Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAZURY Kraina Tysi ą ca Jezior. Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami. Poza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAZURY Kraina Tysi ą ca Jezior. Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami. Poza."— Zapis prezentacji:

1 MAZURY Kraina Tysi ą ca Jezior

2 Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami. Poza tym teren o bogatej kulturze i historii z jej licznymi pamiątkami jak zamek krzyżacki w Rynie, twierdza Boyen w Giżycku, czy leśniczówka Gałczyńskiego: Pranie. Również dziś wiele się tu dzieje. W Popielnie znajduje się instytut PAN, w Kadzidłowie Park Dzikich Zwierząt, jest wiele tętniących życiem miejscowości wypoczynkowych, dostarczających masy atrakcji turystycznych. W urokliwych przystaniach odbywają się liczne imprezy żeglarskie, koncerty i festiwale szantowe.

3 Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce. Pod względem administracyjnym teren ten należy do województwa warmińsko- mazurskiego, a geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego.

4 Określenie Kraina Tysiąca Jezior to wcale nie jest przesadne – naliczono ich na mazurach co najmniej trzy raz więcej, czyli około trzech tysięcy. Mazurskie jeziora łączą się ze sobą za pomocą rzek, przesmyków i kanałów. Tworzą w ten sposób długie, wielokilometrowe szlaki wodne.

5 Jezioro Śniardwy - największe polskie jezioro - powierzchnia 113 km2. Żegluga przez Śniardwy to dla większości osób niezapomniane przeżycie. Śniardwy nie bez powodu nazywane są "Mazurskim Morzem" - przy silniejszym wietrze nie widać drugiego brzegu.

6

7 Jezioro Śniardwy – widok z wioski Nowe Guty.

8

9

10 Jezioro Śniardwy – widok z Niedźwiedziego Rogu.

11 Widok z na jezioro Śniardwy z miejscowości Orzysz.

12 Szeroki Ostrów – najwi ę ksza wyspa na jeziorze Ś niardwy o powierzchni 70ha. Poło ż ona jest w jego południowej cz ęś ci. Poł ą czona jest z l ą dem grobl ą, stad niekiedy nazywana jest półwyspem.

13 Szeroki Ostrów - widok na Jezioro Ś niardwy

14 Jezioro Śniardwy – widok na wyspy Czarcia i Pajęcza

15 Jezioro Mamry – jedno z większych jezior w Polsce, jezioro polodowcowe morenowe.

16 Węgorzewo nad Jeziorem Mamry

17 Stare niemieckie bunkry nad jeziorem Mamry.

18 Zachód słońca nad jeziorem Mamry.

19 Najcz ęś ciej spotykane na mazurskich jeziorach? - Ż aglówki

20

21

22 Będąc na Mazurach warto zobaczyć również: Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierz ą t. Niezwykły o ś rodek badawczy udost ę pniany dla turystów. W warunkach zbli ż onych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do du ż ych zagród czy wolier w lesie) ż yj ą tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierz ą t.

23 Rezerwat Jezioro Nidzkie - to kolejne pi ę kne jezioro poło ż one głównie po ś ród lasów Puszczy Piskiej b ę d ą ce domem licznych dzikich zwierz ą t. Ten akwen mo ż na jednak zwiedza ć ż egluj ą c po nim - zabronione jest jedynie u ż ywanie silników.

24 Jezioro Łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery, włączony do projektu Aqua, pod patronatem UNESCO. Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do 2.000 osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych

25 Giżycko, Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji zbudowany w połowie XIX wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny i flory mazurskiej.

26 Most obrotowy nad kanałem Łuczańskim w Giżycku. Ciekawa konstrukcja mostu, który aby umożliwić przepłynięcie jednostek przez kanał obraca się wzdłuż niego wokół osi na brzegu. Co ciekawe mechanizm mostu napędzany jest ręcznie przez obsługę.

27 Źródła: http://www.mojeopinie.pl/mazury_kraina_tysiaca_jezior,3,1216447904 http://turystyka.polskagielda.pl/content/view/66/326/ http://www.fetu.pl/podroze/polska/jeziora/mazury-kraina- tysiaca-jezior.html http://roza.pl/mazury.html Przeglądarka Google i Google Grafika Książka Joanny Knaflewskiej Najciekawsze miejsca w Polsce


Pobierz ppt "MAZURY Kraina Tysi ą ca Jezior. Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami. Poza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google