Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oleśnica 1990-2010 Osiągnięcia samorządu lokalnego w ostatnich 20 latach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oleśnica 1990-2010 Osiągnięcia samorządu lokalnego w ostatnich 20 latach."— Zapis prezentacji:

1 Oleśnica 1990-2010 Osiągnięcia samorządu lokalnego w ostatnich 20 latach

2 Oleśnica 1990-2010 Sport, turystyka i rekreacja Kultura i oświata Infrastruktura Gospodarka komunalna Biznes i finanse Służba zdrowia

3 Sport i rekreacja Przez ostatnie 10 lat przez władze samorządowe kładziony jest duży nacisk na rozwój bazy sportowo-wypoczynkowej w naszym mieście. Owocuje to wzrastaniem standardów w tej dziedzinie z roku na rok. Sukcesów jest wiele, a są nimi m. in.:

4 Oleśnicki Park Wodny „Atol” 19 maja 2006 roku otwarty został oleśnicki basen kryty z prawdziwego zdarzenia. Mieści się w nim m. in. basen pływacki, basen rekreacyjny, brodzik, jacuzzi oraz sauna. Od samego początku jego istnienia odwiedzają go tłumy Oleśniczan, aktywnie spędzając wolny czas. Spółka Atol objęła korty tenisowe zlokalizowane niedaleko aquaparku oraz sprzęt przeznaczony do pływania po miejskich stawach, sprawnie zarządzając tymi atrakcjami i przyciągając wielu klientów.

5 Hala sportowa 20 października 2009 roku otwarta została hala sportowa przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu. Odbywa się tu zarówno lekcje Wychowania Fizycznego dla uczniów naszych szkół, jak i wydarzenia sportowe wysokiej rangi, np. mecze ekstraklasy w piłce ręcznej.

6 Kompleks sportowo-rekreacyjny Niebawem zostanie oddana do użytku pierwsza, basenowa część kompleksu sportowo- rekreacyjnego w Oleśnicy, który powstaje na terenie dotychczasowego basenu otwartego. Mieścić się tu będzie zarówno pierwsze w naszym mieście lodowisko, jak i zaplecze fitness, do gry w squasha, a także szeroko pojęty basen otwarty. Inwestycja jest już w trakcie realizacji i nic nie wskazuje na jej niepowodzenie, dlatego można już teraz to uznać za duże osiągnięcie.

7 Boiska ze sztuczną nawierzchnią W ostatnich latach Oleśnica wzbogaciła się w dokładnie 6 boisk ze sztuczną murawą, spełniających najwyższe standardy. Są one umiejscowione zarówno na terenie stadionu miejskiego (jak boisko treningowe) jak i przy hali sportowej na terenie Gimnazjum nr 3, a także w obrębie innych placówek oświatowych. Były one budowane m. in. w ramach programów rządowych Orlik 2012 oraz Blisko Boisko.

8 Ścieżki rowerowe Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwinęła się znacząco sieć ścieżek rowerowych w mieście. Są one obecnie zlokalizowane przy większości najważniejszych arterii miejskich.

9 Stawy miejskie To jeden z terenów najczęściej wybieranych przez mieszkańców jako miejsce do wypoczynku i odprężenia. Jest on pielęgnowany i wzbogacany o nowe atrakcje. Niedawno zmodernizowana została jedna z nich, mianowicie sprzęt (łódki, kajaki) do pływania po tych zbiornikach wodnych.

10 Zabytki miejskie Tak wielka ilość zabytków na stosunkowo niewielki teren, jaki zajmuje Oleśnica w porównaniu do większych metropolii, musi być dużą zaletą turystyczną. Dzięki staraniom władz lokalnych, owe zabytki są udostępnione dla zwiedzających i w miarę możliwości utrzymywane w swej świetności.

11 Place zabaw Również dla najmłodszych oferta rekreacyjna nie jest bardziej uboga. Prace przy modernizacji dotychczasowych i tworzeniu nowych placów zabaw skutkują dziś kolorowymi podwórkami i parkami, które nie odstraszają, a przyciągają dzieci i są dla nich całkowicie bezpieczne. (Powrót do menu)

12 Infrastruktura Podczas ostatnich 20 lat stan dróg występujących na terenie miasta oraz pozostałych obiektów codziennej użyteczności publicznej zmienił się niemal nie do poznania. Na kolejnych slajdach zostały omówione krótko niektóre z nich:

13 Obwodnica Oleśnicy Nieprzecenioną wartość dla miasta stanowi obecność obwodnicy, która pozwala cieszyć się przede wszystkim bardziej czystym powietrzem wewnątrz Oleśnicy. Otwarta została w listopadzie 2006 roku. Sfinansowana została ze środków państwowych, natomiast gdyby nie determinacja władz miejskich i powiatowych, możliwe, że cieszylibyśmy się nią dopiero od miesiąca czy dwóch

14 Ronda To w okresie 20 ostatnich lat pojawiły się na oleśnickich skrzyżowaniach pierwsze ronda. Skuteczność ich zastosowania spowodowała tworzenie kolejnych. Obecna liczba czterech zapewnia większe usprawnienie odbywającego się ruchu drogowego

15 Nowe nawierzchnie, chodniki Stan nawierzchni dróg oraz chodników po czasach PRL-u pozostawiał wiele do życzenia oraz do zrobienia w tej kwestii. Teraz możemy się cieszyć już ponad połową nowych, równych chodników oraz wieloma kilometrami gładkich ulic, będących nie tylko w zarządzie miasta i powiatu, ale nawet województwa

16 Parkingi Podczas gdy liczba samochodów rośnie, trudność w znalezieniu miejsca parkingowego to dla kierowców prawdziwa zmora. Jednak problem ten w Oleśnicy został już w dużym stopniu rozwiązany. Przybyło wiele nowych zatoczek, w istniejących parkingach pozyskane zostały nowe miejsca, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

17 Fontanny Dwie miejskie fontanny zlokalizowane przy ul. 3 maja oraz na Placu Zwycięstwa w niczym już nie przypominają tych sprzed modernizacji oraz cieszą oko zarówno mieszkańców jak i osób przyjezdnych.

18 Parki Te zielone płuca naszego miasta również doczekały się ulepszenia. Urządzone były nowe alejki, wymienione ławki, ustawione nowe kosze na śmieci, nasadzone nowe rośliny, aby parki nabrały większej estetyki, nie tracąc jednocześnie swoich walorów. Szczególnej poprawy wymagał jednak kilka lat temu park, przy u. Klonowej, który najbardziej ucierpiał podczas pamiętnej nawałnicy, która zasiała tam spustoszenie w 2005 roku. (Powrót do menu)

19 Biznes i finanse Aby Oleśnica nie stała w cieniu Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska, przez ostatnie 20 lat kładziony był duży nacisk na rozwój handlu, budownictwa mieszkaniowego, czy usług. Poskutkowało to następującymi osiągnięciami:

20 Praca i przemysł Jeszcze 20 lat temu Oleśnica miała atrakcyjne, duże, ale puste tereny, będące atrakcyjnymi nieruchomościami dla zewnętrznych inwestorów. Dzisiaj możemy się poszczycić dość dużymi zakładami produkcyjnymi firm takich jak Kerry, GKN, itp., które przynoszą wiele miejsc pracy Oleśniczanom. Dzięki wsparciu władz lokalnych stale i z rozmachem rozszerza swoją działalność gospodarczą firma Poliplast.

21 Handel Wcześniej wspomniane tereny okazały się bardzo wartościowe dla dużych sieci dyskontów spożywczych: Kaufland, E. Leclerc, czy Biedronka. Dzięki współpracy zarządców tych terenów z inwestorami oleśnicki rynek staje się coraz bardziej zróżnicowany i przynosi zarówno większy wybór towarów i usług, jak i niższe ceny.

22 Budownictwo mieszkaniowe Właściwe decyzje zarządców miasta przyczyniły się do znacznego powiększenia się oferty mieszkaniowej dla ludzi chcących posiadać własne, nowe M. Developerzy, pozyskując miejskie nieruchomości i budując mieszkania o charakterze komercyjnym, przedstawiają konkurencyjne ceny za metr kwadratowy w porównaniu do dużych miast.

23 Podatki i finanse Podatki to typowa sfera działalności państwowej. Jednak władze miasta pomagają mieszkańcom i w tej dziedzinie. Dużym elementem tej pomocy jest niedawne wprowadzenie do urzędu skarbowego ułatwienia choćby w corocznym składaniu zeznania podatkowego. Są to unikatowe w skali kraju i regionu urzędomaty, które pozwalają rezygnować ze stania w kolejce do okienka. (Powrót do menu)

24 Służba zdrowia To kolejna dziedzina naszego życia, na jakość której samorząd nie ma dużego wpływu. Natomiast sprawdza się tu przysłowie, że „chcieć to móc”. Miasto i Powiat cały czas czynią starania, żeby pacjenci szpitala i miejskich przychodni mogli leczyć się w jak najlepszych warunkach.

25 Szpital powiatowy Dużymi zaletami tej placówki, o które się wzbogaciła poprzez działania samorządowe to m. in. remont drogi dojazdowej, otoczenia szpitala, utworzenie punktu prowadzenia badań tomografem komputerowym oraz wybudowanie zamykanego miejsca odbioru pacjentów przetransportowanych karetkami pogotowia.

26 Przychodnie rejonowe Ciągłe inwestycje remontowo- modernizacyjne (remonty poczekalni, wymiany dachów) przynoszą coraz lepsze warunki użytkowania tych budynków dla pacjentów. (Powrót do menu)

27 Kultura Oferta kulturalno-rozrywkowa sprzed 20 lat i ta dzisiejsza to niemal dwa światy. Rozszerzyła się na tyle, że do pewnego stopnia uniezależniliśmy się od dużych miast, bo wiele atrakcji mamy u siebie.

28 Sala widowiskowo-kinowa Ten budynek stał się dużym impulsem do powiększenia owej oferty. Oddana do użytku 3 września 2005 roku sala z siedzibą MOKiS-u od samego początku istnienia pozwoliła na organizowanie imprez muzycznych, filmowych, czy teatralnych na krajowym poziomie. Kreowanie rozmaitych konkursów i występów artystycznych dla miejscowych amatorów sztuki otwiera im drzwi do rozwoju swojej pasji. Przywrócone tam oleśnickie kino daje możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy dla chcących obejrzeć filmy, które aktualnie figurują na liście hitów kinematografii.

29 Malarstwo, rzeźba, fotografia Galerie utworzone w budynku Bramy Wrocławskiej oraz przy Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury stały się interesującym miejscem dla miłośników wystaw malarskich, fotograficznych, itp.

30 Książka Inwestycje modernizacyjne, nowe pozycje w wypożyczalniach książek, a także nowe pomysły wydarzeń (spotkania autorskie, konkursy literackie, Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku) powodują, że każda osoba, bez względu na wiek, znajduje coś dla siebie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

31 Szkoły Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku oleśnickiej biblioteki. Podczas 20 lat placówki oświatowe dzięki oleśnickiemu samorządowi znacząco rozwinęły się pod względem infrastruktury i tworzenia oferty edukacyjnej o coraz wyższym standardzie. Również propozycje wypełniania czasu pozalekcyjnego uczniów i rozwijania ich zainteresowań są bardzo satysfakcjonujące (Powrót do menu)

32 Gospodarka komunalna To jeden z bardzo istotnych aspektów naszego codziennego życia. Każdego dnia mieszkamy w swoich domach, chodzimy po mieście, wyrzucamy śmieci, korzystamy z instalacji wodno- kanalizacyjnych. Na kolejnych slajdach pokazane zostaną pokrótce zmiany, które zaszły w rozpatrywanym okresie ostatnich 20 lat.

33 Oczyszczalnia ścieków To jedna z pierwszych dużych inwestycji miejskich. Już na początku lat 90’ ukończona i uruchomiona została nowoczesna oczyszczalnia ścieków, która bardzo odciążyła tą istniejącą wówczas. Standardami nie ustępuje ona również dziś tym uruchamianym obecnie. Wraz z tym obiektem położony był duży nacisk na wymianę rur w instalacji wodno- kanalizacyjnych.

34 Gospodarka odpadami Szczególnym osiągnięciem w tej kwestii jest rozwój segregowania odpadów. Władze miasta, powiatu i gminy przeznaczają duże środki na kontenery, worki do segregacji, samochody wywożące porozdzielane śmieci, czy kampanie informacyjno-promocyjne właśnie ten sposób zarządzania odpadami we własnych gospodarstwach domowych. Te same działania są prowadzone w kwestii walki z zanieczyszczonymi trawnikami przez psie odchody.

35 Mieszkania komunalne Do niedawna w mieście było wiele nieużywanych, nadających się tylko do remontu budynków. Udało się w nich pozyskać wiele mieszkań komunalnych i socjalnych. Nie stojąc bezużytecznie, spełniają ważną rolę. Ostatnio ukończona została budowa aż 60 mieszkań socjalnych i komunalnych.

36 Urządzenia komunalne Przez 20 lat liczba miejskich koszy na śmieci, ławek, klombów na kwiaty, itp. zwiększyła się kilkukrotnie i stwarza warunki do utrzymywania coraz lepszej czystości i estetyki miasta.

37 Wspólnoty mieszkaniowe Od wielu lat miasto wspiera finansowo inicjatywy zarządców budynków mieszkalnych, które przedsiębiorą rozmaite remonty, inwestycje ociepleniowo- modernizacyjne, które powodują, że bloki i kamienice stają się coraz bardziej wygodne i estetyczne. (Powrót do menu)

38 Źródła materiałów fotograficznych:  Serwis internetowy Miasta Oleśnicy  Strona Oleśnickiego Parku Wodnego Atol Wykonanie: Michał Łabuński I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy kl. 2a1 kl. 2a1


Pobierz ppt "Oleśnica 1990-2010 Osiągnięcia samorządu lokalnego w ostatnich 20 latach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google