Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walentynki to coroczne świętoświęto zakochanychzakochanych przypadające 14 lutego14 lutego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walentynki to coroczne świętoświęto zakochanychzakochanych przypadające 14 lutego14 lutego."— Zapis prezentacji:

1

2 Walentynki to coroczne świętoświęto zakochanychzakochanych przypadające 14 lutego14 lutego.

3 Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii iWielkiej Brytanii Stanach ZjednoczonychStanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentegośw. Walentego.

4 Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza.średniowiecza EuropaEuropa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

5 Pierwszą walentynką w kształcie serca wysłał do swojej ukochanej Święty Walenty, a pisał ją siedząc w więzieniu w oczekiwaniu na karę śmierci. Zwyczaj wysyłania w tym dniu miłosnych listów przetrwał do dzisiaj.

6 Znany był także zwyczaj, dzięki któremu dziewczęta mogły dowiedzieć się, za kogo wyjdą za mąż. W tym celu musiały wypatrywać ptaków. Jeśli pierwszym wypatrzonym ptakiem był rudzik, oznaczało to, że dziewczyna wyjdzie za mąż za marynarza, wróbel – będzie miała męża biednego, ale jej małżeństwo będzie szczęśliwe, łuszczyk – oświadczy jej się mężczyzna bogaty.

7 W Walii 14 lutego ofiarowywano sobie drewniane łyżki z wyrzeźbionymi sercami, kluczami i dziurkami od klucza. Ten podarunek miał symbolicznie oznaczać: „Otwórz moje serce”.

8 Zwyczaj ofiarowywania kobietom kwiatów w walentynki narodził się w XVI w. Wszystko zaczęło się od balu, który zorganizowała jedna z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych na nim kobiet otrzymała od swojego kawalera bukiet kwiatów oraz walentynkę. Zwyczaj ten bardzo się wszystkim spodobał i zadomowił się królewskim dworze w Paryżu na stałe.

9 Pomimo katolickiego patronapatrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego,Cesarstwa Rzymskiego polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.

10 Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak KupidynKupidyn, Eros.Eros

11 Tradycja wysyłania gotowych kart walentynkowych zapoczątkowana została w 1809 roku przez Amerykankę, Esther Howland.

12 Po otrzymaniu pierwszej walentynki wpadła na pomysł tworzenia podobnych kart. Początkowo zaczęła je wykonywać sama i była zaskoczona tym, że otrzymywała więcej zleceń niż mogła sama zrealizować. Najpierw zatrudniła przyjaciół a z czasem stworzyła firmęosiągającą bardzo wysokie zyski.

13 Z kolei Brytyjczycy uważają to świętoBrytyjczycy za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku.Walter ScottXVIII wieku

14 Do Polski obchody walentynkowePolski trafiły w latach 90. XX wiekulatach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.BawariiTyrolu

15 Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimymświęta świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką,słowiańskimNocą Kupały obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.2122 czerwca

16 Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem,wierszykiem a często i miłosnym wyznaniem.miłosnym

17 Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywaniaświętem partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek…

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30 (Chorus) Say ‘I love you’ today Three little words, one two three, I love you and you love me! 1.Say ‘I love you’ today. Today’s a special day. Say it to your mum! Say it to your dad! Say ‘I love you today’. (Chorus)

31 2. Say ‘I love you’ today. It’s so easy to say. Say it to your granny and your grandad! Say it to your mum! Say it to your dad! Say ‘I love you today’. (Chorus) Say ‘I love you’ today Three little words, one two three, I love you and you love me!

32 2. Say ‘I love you’ today. Today’s a lovely day. Say it to your dog, your fish, your cat! Say it to your granny and your grandad! Say it to your mum! Say it to your dad! Say ‘I love you today’. (Chorus) Say ‘I love you’ today Three little words, one two three, I love you and you love me! / x2 I love you!

33 1.Odszukaj 9 wyrazów związanych z Walentynkami. CARDXVHQCT AWQZXVEMHE KYTHGVAXOD EFLOWERSCD ASDFGHTJOY LOLLYZXCLB QWERTYUIAE PILLOWPATA MNBVCXXZER BALLOONQSE

34 2. Podpisz obrazki. ______________ ______________ _______________ ____________ _________________

35 Co to za wyrazy?

36 L L I P O W

37 B R A E T D D E Y

38 R T E H A

39 R C A D

40 Y L O L

41 K E C A

42 L A T E S C H C O O

43 O L O L A N B

44 R S E F O L W

45 This card is for you To show That my love is true !


Pobierz ppt "Walentynki to coroczne świętoświęto zakochanychzakochanych przypadające 14 lutego14 lutego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google