Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małżonki Henryka VIII to galeria postaci tak różniących się od siebie, że aż dziw bierze, iż poślubiły jednego mężczyznę. Dumna Katarzyna Aragońska, śmiała.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małżonki Henryka VIII to galeria postaci tak różniących się od siebie, że aż dziw bierze, iż poślubiły jednego mężczyznę. Dumna Katarzyna Aragońska, śmiała."— Zapis prezentacji:

1 Małżonki Henryka VIII to galeria postaci tak różniących się od siebie, że aż dziw bierze, iż poślubiły jednego mężczyznę. Dumna Katarzyna Aragońska, śmiała Anna Boleyn, łagodna Jane Seymour, spolegliwa Anna Kliwijska, rozpustna Katarzyna Howard oraz opiekuńcza Katarzyna Parr. A zaślubienie kolejnej żony, to problem z pozbyciem się poprzedniej. I każda kolejna żona, to wyczekiwanie na narodziny syna. I rozczarowanie.

2 Jak potoczyłyby się losy Anglii oraz Henryka VIII, gdyby król miał prawowitego potomka płci męskiej z pierwszego małżeństwa z Katarzyną Aragońską? Może kraj pozostałby wierny papieżowi, a Henryk VIII, spokojny o następstwo tronu, sprawowałby rządy łagodniej i sprawiedliwiej? Może wielu ludzi, w tym jego następne żony, uniknęłoby śmierci? Może w ogóle nie byłoby następnych żon? Los jednak chciał inaczej…

3 Księżniczka hiszpańska,królowa Anglii,była pierwszą żoną Henryka VIII Tudora, matką królowej Marii Tudor. Henryk, zaślepiony uczuciem do Anny Boleyn, w 1527 roku zaczął się starać o unieważnienie małżeństwa przez papieża. Papież nie wyraził zgody co doprowadziło do zerwania z kościołem rzymsko- katolickim. Małżeństwo zostało unieważnione w 1533 roku przez arcybiskupa Cranmera. Katarzyna pozostała w Anglii żyjąc w odosobnieniu.

4 Królowa Katarzyna Aragońska świetnie wywiązywała się ze swoich obowiązków, nie mogła jednak podołać jednemu – dać królowi syna, a Anglii następcy tronu. W styczniu 1510 roku królowa urodziła przedwcześnie martwe dziecko, dziewczynkę. Król jest rozczarowany, ale nie zdesperowany. Pociesza nawet zbolałą Katarzynę: Nie przejmuj się tak bardzo, to była tylko dziewczynka. W styczniu następnego roku Katarzyna rodzi drugie dziecko, tym razem syna. Londyn świętuje, król szaleje z radości. Niestety, następca tronu żyje tylko 52 dni. Z sześciorga dzieci Katarzyny i Henryka przetrwało tylko jedno: urodzona w 1516 r. córka Maria, zwana później Krwawą.

5 Królowa Anglii,była drugą żoną Henryka VIII, matką Elżbiety I. Henryk VIII poślubił ją sekretnie w 1533, kilka miesięcy przed unieważnieniem małżeństwa z Katarzyną Aragońską.W 1536 uwięziona pod zarzutem wiarołomstwa i spiskowania przeciwko królowi,została ścięta.

6 Trzecia żona angielskiego króla Henryka VIII Tudora. Matka króla Edwarda VI. Królewską żoną była niepełne 1,5 roku – zmarła na skutek przeziębienia 12 dni po urodzeniu potomka. Pochowana w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

7 Właściwie: Anna Prinzessin von Jülich-Kleve und Berg, była królową-małżonką Anglii i Irlandii jako czwarta z kolei żona Henryka VIII,od 6 stycznia do 9 lipca 1540 r., pierwszą z licznych Niemek na tronie angielskim.Małżeństwo pozostało bezdzietne.

8 Katherine zwróciła uwagę króla jeszcze przed jego rozwodem z Anną Kliwijską, będąc jej dwórką. Henryk VIII był już wtedy niemłody, otyły i nieatrakcyjny. Sama Katarzyna miała już do tego czasu na swym koncie liczne romanse, lecz w oczach króla była niewinną nastolatką, którą obsypał klejnotami i podarkami. Poślubił ją 28 lipca1540 roku. Małżeństwo pozostało bezdzietne i zakończyło się śmiercią Katarzyny (poprzez ścięcie).

9 Królowa Anglii, ostatnia żona Henryka VIII; o łagodnym usposobieniu, potrafiła obchodzić się z niebezpiecznym małżonkiem; po śmierci Henryka (1547) wywierała znaczny wpływ na rządy jego syna Edwarda VI.

10


Pobierz ppt "Małżonki Henryka VIII to galeria postaci tak różniących się od siebie, że aż dziw bierze, iż poślubiły jednego mężczyznę. Dumna Katarzyna Aragońska, śmiała."

Podobne prezentacje


Reklamy Google