Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program „Szkoła z klasą 2.0” Główny cel- zachęcenie do lepszego wykorzystania w uczeniu technologii informacyjno- komunikacyjnych (TIK)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program „Szkoła z klasą 2.0” Główny cel- zachęcenie do lepszego wykorzystania w uczeniu technologii informacyjno- komunikacyjnych (TIK)"— Zapis prezentacji:

1 Program „Szkoła z klasą 2.0” Główny cel- zachęcenie do lepszego wykorzystania w uczeniu technologii informacyjno- komunikacyjnych (TIK)

2 Jak uczyć w epoce Google ’ a i Wikipedii?

3 O co chodzi w tym programie? Żeby szkoła była miejscem ciekawej i mądrej edukacji, Żeby szkoła była miejscem ciekawej i mądrej edukacji, Żeby uczniowie chcieli i lubili się uczyć, Żeby uczniowie chcieli i lubili się uczyć, Żeby szkoła była miejscem żywym, Żeby szkoła była miejscem żywym, Żeby szkoła nie była nudna, Żeby szkoła nie była nudna, Żeby nie rządził w niej wyłącznie groźny bożek edukacji- Jego wysokość Test. Żeby nie rządził w niej wyłącznie groźny bożek edukacji- Jego wysokość Test.

4 W „Szkole z klasą 2.0” przyjmujemy założenie, że wprowadzenie TIK stwarza szanse na lepszą edukację. Bo łatwiej będzie zaktywizować uczniów, zachęcić ich do samodzielnych i twórczych poszukiwań Bo łatwiej będzie zaktywizować uczniów, zachęcić ich do samodzielnych i twórczych poszukiwań Bo można by odejść od anachronicznej formuły nauczyciela-źródła wiedzy na rzecz nauczyciela- przewodnika pomagającego myśleć krytycznie i rozwiązywać problemy Bo można by odejść od anachronicznej formuły nauczyciela-źródła wiedzy na rzecz nauczyciela- przewodnika pomagającego myśleć krytycznie i rozwiązywać problemy Bo TIK zachęcają uczniów do wymiany informacji i współpracy Bo nowe media demokratyzują szkołę także dlatego, że uczniowie są tu często bardziej kompetentni i warto skorzystać z ich umiejętności Bo wreszcie trudno dziś – w epoce internetu- udawać, że można uczyć bez TIK

5 Szkoła w świecie migoczącym od zmian jest anachroniczna, jakby czas zatrzymał się na przełomie XIX i XX wieku.

6 Każda ciekawsza lekcja, każda nowa metoda, każdy nauczyciel entuzjasta i każdy uczeń zaskoczony tym, jak ciekawie jest w szkole – to wszystko są małe przewroty, drobne rewolucje.

7 Dość tradycyjnej szkoły, w której nauczyciel stoi przed tablicą, coś opowiada, uczniowie notują (lub nie), w domu czytają podręcznik (lub nie), potem piszą klasówkę. Jakby jeździli konnym tramwajem… A po szkole odpalają komputer i przesiadają się do rakiety.

8 Komputery, internet, komórki – niezastąpione w komunikacji i zabawie – mogą pomóc w sensownej edukacji. Zamiast, jak do tej pory, głównie dostarczać gotowców, które zastępują samodzielne myślenie i twórczość, nie uczą rozwiązywania problemów i rozleniwiają uczniowskie umysły.

9 Szkoła z klasą 2.0 to nie może być szkoła wyszukiwania i kopiowania, prostych testów interaktywnych, byle jakich „filmików edukacycjnych”

10 Zadania w I semestrze a) Rejestracja nauczycieli na platformie „Szkoła z klasą 2.0” ( do19.10.2012) b) Zapoznanie się nauczycieli z Bazą 2.0, czyli biblioteką materiałów edukacyjnych (19.10.2012) b ) Spotkanie otwierające c) Rejestracja uczniów na platformie blogów CEO (01.09.2011-28.02.2013)

11 d) Debata klasowa o korzystaniu z TIK - Przeprowadza i opisuje każdy nauczyciel na swoich wizytówkach w programie ( do 16.11.2012) - Nauczyciel przekazuje uczniom ogólną informację o głównej idei programu Szkoła z klasą 2.0 oraz o celu stworzenia Kodeksu 2.0 - przedstawia propozycję 7 punktów kodeksu, przygotowaną przez organizatorów *najlepiej zrobić to kilka dni przed spotkaniem, by uczniowie mieli czas się zastanowić *najlepiej zrobić to kilka dni przed spotkaniem, by uczniowie mieli czas się zastanowić * można skorzystać z drogi e-mailowej. Uczniowie jeszcze przed zajęciami mogą wysyłać swoje uwagi do nauczycieli oraz koleżanek i kolegów * można skorzystać z drogi e-mailowej. Uczniowie jeszcze przed zajęciami mogą wysyłać swoje uwagi do nauczycieli oraz koleżanek i kolegów * można też stworzyć listę lub grupę dyskusyjną (korzystanie z mechanizmu Google Groups) * można też stworzyć listę lub grupę dyskusyjną (korzystanie z mechanizmu Google Groups) * można stworzyć forum (np. na stronie internetowej szkoły) * można stworzyć forum (np. na stronie internetowej szkoły) * można zamieścić na stronie szkoły materiały na ten temat * można zamieścić na stronie szkoły materiały na ten temat * można materiały wywiesić na szkolnej tablicy ogłoszeń * można materiały wywiesić na szkolnej tablicy ogłoszeń - Każdy nauczyciel wraz ze swoją klasą przygotowuje cały projekt kodeksu, po czym projekty te przedstawiane są innym w ogólnodostępnej formie (np. na blogach)

12 e) Po debacie klasowej - Dyskusja toczy się dalej w sieci - Uczniowie opisują na blogach swoje obserwacje, pomysły i wątpliwości, a także odwiedzają blogi uczniów z innych klas i innych szkół w poszukiwaniu ciekawych rozwiazań - Uczniowie przygotowują z nauczycielem pierwsze propozycje klasy do szkolnego kodeksu (może to się odbywać na gddw, po lekciach, poprzez uzgadnianie pomysłów w sieci (e-maile, grupy dyskusyjne, czaty, a przede wszystkim blogi uczniowskie)) - Nauczyciele w porozumieniu z uczniami tworzą 2-4 osobowe zespoły redakcyjne, które zbierają i opracowują zestaw propozycji kilku punktów kodeksu do przedstawienia podczas debaty ogólnoszkolnej

13 f) Debata szkolna (do 10.12.2012) - zespoły uczniowskie zamieszczają opisy swoich zadań w ramach programu na platformie blogowej CEO

14 g) Nauczyciele przeprowadzają z uczniami zadanie „Sprawdzamy i tworzymy materiały” na podstawie wybranych lub stworzonych przez siebie materiałów z użyciem TIK. (do 10.01.2013) Może mieć formę : Może mieć formę : - scenariusza lekcji, - scenariusza lekcji, - pojedynczego zadania polegającego na porównywaniu informacji z kilku źródeł internetowych czy na poprawnym zapisaniu autora i źródła materiału ściągniętego z internetu, - pojedynczego zadania polegającego na porównywaniu informacji z kilku źródeł internetowych czy na poprawnym zapisaniu autora i źródła materiału ściągniętego z internetu, - sprawdzianu, - sprawdzianu, - miniprojekt- uczniowie w zespołach planują i wykonują zadnia, także po lekcjach testują zasady kodeksu - miniprojekt- uczniowie w zespołach planują i wykonują zadnia, także po lekcjach testują zasady kodeksu - cyklu zadań – nauczyciel planuje dla uczniów zestaw zadań do wykonania w domu lub na lekcjach - cyklu zadań – nauczyciel planuje dla uczniów zestaw zadań do wykonania w domu lub na lekcjach - „odwróconej lekcji”, w ramach której uczniowie przed zajęciami zdobywają informację na zadany temat, zaś na lekcji rozwiązują zadania lub problemy, dyskutują i pogłębiają wiedzę pod okiem nauczyciela. - „odwróconej lekcji”, w ramach której uczniowie przed zajęciami zdobywają informację na zadany temat, zaś na lekcji rozwiązują zadania lub problemy, dyskutują i pogłębiają wiedzę pod okiem nauczyciela. - nauczyciele zamieszczają opis zadania „Sprawdzamy i tworzymy materiały” na swoich wizytówkach w programie - nauczyciele zamieszczają opis zadania „Sprawdzamy i tworzymy materiały” na swoich wizytówkach w programie Może ściśle dotyczyć przedmiotu nauczania (j. polski, przyroda, j. angielski itp.) albo ogólnych zasad, możliwych do zastosowania w całej szkole lub w wybranych obszarach życia szkoły (np. korzystania z pracowni komputerowej po lekciach, komunikacji mailowej między nauczycielem a uczniami, bezpieczeństwa w sieci czy korzystania z portali społecznosciowych)

15 7 punktów kodeksu do rozstrzygnięcia na debacie klasowej 1. Ucz i ucz się z TIK. 2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie. 3. Nie kradnij i nie daj się okraść. 4. Komunikujmy się. 5. Komputery pod ręką. 6. Bądź bezpieczny w sieci. 7. Nauczcie tego dorosłych

16 Na koniec 2011/2012 powinniśmy mieć gotowy kodeks- przemyślany i sprawdzony. Zostanie on zaprezentowany na szkolnym festiwalu 2.0. Dalej powinien on żyć swoim życiem, zmieniając się wraz z nowymi potrzebami i pomysłami szkoły.

17 Strona internetowa szkoły oraz jej forum Zamieszczenie szkolnego Kodeksu 2.0 i zachęcenie do przesyłania uwag na temat jego zapisów na wskazane adresy e-mailowe Zamieszczenie szkolnego Kodeksu 2.0 i zachęcenie do przesyłania uwag na temat jego zapisów na wskazane adresy e-mailowe Zamieścić ankietę Zamieścić ankietę Uczniowie współtworzą stronę (zamieszczają informację, relacjonują wydarzenia w klasie, szkole, a także innych tekstów) Uczniowie współtworzą stronę (zamieszczają informację, relacjonują wydarzenia w klasie, szkole, a także innych tekstów)

18 Platforma e-learningowa/serwis edukacyjny szkoły Zawiera dodatkowe materiały dla uczniów i nauczycieli ( artykuły o dydaktyce, ciekawostki w postaci linków do stron, nieobowiązkowych zadań dla ambitnych, gry edukacyjne) Zawiera dodatkowe materiały dla uczniów i nauczycieli ( artykuły o dydaktyce, ciekawostki w postaci linków do stron, nieobowiązkowych zadań dla ambitnych, gry edukacyjne) Zawiera testy egzaminacyjne z lat poprzednich oraz dawała możliwość ich rozwiązywania on- line Zawiera testy egzaminacyjne z lat poprzednich oraz dawała możliwość ich rozwiązywania on- line

19 Kontakt za pomocą TIK między nauczycielami, ich podopiecznymi oraz rodzicami Może odbywać się za pomocą: - e-maili, - komunikatorów, - SMS-ów, - poprzez strone internetową - Forum Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie konkretnych dni i godzin, w których nauczyciel jest dostępny dla rodziców Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie konkretnych dni i godzin, w których nauczyciel jest dostępny dla rodziców Jeżeli uczniowie nie posiadają swoich kont e-mailowych, można rozważyć założenie ich przez szkołę. Należy jednak pamiętać, że szkoła musi wpierw uzyskać zgodę od rodziców.

20 Centrum Multimedialne Miejsce gdzie uczniowie i nauczyciele mogą swobodnie pracować na komputerach, korzystać z internetu i w jednym miejscu drukować, skanować oraz kserować potrzebne materiały Miejsce gdzie uczniowie i nauczyciele mogą swobodnie pracować na komputerach, korzystać z internetu i w jednym miejscu drukować, skanować oraz kserować potrzebne materiały Istnienie CM jest istotne zwłaszcza dla tych uczniów, którzy nie mają dostępu do internetu lub komputera w domu.

21 Nowe narzędzia TIK Prezi -Program do tworzenia prezentacji multimedialnych. Daje możliwość tworzenia tzw. "prezentacji zoomowej". Treść (tekst, zdjęcia, filmy oraz animacje) dodajemy jak chcemy i gdzie chcemy, ustalając kolejność wyświetlania jej elementów. Można je w każdej chwili przenieść, obrócić, zmniejszyć lub powiększyć. Program w języku angielskim. Strona Prezi (http://www.prezi.com/)http://www.prezi.com/ Aviary Zbiór kilkunastu aplikacji, które można używać bezpośrednio w przeglądarce. Zawiera Image Editor do edycji zdjęć, zastosować efekty dźwiękowe a nawet nagrać swoje – opcja Audio Editor. Moduł Raven pozwala na pracę z grafiką wektorową. Efekty prac można udostępnić na serwisach społecznościowych, osadzić na stronie www. Programy w języku angielskim. Strona Aviary (http://advanced.aviary.com/)http://advanced.aviary.com/ Glogster EDU Narzędzie do tworzenia plakatów interaktywnych. Każda część plakatu (obrazki, teksty lub filmy) może odsyłać do stron zawierających więcej informacji. Można dodawać wypowiedź dźwiękową i muzykę. W Glogster EDU nauczyciel może tworzyć wirtualne klasy – społeczności uczniów, wykorzystujące Glogster w edukacji. Program w języku angielskim. Przykłady glogów z chemii (http://edu.glogster.com/category/Chemistry/)

22 - Cała szkolna społeczność zaangażuje się w realizację programu - Program ukończy przynajmniej 3 nauczycieli, szkolny koordynator i dyrektor - W szkole będzie prowadzony przynajmniej 1 blog uczniowski. Kiedy certyfikat 2.0 zostanie przyznany?


Pobierz ppt "Program „Szkoła z klasą 2.0” Główny cel- zachęcenie do lepszego wykorzystania w uczeniu technologii informacyjno- komunikacyjnych (TIK)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google