Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAZURY -NA WYSOKIM POZIOMIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAZURY -NA WYSOKIM POZIOMIE."— Zapis prezentacji:

1 MAZURY -NA WYSOKIM POZIOMIE

2 TURYSTYKA Pojezierze Mazurskie, zwane też popularnie Mazurami, jest rozległym obszarem, którego powierzchnia wynosi ponad 13 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na tym dużym obszarze można wyróżnić aż siedem mniejszych regionów: Pojezierze Olsztyńskie, Pojezierze Mrągowskie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Kraina Węgorapy, Wzgórza Szerskie, Pojezierze Ełckie, Równina Mazurska.

3 JEZIORA Mazury to przede wszystkim jeziora i to one są tu najważniejsze. Te najbardziej popularne, a zarazem największe, to Śniardwy oraz Mamry. Są one pamiątką po wędrującym niegdyś przez polskie ziemie lądolodzie.

4 ZABYTKI Na Mazurach warto poświęcić trochę uwagi również zabytkom, których na tym terenie jest dość sporo. Godny obejrzenia jest Lidzbark Warmiński. Inne atrakcje turystyczne tego obszaru to m.in. zabytki związane z historią wojskowości, np. „Wilczy Szaniec” w Gierłoży oraz słynna Twierdza Boyen w Giżycku.

5 FLORA Poza jeziorami walorem Pojezierza Mazurskiego są lasy. Rozciągają się tu z pośród największych kompleksów leśnych w Polsce - puszcza Piska i Augustowska . W Wigierskim Parku Narodowym w szacie leśnej występują prawie wszystkie typy zbiorowisk leśnych . Rośnie tu ok gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich gatunki chronione jak: orlik pospolity, wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, widłak jałowcowaty oraz rzadkie gatunki storczyków . Na Pojezierzu Mazurskim w lasach i nad jeziorami zachowały się jeszcze w wielu miejscach fragmenty pierwotnej przyrody, mało poniszczonej przez działalność człowieka . Piękne partie naturalnych lasów mieszanych są tu zachowane, w skład których wchodzą: dęby, świerki, sosny, graby, klony, olsze czarne i szare, brzozy z podszyciem leszczyny i jałowca.

6 FAUNA W jeziorach czystych żyją ryby, miedzy innymi sieje, sielawy, szczupaki, węgorze i sandacze. Ich połowem trudni się wielu rybaków. Pełno tam także ptactwa wodnego :kaczek, łysek, perkozów, mew, łabędzi, kormorany. W lasach nad rzekami i jeziorami spotyka się bobry, rysie i rosomaki. W Popielnie nad jeziorem Śniardwy znajduje się rezerwat konika polskiego.

7 FORMY OCHRONY PRZYRODY
Mazurski Park Krajobrazowy 114 rezerwatów przyrody Pomniki przyrody

8 KORZYSTANO Z: turystyczne-mazur Sciaga.pl pl.wikipedia.org Google grafika

9 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "MAZURY -NA WYSOKIM POZIOMIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google