Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROŚLINY CHRONIONE W POLSCE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROŚLINY CHRONIONE W POLSCE"— Zapis prezentacji:

1 ROŚLINY CHRONIONE W POLSCE

2 ROŚLINY POD ŚCISŁA OCHRONĄ

3 KROKUS (SZAFRAN) Rodzaj rośliny z rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ponad 80 gatunków. Gatunkiem typowym jest Crocus sativus. CIEKAWOSTKA!!! Od wieków też hoduje się szafran uprawny-szafran siewny. Wysuszone znamiona szafranu uprawnego używane są jako przyprawa. Ten żółty proszek jest najdroższą przyprawą na świecie. Na zebranie 1 kg znamion potrzeba 150 tys. Kwiatów szafranu uprawnego.

4 ZAWILEC Rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych liczący około 120 gatunków. Niektóre gatunki są popularnymi roślinami ozdobnymi. Rośnie w lasach liściastych CIEKAWOSTKA!!! Zawilec mieszańcowy japoński– osiąga 1 m wysokości, kwitnie na biało lub różowo

5 PRZEBIŚNIEG Gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych . W naturze znany z lasów południowej i środkowej Europy, jednak szeroko rozpowszechniony poza zwartym zasięgiem jako roślina ozdobna. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia CIEKAWOSTKA!!! Dostarcza pyłku i nektaru jako jeden z pierwszych gatunków po okresie zimowym.

6 PIERWIOSNEK Rodzaj roślin należący do rodziny pierwiosnkowatych. Pochodzi z Europy i Azji. Gatunkiem typowym jest Primula veris. CIEKAWOSTKA!!! Rozpoczyna kwitnienie od listopada do stycznia . Może być też wysiewana w miesiącach od lutego do czerwca, po wschodzie pikowana do małych doniczek, jesienią do większych, a przez zimę przetrzymywana w chłodniejszym pomieszczeniu (temp st.C). Zakwita wówczas wiosną.

7 ARNIKA GÓRSKA Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje na terenach górskich i podgórskich niemal całej Europy. W Polsce występuje w Karpatach, Bieszczadach, Sudetach, na Pomorzu, Suwalszczyźnie, Śląsku. CIEKAWOSTKA!!! Dawniej w Bawarii, w wigilię św. Jana arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem. Ustawiona w oknie miała chronić przed uderzeniem pioruna.

8 GORYCZKA TROJEŚCIOWA Gatunek rośliny należący do rodziny goryczkowatych. Jeden z największych gatunków krajowych goryczek. Rośnie w górach południowej i środkowej Europy, oraz na Kaukazie. W Polsce jest pospolity w całym paśmie Karpat oraz w Karkonoszach. CIEKAWOSTKA!!! Przez Górali nazywana była świecznikiem (przypomina nieco swoim wyglądem świeczniki kościelne).

9 PRZYLASZCZKA POSPOLITA
Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. Przylaszczka pospolita występuje na terenie Europy, na północ od Alp aż do Skandynawii. CIEKAWOSTKA!!! Charakterystyczny kształt liści przylaszczki budził skojarzenie z płatami wątroby, czemu roślina zawdzięcza swoją łacińską nazwę: hepar - wątroba.

10 DYPTAM JESIONOLISTNY Gatunek byliny należący do rodziny rutowatych. Występuje w stanie dzikim od południowej Europy po Syberię i północne rejony Chin. CIEKAWOSTKA!!! Wydzielane przez roślinę olejki eteryczne w upalne i bezwietrzne dni mogą ulec samozapłonowi, stąd roślina nazywana jest ognistym krzewem, gorejącym krzewem lub krzewem Mojżesza.

11 STORCZYK PLAMISTY Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny storczykowatych. Spotykany dość często na terenie całej Polski. CIEKAWOSTKA!!! Bydło nie zjada tej rośliny. Zagrożeniem dla gatunku jest zanikanie siedlisk spowodowane przez osuszanie terenów podmokłych, regulację rzek oraz wskutek wycinania lasów łęgowych i zarastania torfowisk.

12 ROŚLINY POD CZĘŚCIOWĄ OCHRONĄ

13 BARWINEK POSPOLITY Gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych. Rośnie dziko w zachodniej, wschodniej, południowej i środkowej Europie, brak go w Skandynawii. CIEKAWOSTKA!!! Jest stosowany jako roślina lecznicza. Obniża ciśnienie krwi, stosuje się go w przypadkach krwawień, stanów zapalnych błon śluzowych oraz w leczeniu egzem.

14 CZOSNEK NIEDŹWIEDZI Gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje na terenie Europy i Azji w strefie klimatu oceanicznego. W Polsce występuje na całym terenie, głownie jednak w Sudetach, gdzie jest dość pospolity. CIEKAWOSTKA!!! Roślina lecznicza – ma podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity. Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy.

15 BOBREK TRÓJLISTKOWY Gatunek rośliny z monotypowego rodzaju bobrek należącego do rodziny bobrkowatych. W Polsce występuje na terenie całego niżu, niezbyt pospolicie. CIEKAWOSTKA!!! Roślina lecznicza : liść bobrka ma właściwości przeciwszkorbutowe, przeciwmigrenowe i przeciwczerwiowe .

16 KALINA KORALOWA Gatunek krzewu należący do rodziny kalinowatych. Występuje w Europie, Azji. W Polsce dość pospolita i rozpowszechniona na terenie całego kraju. Nie występuje w Tatrach. CIEKAWOSTKA!!! We wszystkich wierzeniach ludowych kalina związana jest z cierpieniem i smutkiem. Panowało przekonanie, że dziewczyna, która umarła przed ślubem, zamienia się w kalinę.

17 ZWIERZĘTA CHRONIONE W POLSCE

18 SZCZUDŁAK (ZWYCZAJNY)
Gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny szczudłonogów , zamieszkujący w:Chinach, Tajwanii , Indiach, Francji, Polsce, Sri Lance, Afryce, Hawajach i Madagaskarze.

19 ORZESZNICA Niewielki, rudy gryzoń z rodziny popielicowatych, mieszkający w lasach. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami.

20 ŚLIMAK WINNICZEK Lądowy ślimak płucodyszny z rodziny ślimakowatych. Występuje w Europie południowo-wschodniej i centralnej. Zamieszkuje obszary o dużej wilgotności, lasy, parki, ogrody. Żywi się świeżymi liśćmi, stąd często uważany za szkodnika ogrodów. Zimuje w ściółce, ukryty pod roślinnością.

21 SALAMANDRA PLAMISTA Gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zasięgu występowania. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia. Wyróżnia się liczne podgatunki. W Polsce podlega ścisłej ochronie, jako gatunek wymagający ochrony czynnej.

22 RZEKOTKA DRZEWNA Gatunek płaza z rodziny rzekotkowatych.
Samce rzekotek mogą wydawać odgłosy również poza okresem godów, aczkolwiek są one zupełnie inne niż podczas godów (samce nie urządzają wspaniałych koncertów, a tylko skrzeczą).

23 GRZEBIUSZKA ZIEMNA Gatunek płaza z rodziny grzebiuszkowatych, zwanego również huczkiem. Gatunek podlegający w Polsce ścisłej ochronie.

24 ZASKRONIEC ZWYCZAJNY Gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Zaskrońce występują w całej Europie (z wyjątkiem Szkocji, Irlandii i północnej części Półwyspu Skandynawskiego). Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm a samiec od 70 do 100 cm.

25 BOCIAN Gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianowatych. Pierwotnie był gatunkiem bardziej związanym z terenami leśnymi. Obecnie zamieszkuje tereny trawiaste, stepy, sawanny itp. ...

26 DUDEK Gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny dudkowatych. Zamieszkuje niemal całą Europę oraz środkową i południową Azję. W Polsce można go spotkać we wszystkich regionach.

27 Kliknij na obrazek, aby dowiedzieć się więcej o roślinach !!!
ROŚLINY CHRONIONE ROŚLINY TRUJĄCE ROŚLINY LECZNICZE KLIKNIJ TEŻ TUTAJ

28 PRZYGOTOWAŁA: ADRIANNA PIWKO KL. VI a


Pobierz ppt "ROŚLINY CHRONIONE W POLSCE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google