIEC ŻARNOWIEC

18 PARK W STOLICY GMINY W środku wsi nieopodal pałacu znajduje się XVII wieczny park. Zachwyca on bogactwem różnorodnych drzew, a wiosną również barwnymi kwiatami.


Pobierz ppt "GMINA BOJADŁA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google