Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienia od komputera i Internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienia od komputera i Internetu"— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienia od komputera i Internetu
Patryk Węclewicz Wojtek Szultka

2 Czym jest uzależnienie ?
Uzależnienie od komputera dotyczyć może różnych dziedzin szeroko pojętego świata technologii informacyjnej. Do najbardziej znanych rodzajów uzależnień należą uzależnienie od Internetu oraz uzależnienie od gier komputerowych. Wśród tych uzależnień rozróżnić możemy dalsze typy uzależnień, występujące często w różnych kombinacjach wśród uzależnionych osób.

3

4 W jaki sposób leczymy uzależnienie od komputera ?
Terapia uzależnienia od komputera i Internetu nie zakłada wyeliminowania tychże mediów z życia osoby uzależnionej a to jest częstym oczekiwaniem, które prezentują najbliżsi tejże osoby. Leczenie ma zakładać zmianę sposobu korzystania z komputera i Internetu, umiejętności kontrolowania czasu spędzanego przed monitorem.

5 Jak zapobiegać uzależnieniom ?
Aby zapobiegać uzależnieniom od komputera i Internetu należy utrzymywać stały kontakt z rzeczywistością oraz ze swymi rówieśnikami. Nie zasiadajmy godzinami przed komputerami jeśli możemy wyjść np. na dwór z przyjaciółmi. O wiele lepszy dla naszego życia jest aktywny tryb życia niż bierny.

6 W jaki sposób młodzież uzależnia się od komputera ?
Uzależnienie od gier stanowi jedną z form uzależnienia od Internetu. Zjawisko to nasila się w szczególności w tych rodzinach, w których rodzice mają mało czasu dla dzieci. Ponieważ dzieci spędzają wolny czas przy komputerze, rodzice są zadowoleni z tego, że dziecko jest grzeczne, nie zadaje się z nieodpowiednim towarzystwem i ogólnie, że jest pod kontrolą. Jeśli dostrzegają zagrożenie, zazwyczaj jest już zbyt późno. Dziecko najczęściej straciło już kontakt z rzeczywistością, oddaliło się od rówieśników i wymaga pomocy specjalisty.

7 Ile godzin musimy spędzić przed komputerem żeby uznać siebie za osobę uzależnioną ?
Aby uznać się za osobę uzależnioną od komputera trzeba spędzać codziennie od 3 godzin i powyżej.

8 Przypadki uzależnień od komputera i Internetu
Przypadki uzależnień od komputera to : pobicia agresywność do rodzica, rodzeństwa zaniedbywanie obowiązków mniejsza ilość snu obniżona koncentracja

9 Kto najbardziej jest uzależniony od komputera ?
Osoby które są najbardziej narażone na uzależnienie od komputera i Internetu to młodzież poniżej 18 roku życia. Może również dotyczyć osób w podeszłym wieku.

10 Od czego najczęściej uzależniamy się w Internecie ?
Najczęściej uzależniamy się od : gry sieciowe hazard fora dyskusyjne ( masowe) czaty portale społecznościowe zakupy

11 Skutki uzależnień – fizyczne cz.1
problemy ze wzrokiem zespół kanału nadgarstkowego zespół urazów wynikających z chronicznego przeciążenia objawiający się przewlekłymi bólami ramion, przedramion, przegubów i dłoni

12 Skutki uzależnień – fizyczne cz.2
podczas pracy, dopiero po długim okresie czasu lub po odejściu od komputera, odczuwamy te wszystkie objawy, dlatego, że mózg silnie koncentruje się w czasie pracy na tym, co dzieje się na ekranie i nie potrafi w odpowiednim momencie interpretować sygnałów ostrzegawczych. Są one zagłuszane aż do momentu, gdy stają się nie do wytrzymania

13 Skutki uzależnień – psychiczne cz.1
często pojawia się syndrom amotywacyjny w życiu realnym, czyli brak chęci do podejmowania działań celowych u osób nałogowo korzystających z Internetu może występować również rozregulowanie, czy wręcz przestawienie cyklu około dobowego, głównie rytmu sen - aktywność.

14

15 Skutki uzależnień – psychiczne cz.2
gwałtowna zmiana zachowań związanych z cyklem dobowym może prowadzić do rozdrażnienia, podenerwowania i spadku sprawności psychicznej. Jest to o tyle groźne, że zmianie nie ulega tylko i wyłącznie czas snu i aktywności, lecz również następują wahania stężenia we krwi hormonów, glukozy oraz innych substancji ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

16

17 Badania na temat uzależnień
W ostatnich latach (praktycznie od 1996 roku, kiedy to dostęp do Internetu stał masowy) dużo pisze się na temat uzależnienia od Internetu. Na przykład R. Tadeusiewicz stwierdza: „Nowym negatywnym zjawiskiem społecznym, które warto dokładniej przeanalizować i przedstawić stało się uzależnienie od Internetu. Trudno powiedzieć, żeby był to fenomen jakoś nadmiernie zaskakujący. Natomiast niemałe zaskoczenie wywołała na całym świecie skala i intensywność tego zjawiska”. W niewielu jednak publikacjach podjęto próbę zdefiniowania kryteriów wystąpienia tego uzależnienia.

18 Wnioski Według Adam Frąca psychologa posiadającego certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień PARPA pracującego w Ośrodku Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu współczesna młodzież poniżej 18 roku życia szuka rozrywki i oderwania się od życia spędzając dziennie do 3 godzin na portalach społecznościowych, grach internetowych oraz forach dyskusyjnych.

19 Pomoce dla uzależnionych
Filmy Sala samobójców Reżyser : Jan Komasa Wyloguj się do życia Książki Uwolnić się z sieci. Uzależnienie od Internetu. Autor: Kimberly Young Autor: Patrice OSF Klausing

20

21 Źródła http://www.edukacja.edux.pl http://www.chip.pl
https://sites.google.com/site/uzaleznieniodkomputera/do-czytania/skutki


Pobierz ppt "Uzależnienia od komputera i Internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google