Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kilka słów o… Świętym Mikołaju. Kim jest? Życie Mikołaja… Wybrany został biskupem zaniedbanej diecezji Miry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kilka słów o… Świętym Mikołaju. Kim jest? Życie Mikołaja… Wybrany został biskupem zaniedbanej diecezji Miry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą."— Zapis prezentacji:

1 Kilka słów o… Świętym Mikołaju

2 Kim jest?

3 Życie Mikołaja… Wybrany został biskupem zaniedbanej diecezji Miry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Urodzony w III wieku w Patras w Grecji.

4 Śmierć wielkiego człowieka Zmarł w połowie IV wieku, jego ciało pochowano w Mirze Licyjskiej. W XI wieku relikwie zmarłego przeniesiono do Bari we Włoszech. Spoczywają one tam do dziś.

5 Dlaczego Mikołaj wybrał takie życie? Uznał, że nie chce zamykać się w klasztorze. Chciał bowiem iść w ślady Jezusa wędrującego po Palestynie.

6 Próba zjednoczenia kościołów W 1098 r. przy grobie św. Mikołaja odbył się synod podejmujący próbę połączenia Kościoła prawosławnego z rzymskim. Kościół prawosławny Kościół rzymski

7 Ważna pozycja w Kościele Kult św. Mikołaja bardzo popularny w Polsce. Pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów w naszej Ojczyźnie. Jan Chrzciciel

8 Święty Mikołaj patronem naszej parafii! Kościół parafialny św. Mikołaja w Białym Kościele W pierwszą niedzielę grudnia odbywa się odpust ku czci Świętego Mikołaja.

9 Św. Mikołaj w ikonografii przedstawiany w stroju biskupa z pastorałem Jego atrybutami są m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze lub w dłoni, kotwica, okręt

10 Jest patronem wielu krajów oraz … DZIECI STUDENTÓW PIELGRZYMÓW RYBAKÓW

11 Kultury łączcie się! – Mikołaj dziś Popularne wyobrażenie świętego Mikołaja jest mieszanką elementów różnych kultur ludowych. Łączy w sobie: niderlandzki zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami wyobrażenie czarodzieja, który karze niegrzeczne dzieci, a grzeczne nagradza postać germańskiego bóstwa Thora

12 Dlaczego zostawiamy skarpetki przy kominku? Tę tradycję tłumaczy historia pewnego nędzarza, który sprzedał swoje trzy córki. Na wieść o tym św. Mikołaj postanowił je wykupić…

13 Święty Mikołaj w dawnej Polsce! Krążył on w asyście dwóch małych aniołków oraz krzepkiego dziadka wyznaczonego do wodzenia na łańcuchu diabła. Jak to było u nas?:

14 Kiedy spodziewamy się św. Mikołaja? W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry.

15 Zwyczaj obdarowywania dzieci w tym dniu powstał w pierwszej połowie XVIII w. Ówczesne podarki to: pierniki obwarzanki drewniane zabawki obrazki świętych

16 Święty Mikołaj – symbol: Świąt Bożego Narodzenia Dobroczynności Pamięci o ukochanych osobach

17 Prezentację wykonały: Paulina Piechówka Karolina Hojda Ewelina Hojda

18 Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Wisława Szymborska książką! 6 XII - Mikołajki z… książką!

19 Książka niejedno ma imię… Uczy, wychowuje, bawi… Spotkanie w ramach akcji: Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie

20 Czytaj, słuchaj, oglądaj książki! E-BOOKI AUDIOBOOKI WOLNE LEKTURY KSIĄŻKI ELEKTRONICZNE

21 Bo książka niejedno ma oblicze… KSIĄŻKI MULTIMEDIALNE KSIĄŻKI INTERAKTYWNE KSIĄŻKI TRADYCYJNE


Pobierz ppt "Kilka słów o… Świętym Mikołaju. Kim jest? Życie Mikołaja… Wybrany został biskupem zaniedbanej diecezji Miry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google