Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyroda ,, Rośliny pod ochroną znajdujące się w ŁPKDN”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyroda ,, Rośliny pod ochroną znajdujące się w ŁPKDN”"— Zapis prezentacji:

1 Przyroda ,, Rośliny pod ochroną znajdujące się w ŁPKDN”
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

2 I. Dzięgiel Litwor Angelica archangelica L
Nazwa łacińska pochodzi od słowa archangelos, które oznacza archanioł i nawiązuje do niezwykłych właściwości leczniczych tej rośliny, które miał objawić Archanioł Rafał. Od nazwy tej rośliny pochodzi wiele geograficznych nazw w Tatrach, np. Dolina Litworowa, Litworowa Przełęcz, Litworowy Staw Gąsienicowy. W Polsce podgatunek typowy rośnie w Sudetach i Karpatach, podgatunek nadbrzeżny występuje w pasie wybrzeża i dolinach rzek.

3 Dzięgiel litwor

4 II. Orlik pospolity Aquilegia vulgaris
Nazwa łacińska wzięła się od słowa aquila – orzeł, ponieważ ostroga orlika przypomina szpon orła. Kiedyś robiono z tej rośliny płyn ściągający. Według mowy kwiatów orlik oznacza odmienne nastroje. Występuje w stanie dzikim w Polsce, jest niezbyt pospolity. Rośnie na rozproszonych stanowiskach zarówno na niżu, jak i w górach, najwyżej sięga w Tatrach.

5 Orlik pospolity

6 III. Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny Ficaria verna Huds
Ziele ziarnopłonu (Herba Ficariae) ma pewne własności lecznicze i dawniej było używane w medycynie ludowej. Dawniej zielem ziarnopłonu leczono hemoroidy i brodawki. Młode liście są jadalne, dawniej ludność wiejska wczesną wiosną (na tzw. przednówku) z głodu spożywała młode liście ziarnopłonu, uważając je za smaczne warzywo. Jednak starsze liście stają się gorzkie i trujące. W Polsce jest gatunkiem rodzimym, pospolitym na terenie całego kraju. Występuje także w Rezerwacie ,,Kalinowo”.

7 Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny

8 IV. Złoć żółta Gagea lutea
Złoć żółta była pierwszą rośliną w zielniku Paszczaka w książce Tove Jansson "W Dolinie Muminków". W Polsce występuje pospolicie na całym niżu, oraz na Pogórzu i w niższych partiach gór. Spotkać ją można przede wszystkim w lasach liściastych (zwłaszcza w łęgach i grądach), w parkach, na zadrzewionych stokach potoków i w jarach. Zajmuje siedliska w typologii siedlisk leśnych określane jako las świeży, wilgotny i łęgowy.

9 Złoć żółta

10 V. Arnika górska Arnica montana
Dawniej w Bawarii, w wigilię św. Jana arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem. Ustawiona w oknie miała chronić przed uderzeniem pioruna. W Polsce najliczniej występuje w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim, rzadziej, na rozproszonych stanowiskach na Dolnym Śląsku, Wyżynie Małopolskiej, w Górach Świętokrzyskich i w Bieszczadach Zachodnich. Na Podlasiu – w rezerwatach przyrody.

11 Arnika górska

12 VI. Turówka wonna Nierychło odorata
Roślina lecznicza: rzadko stosowana w medycynie. W medycynie ludowej stosowana zewnętrznie w postaci naparów z ziela i wewnętrznie na dolegliwości układu pokarmowego. Wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym oraz do aromatyzowania napojów (najbardziej znanym przykładem jest wódka zwana Żubrówką). Gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. W Polsce spotykana na całym niżu, ale bardzo rzadko. Roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową . Umieszczona jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia: V).

13 Turówka wonna

14 VII. Kalina koralowa Viburnum opulus
Owoce dostarczają czerwonego barwnika, a kora czarnozielonego, stosowanego do farbowania wełny. Kalina jest rośliną miododajną, choć pszczoły zbierają z niej zwykle tylko pyłek Z pędów kaliny robi się lub robiło pręty, tyki i strzały. W Polsce kalina koralowa jest pospolita na terenie całego kraju z wyjątkiem Tatr.

15 Kalina koralowa

16 VIII. Bobrek trójlistny Menyanthes trifoliata
Surowcem lekarskim bobrka są liście. Działanie: liść bobrka ma właściwości przeciwszkorbutowe, przeciwmigrenowe i przeciw czerwiowe. Działa oczyszczająco. Ma właściwości przeczyszczające, wzmacnia organizm, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i kwasu solnego, działa przeciwzapalnie, żółciopędnie. Wzmacnia działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego. W Polsce występuje na terenie całego niżu, niezbyt pospolicie.

17 Bobrek trójlistny

18 IX. Kruszczyk szerokolistny Epipactis helleborine (L.) Crantz
Nektar zawiera pewne związki chemiczne o narkotycznym działaniu na owady. Powodują one zwolnienie ich ruchów, tak że owady przez dłuższy czas przebywają na kwiatach kruszczyka, mimo że są one dla nich mało atrakcyjne. Zwiększa to szanse na zapylenie kwiatów. Dla owadów jest to oczywiście mniej korzystne, gdyż nazbierają mniej nektaru, a ponadto łatwiej ulegają drapieżnikom z powodu spowolnionych reakcji. W Polsce roślina dość pospolita.

19 Kruszczyk szerokolistny

20 X. Lilia złotogłów Lilium martagon
Dawniej jej cebulki uchodziły za przysmak w każdej postaci: surowej, gotowanej i pieczonej. Gatunek byliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). W Polsce jest rośliną rzadką, częściej spotykana jest w Sudetach i Karpatach. Spotykana również w ŁPKDN

21 Lilia złotogłów

22 Źródła 1. Przewodnik łomżyński 5. 2. http://pl.wikipedia.org
3. 4.

23 Autorzy Zespół klasy 5a: -Domalewski Bartłomiej -Górski Bartosz -Kur Piotr -Sakowski Jakub -Włodkowski Dawid


Pobierz ppt "Przyroda ,, Rośliny pod ochroną znajdujące się w ŁPKDN”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google