Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDANIE BOGATE W INFORMACJE Aneta Woźniak. ZDANIE POJEDYNCZE ROZWINIĘTENIEROZWINIĘTE ZŁOŻONE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDANIE BOGATE W INFORMACJE Aneta Woźniak. ZDANIE POJEDYNCZE ROZWINIĘTENIEROZWINIĘTE ZŁOŻONE."— Zapis prezentacji:

1 ZDANIE BOGATE W INFORMACJE Aneta Woźniak

2 ZDANIE POJEDYNCZE ROZWINIĘTENIEROZWINIĘTE ZŁOŻONE

3 Zdanie pojedyncze – to takie zdanie, które zawiera osobową formę czasownika. Jeśli zawiera samo orzeczenie lub podmiot z orzeczeniem (np. Wsiadaj!) nazywa się zdaniem pojedynczym nierozwiniętym. Jeśli dodamy do niego inne części zdania (np. Wsiadaj do samochodu miły Kaziu!) to będzie zdanie pojedyncze rozwinięte.

4 CZĘŚCI ZDANIA PODMIOT ORZECZENIE PRZYDAWKA DOPEŁNIENIE OKOLICZNIK

5 ORZECZENIE to najważniejsza część zdania, zwykle wyrażone jest osobową formą czasownika np. Kasia uczy się dobrze. Kot śpi na drzewie.

6  Orzeczenie imienne składa się z łącznika – być, stać się, zostać i orzecznika – wyrazu, który orzeka o czynności. np. Staś jest uczniem trzeciej klasy. Gałązka została złamana przez Bartka. Moje dzieci są grzeczne.

7 PODMIOT to część zdania odpowiadająca na pytania: kto? co? Najczęściej podmiot wyrażony jest rzeczownikiem. np. Mama poszła po zakupy. Na podwórku przewrócił się trzepak. Jaś dał Kasi kwiaty.

8 PODMIOT GRAMATYCZNYLOGICZNYDOMYŚLNY ZDANIE BEZPODMIOTOW E

9  Podmiot gramatyczny to rzeczownik występujący w mianowniku i każda część mowy występująca w funkcji rzeczownika. np. Ona liczy tylko na siebie. (zaimek) Znajomy zaprosił mnie do kina. (przymiotnik) Pływać jest zdrowo. (czasownik) „Halo” powiedział Jan do słuchawki. (wykrzyknik)

10  Podmiot logiczny występuje w przypadkach zależnych, np. gdy czegoś ubywa lub przybywa. Brakuje nam proszku do pieczenia. Wciąż przybywa mi siwych włosów. Na kolonie dojechało dwóch kolegów.

11  Podmiot domyślny jest wyrażony przez końcówkę czasownika osobowego. np. Do babci pojedziemy pociągiem. (my) Wczoraj byliście w kinie a dziś wychodzicie na spacer. (wy) Pójdę do sklepu jak nie zapomnę. (ja)

12  Zdanie bezpodmiotowe nie można ustalić wykonawcy czynności. np. Grzmiało i błyskało się. Nie można tu parkować. Trzeba być grzecznym. Stefka popychano w tłumie.

13 PRZYDAWKA to określenie rzeczownika, odpowiada na pytania: jaki? który? czyj? Przydawka jest określeniem podmiotu, dopełnienia i okolicznika. np. Małe dzieci grzecznie się bawią. Mój tata zabrał mnie na lody. Pierwszy sen w nowym miejscu warto zapamiętać.

14 DOPEŁNIENIE to część zdania, która odpowiada na pytania przypadków. Jest uzupełnieniem informacji w zdaniu. Dopełnia orzeczenie. np. Marysia wyszła z psem na spacer. Tata kupił Marcinkowi rower. (komu?) (co?) W oddali dostrzegłem zbliżającego się kolegę. (kogo?) Od rana Krzyś spaceruje z ojcem. (z kim?)

15 OKOLICZNIK to część zdania, która uzupełnia orzeczenie o dodatkowe elementy, bez których jednak wypowiedź byłaby kompletna. Odpowiada na pytania: jak? gdzie? kiedy? po co? dlaczego? np. Mów wolno i wyraźnie. (jak?) Wczoraj bolała mnie głowa. (kiedy?) W ogródku rosną piękne róże. (gdzie?) Idę po zakupy. (po co?)

16 DZIĘKUJĘ! Bibliografia: Gramatyka na bardzo dobry


Pobierz ppt "ZDANIE BOGATE W INFORMACJE Aneta Woźniak. ZDANIE POJEDYNCZE ROZWINIĘTENIEROZWINIĘTE ZŁOŻONE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google