Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym"— Zapis prezentacji:

1 Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym

2 Zdrowie zębów i jamy ustnej u dzieci
Zdrowie zębów dziecka ma wpływ na stan uzębienia u dorosłego człowieka. Mimo, że zęby mleczne wypadają i są zastępowane przez zęby stałe, warto dbać o nie bardzo starannie. Dobre nawyki higieniczne wpojone dziecku maja szansę utrzymać się przez cale życie.

3 Orientacyjny kalendarz wyrzynania zębów

4 WYRZYNANIE ZĘBÓW STAŁYCH

5 Pierwszą wizytę w gabinecie lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej, pozwalającą dziecku przeżyć pierwsze doświadczenie adaptacyjne, powinniśmy odbyć w pierwszym roku życia dziecka. W następnych latach, tak jak u dorosłego człowieka, wizyty kontrolne powinny mieć miejsce co najmniej co 6 miesięcy.

6 Jak należy dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?
Dzieciom od około 1 roku życia powinno się myć zęby 2 razy dziennie. Na szczoteczkę należy nałożyć ilość pasty (zawartość fluoru min. 1000ppm) o wielkości ziarenka groszku. Jeśli dziecko nie potrafi wypłukać jamy ustnej po szczotkowaniu- wybierz pastę o niskiej zawartości fluoru. Starsze dzieci należy zachęcać do szczotkowania zębów samodzielnie. Dobrym sposobem postępowania jest wspólne szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

7 Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?
Szczoteczka powinna mieć małą, zaokrągloną główkę, oraz stabilny uchwyt. Szczoteczkę po każdym użyciu oczyszczamy pod strumieniem bieżącej wody, dokładnie wycieramy w ręcznik i ustawiamy włosiem do góry w przewiewnym miejscu. W domu zrezygnuj z przechowywania szczoteczki w pojemniku podróżnym - stale wilgotne środowisko zwiększa rozrost bakterii. Okresowo dezynfekujemy szczoteczki 3% wodą utlenioną przez 10-15min. Szczoteczkę wymieniamy co 2-3 miesiące oraz po każdej infekcji bakteryjnej.

8 Jak prawidłowo myć zęby?
Godną polecenia metodą szczotkowania zębów u dzieci jest metoda ruchów okrężnych Fonesa, polegająca na ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych.

9

10 Dieta a próchnica Dla zdrowych i mocnych zębów ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywieniowych. Dieta powinna być zbilansowana pod względem energii i składników odżywczych. Mleko, ryby, świeże warzywa, owoce czy produkty zbożowe zawierają witaminy i minerały niezbędne dla naszych zębów.

11 WAPŃ – budulec zębów

12 Wchłanianiu wapnia sprzyja witamina D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i mineralizację szkliwa. Witaminę D zawierają: tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź tuńczyk), tran, żółtka jaj, kukurydza, masło, kakao. Naturalnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. Ochrona dziąseł Za zdrowie dziąseł odpowiada witamina A, która zapobiega próchnicy i działa bakteriobójczo. Nie należy zapominać o produktach bogatych w witaminę C, która zapobiega odsłanianiu szyjek dziąseł, wzmacnia drobne naczynia krwionośne i uodparnia na infekcje.

13 Co twoje dziecko powinno jeść by mieć zdrowe zęby?

14 O czym należy pamiętać? Zęby mleczne są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego próchnica rozwija się w nich szybciej. Tym ważniejsza jest prawidłowa, zrównoważona dieta, bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Zbyt częste jedzenie węglowodanów (cukrów) prowadzi do zmian w strukturze zębów i otwiera drogę próchnicy. Zwróć uwagę jak często dziecko je słodycze i spróbuj wyznaczyć ograniczony do nich dostęp – idealnie będzie jeśli twoje dziecko będzie je jadło tylko raz w tygodniu. Zastąpić zwykły cukier – ksylitolem, czyli cukrem brzozowym- jest tak samo słodki a nie ma działania próchnicotwórczego! Dziecko powinno jeść dość twarde pokarmy (np. niepokrojone warzywa i owoce), dzięki czemu lepiej rozwijają się kości szczęki i żuchwy. Należy również unikać picia napojów o niskim pH ( soki owocowe, napoje typu cola), a po każdym ich spożyciu dziecko powinno wypłukać jamę ustną wodą. W nocy podawać dziecku do picia wodę mineralną.

15 Złe nawyki dla zdrowia zębów
Jeśli jesteś mamą malucha, dopilnuj, by bobas nie ssał smoczka dłużej, niż rok, bo to grozi rozwojem wady zgryzu. Z tego samego powodu starszakowi nie pozwalaj na trzymanie palca w buzi, gryzienie ołówków ani obgryzanie paznokci. Od ssania kciuka,smoczka,zabawki,rogu od poduszki należy dziecko szybko odzwyczajać. Nie wolno karmić dzieci nocą ani dawać im zbyt wielu słodkich pokarmów Nie próbujemy jedzenia z tej samej łyżeczki,którą podajemy dziecku, nie oblizujemy jej przed podaniem dziecku.

16 Pamiętajmy, że nieleczona próchnica zębów mlecznych łatwo przechodzi na zawiązki oraz już wyrznięte zęby stałe. Im szybciej dziecko nauczy się właściwych nawyków higienicznych (szczotkowanie, płukanie jamy ustnej), tym większa szansa na zdrowe zęby w przyszłości.

17


Pobierz ppt "Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google