Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŹRÓDłA ENERGII Prezentacja wykonana na zajęciach informatycznych przez uczniów klas 0-III w ramach projektu SMS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŹRÓDłA ENERGII Prezentacja wykonana na zajęciach informatycznych przez uczniów klas 0-III w ramach projektu SMS."— Zapis prezentacji:

1 ŹRÓDłA ENERGII Prezentacja wykonana na zajęciach informatycznych przez uczniów klas 0-III w ramach projektu SMS

2 ENERGIA WIATRU Dlaczego wieje wiatr?
Wiatr jest to ruch powietrza. Powodem tego ruchu są różne temperatury powietrza.

3 Wiatraki produkujące prąd mają swoje zalety i wady.
Zalety to: wiatr nigdy się nie wyczerpie, w przeciwieństwa np. do węgla w kopalniach, jest to czysta energia. Do atmosfery nie dostają się żadne szkodliwe dymy, wiatr jest za darmo i zawsze będzie za darmo, kręcące się wiatraki nie szpecą krajobrazu tak jak dymiące kominy, małe turbiny wiatrowe można stosować w miejscach odległych od cywilizacji, gdzie nie dociera elektryczność. Wady energetyki wiatrowej: wiatr jest zmienny. Raz wieje, a raz nie. farmy wiatrowe zajmują dużo miejsca, w pobliżu miast nie ma pustych terenów gdzie można by budować wiatraki, nie w każdym miejscu kraju wieje tak samo, zależy to od warunków geograficznych, duże grupy wiatraków zagrażają ptakom i nietoperzom, farmy wiatrowe są źródłem hałasu, dlatego buduje się je w pewnej odległości od domów. Odległość metrów zupełnie wystarczy, aby szum wiatraków nie był uciążliwy dla ucha.

4 Najbliższa farma wiatrowa znajduje się w Rymanowie

5 Energia wody Już od bardzo dawna ludzie wykorzystywali płynącą wodę w rzece do pomocy przy wielu pracach. Pierwszymi takimi urządzeniami były koła wodne służące do nawadniania pól lub do napędzania młynów. Z czasem urządzenia wykorzystujące płynącą wodę w rzekach zaczęły służyć także do produkcji prądu.

6 Elektrownia wodna w Solinie

7 Energia słońca Słońce jest źródłem energii, to oczywiste. Energia słoneczna dociera do ziemi w postaci promieniowania słonecznego. Nie potrzeba żadnych urządzeń, aby wykorzystać energię słońca i ogrzać się w jego promieniach.

8 Korzystanie z energii słonecznej ma swoje zalety i wady
Energia słońca jest niewyczerpalna, nigdy się nie skończy Słońce świeci za darmo Z energii słońca można wyprodukować ciepło lub prąd Kolektory słoneczne nie są drogie. Łatwo je zamontować Jest to czysta energia. Korzystanie z energii słońca nie produkuje żadnych zanieczyszczeń Wady Wadą korzystania z energii słońca, jest to że zależy od pory roku. W zimie słońca jest za mało, aby ogrzać duże zbiorniki wody Ilość ciepłej wody, jakie da nam kolektor zależy od pogody. Jeśli słońca jest za mało woda w zbiorniku będzie zimna.

9 Taka ogrzana woda nazywa się wodą geotermalną.
Energia ziemi Energia geotermalna jest energią wnętrza Ziemi. Temperatura Ziemi zwiększa się wraz z głębokością. Woda w postaci deszczu przenika w głąb Ziemi, gdzie ogrzewana jest przez ciepło pochodzące z jej wnętrza. Taka ogrzana woda nazywa się wodą geotermalną.

10 Zalety wykorzystania energii ziemi
• wykorzystanie bezpośrednie, czyli ogrzewanie mieszkań, basenów, kąpiele odnawialność; • występowanie wód geotermalnych w wielu miejscach; wytwarzanie prądu elektrycznego; • możliwość wykorzystywania bez niszczenia środowiska naturalnego;


Pobierz ppt "ŹRÓDłA ENERGII Prezentacja wykonana na zajęciach informatycznych przez uczniów klas 0-III w ramach projektu SMS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google