Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Vetus et nova – Biblioteka Raczyńskich przestrzenią „ducha czasu ”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Vetus et nova – Biblioteka Raczyńskich przestrzenią „ducha czasu ”"— Zapis prezentacji:

1 Vetus et nova – Biblioteka Raczyńskich przestrzenią „ducha czasu ”

2 185 lat istnienia Powstanie obydwu gmachów Biblioteki (1829 i 2013 r. - w pierwszym przypadku jest to także sam akt inicjalny książnicy) na przestrzeni niemal dwóch stuleci stanowi wyraźną i bezdyskusyjną cezurę w jej historii.

3 Edward Raczyński (1786-1845) Nie od razu zdradza zamysł ufundowania biblioteki. W 1816 r. zwraca się do rejencji poznańskiej z zamiarem kupna parceli u zbiegu ówczesnego placu Wilhelmowskiego i Alei Wilhelmowskich, mówiąc jedyne o chęci wybudowania sobie obszernego domu. Do zawarcia umowy w zgodzie z dyrektywami Edwarda dochodzi dopiero w 1821 r., rok po tym, jak przesłał on do rejencji plany budynku wzorowane na paryskim Luwrze. Rysunki miały wywrzeć duże wrażenie na władzach pruskich. Prace budowlane ruszają, mimo że cały czas oficjalnie nie mówi się o przeznaczeniu bibliotecznym gmachu; na oficjalnych dokumentach widnieje po prostu określenie pałac.

4 Biblioteka otwarta została dla publiczności 5 maja 1829 r., liczyła wówczas 13 lub 17 tys. woluminów. Edward przeznaczył na budowę gmachu, zakup książek i fundusz wieczysty pokaźną sumę przeszło 120 tys. talarów. W chwili otwarcia książnica posiadała statut fundacyjny regulujący tak ważne sprawy, jak kwestie uposażenia, administracji, przepisów porządkowych czy budżetu.

5 PIERWOTNE ZBIORY wszystkie dziedziny, z przewagą dzieł historycznych - tomy odziedziczone po przodkach przechowywane na zamku w Wyszynie, - nabytki z wielkopolskich bibliotek klasztornych, zwłaszcza cysterskich, - nabytki z prywatnych kolekcji (Wrocław, Drezno); - dary: Konstancja Raczyńska ofiarowuje cenne zbiory pozyskane od Juliana Niemcewicza. Dar ten stanowił najbardziej pokaźny zasób, który dotarł do książnicy przed I wojną światową. POLITYKA GROMADZENIA - szczególne uwzględnienie dzieł regionalnych Konstancja Raczyńska (1781-1852)

6 Nowy gmach - dole i niedole… happening Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich o zwrot gruntów fundacyjnych Biblioteki (czerwiec 1999 r.)

7 29 czerwca 2013 r. – ostatni etap przeprowadzki i otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich

8 Paralelizm obydwu struktur

9 Łączność starego z nowym

10 PARTER

11 INFORMATORIUM I CZYTELNIE

12 CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA

13 Czytelnia zbiorów specjalnych - model biblioteki jako place of dwelling, jako miejsce pauza – zatrzymanie się w bibliotece, zadomowienie się w niej, aby wyłączyć się z tempa życia

14 OBECNOŚĆ PATRONÓW Galeria Atanazego Galeria Edwarda Salon u Raczyńskich


Pobierz ppt "Vetus et nova – Biblioteka Raczyńskich przestrzenią „ducha czasu ”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google