Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lasy w mojej okolicy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lasy w mojej okolicy."— Zapis prezentacji:

1 Lasy w mojej okolicy

2 Polskie lasy Polska jest na jednym z pierwszych miejsc w Europie z największą powierzchnią terenów zalesionych , wynoszącą 29,4%. W Polsce przeważają lasy iglaste, lecz ilość lasów mieszanych i liściastych wciąż rośnie . W naszej okolicy-w województwie mazowieckim jest ich około 8,7%, a mianowicie 803,8 tys. hektarów.

3 Las Młochowski Las znajduje się w miejscowości Podkowa Leśna. Otacza go specjalnie przygotowana ścieżka rowerowa, a spacerowicze mogą cieszyć się pięknem przyrody podążając ścieżką edukacyjną lasu. Najbardziej typowe drzewostany w Lesie Młochowskim to bór mieszany, w którym przeważają sosny zwyczajne, las grądowy z dębami szypułkowymi, grabami, lipami i brzozami, oraz rosnący nad ciekami wodnymi las łęgowy, których królem jest jesion wyniosły sięgający 40 metrów wysokości. Nie tylko liczne ptaki ale także drobne ssaki ,rywalizują o dziuple w drzewach, których znalezienie i zachowanie jest dla wielu gatunków warunkiem wychowania potomstwa. W leśnych dziuplach mieszkają między innymi: sikorki, dzięcioły, puszczyki, kowalik, szpaki, sójki, wiewiórki. Dzik, lis, padalec, kuna, jeż, ropucha, – to tutejsze drapieżniki leśne polujące w dzień i w nocy. Wyłącznie w nocy polują sowy i nietoperze.

4

5

6 Las jako pamiątka historyczna
Na terenie lasu zlokalizowano 2 groby zbiorowe z czasów ostatniej wojny i kilka bezimiennych mogił. Tablica z mapą pokazuje te lokalizacje – jednym z nich jest miejsce rozstrzelania i pochowania 12 członków grodziskiego oddziału AK. Wszystkie mogiły są zadbane, a ścieżki prowadzące do nich oznakowane.

7 Las Sękociński Las Sękociński znajduje się niedaleko Magdalenki. Drzewa, które możemy tutaj zobaczyć to między innymi sosna zwyczajna oraz buk zwyczajny. Mieszkańcy lasu to liczne ptaki takie jak zięba, kowalik, wilga, a także ssaki np. dziki, sarny i jelenie. Ciekawym wydarzeniem związanym z tym miejscem jest egzekucja obecna w nocy z 27 na 28 maja 1942 r. Funkcjonariusze SS rozstrzelali tam 223 osoby – w większości członków ruchu oporu. Najprawdopodobniej nie była to jedyna egzekucja przeprowadzona w tym miejscu przez niemiecki aparat bezpieczeństwa.

8

9 Aleja Lipowa Jedną z zabytkowych atrakcji przyrodniczych Podkowy Leśnej jest aleja lipowa rosnąca dawniej przy gruntowej drodze, a dziś zdobiąca ulicę o nazwie Aleja Lipowa. Na długości 400 metrów rośnie przy niej około stu lip w trzech rzędach. Pomiędzy nimi biegną dwa trakty, pokryty asfaltem dla ruchu samochodowego oraz piaszczysty dla pieszych i rowerzystów. Aleja Lipowa ma swój niepowtarzalny klimat o każdej porze roku, ale najpiękniej jest tu w okresie kwitnienia drzew oraz jesienią, gdy przebarwiają się liście.

10 Przygotowała Paulina Michalska
KONIEC Przygotowała Paulina Michalska


Pobierz ppt "Lasy w mojej okolicy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google