Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Archeologia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Archeologia."— Zapis prezentacji:

1 Archeologia

2 Co oznacza wyraz archeologia
Co oznacza wyraz archeologia ? Tłumacząc z języka greckiego: wyraz archaios oznacza dawny, stary wyraz logia oznacza mowa, nauka Tak więc w dosłownym tłumaczeniu archeologia to nauka o dawnych czasach. Bardziej szczegółowo zaś, archeologia to nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.

3 Poprzez studiowanie zapisków z przeszłości historycy odtwarzają naszą historię krok po kroku. Tym, co nie zostało spisane, zajmują się archeolodzy, którzy na podstawie znalezisk uzupełniają luki w wiedzy na temat rozwoju cywilizacji. Oprócz przedmiotów codziennego użytku, dzieł sztuki czy pozostałości architektonicznych, archeolodzy odnajdują też szczątki ludzkie. Wszystkie znaleziska, często zamiast dostarczać odpowiedzi przysparzają badaczom kolejnych pytań.

4 Najciekawsze odkrycia archeologiczne w Polsce

5 Osada w Biskupinie Została odkryta przez przypadek w 1933r
Osada w Biskupinie Została odkryta przez przypadek w 1933r. Na podstawie badań drewnianych elementów konstrukcyjnych osady stwierdzono, że powstała ono najprawdopodobniej zimą 738 roku p.n.e. Na terenie osady znajdowało się ok. 106 domostw, o wymiarach ok. 8 × 10 m, usytuowanych rzędowo wzdłuż wyłożonych drewnem 11 ulic, o szerokości ok. 2,5 m każda. Ocenia się, że w osadzie mieszkać mogło od 800 do 1000 osób. Osada otoczona była wałem drewniano-ziemnym o długości 640 m, szerokości 3 m i wysokości do 6 m, w którym znajdowała się brama wjazdowa. Gród otoczony był falochronem o szerokości od 2 do 9 m, zbudowanym z ukośnie wbitych pali.

6 Na terenie Polski znaleziono najstarszy dowód używania przez człowieka koła. W 1973 roku w trakcie badań na stanowisku archeologicznym w Bronocicach archeolodzy natrafili na glinianą wazę, na której zachowało się przedstawienie czterokołowych wozów sprzed lat. Waza przechowywana jest w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

7 Najstarszy na świecie bumerang, znaleziony w Jaskini Obłazowej w Pieninach w 1985 r., liczy sobie 26 tys. lat! To ciekawe, że broń, która kojarzy się z australijskimi aborygenami była wykorzystywana przez pradziejowych mieszkańców ziem polskich. Badacze przypuszczają, że wykonany z ciosu mamuta bumerang miał znaczenie kultowe, gdyż pozostały na nim resztki barwnika używanego w rytuałach religijnych. Dziś zabytek można zobaczyć w Muzeum PAN w Krakowie.

8 Najciekawsze odkrycia archeologiczne na świecie

9 W 2008roku, w liczącej sobie ponad 2 tys
W 2008roku, w  liczącej sobie ponad 2 tys. lat czaszce odnalezionej podczas wykopalisk na terenie Uniwersytetu w Yorku (Wielka Brytania)zauważono dziwną substancję był to mózg, który zwykle rozkłada się kilka dni po śmierci. Jest to najstarsze tego typu znalezisko na terenie Wysp Brytyjskich i jedno z najstarszych na świecie. Uczeni na razie nie wiedzą, dlaczego mózg ten zachował się w tak dobrym stanie. Możliwe, że zabezpieczono go w jakiś szczególny sposób, lub był wystawiony na działanie czegoś, co utrwaliło jego kształt - powiedział Philip Duffey, neurolog, który wykonywał badania tomograficzne mózgu.

10 Pompeje to miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co współcześnie umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców. Odkrycia z tego okresu dokonywane są do dzisiaj podczas prac budowlanych na terenie miasta.

11 Jeśli zainteresowały Cię wykopaliska i masz w sobie coś z odkrywcy, polecamy wizytę w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Co roku odbywa się tam festyn archeologiczny, podczas którego możesz wziąć udział w wykładach, zabawach, a nawet wykopaliskach. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną. W tym roku odbędzie się on w dniach września.


Pobierz ppt "Archeologia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google