Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BAZY DANYCH W EXCELU Przykłady baz danych Co to jest baza danych Z czego składa się baza danych Rodzaje baz danych MENU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BAZY DANYCH W EXCELU Przykłady baz danych Co to jest baza danych Z czego składa się baza danych Rodzaje baz danych MENU."— Zapis prezentacji:

1 BAZY DANYCH W EXCELU Przykłady baz danych Co to jest baza danych Z czego składa się baza danych Rodzaje baz danych MENU

2 CO TO JEST BAZA DANYCH Komputerowe bazy danych już od wielu lat ułatwiają człowiekowi pracę. Są stosowane w instytucjach rządowych i bankowych, szpitalach, bibliotekach, uczelniach i szkołach. Baza danych – uporządkowany zbiór powiązanych ze sobą informacji.

3 PRZYKŁADY BAZ DANYCH  tabela w dzienniku lekcyjnym twojej klasy, zawierająca dane osobowe wszystkich uczniów (nazwiska, imiona, daty i miejsca urodzenia, adresy zamieszkania)  książka telefoniczna (numery telefonów, nazwiska, imiona i adresy abonentów)  katalog książek w bibliotece (spis pozycji z danymi: tytuł, imię i nazwisko autora, nazwa wydawnictwa, rok wydania)  kartoteka pacjentów w przychodni lekarskiej (dane osobowe, informacje o przebiegu leczenia – np. daty badań, przepisane leki)  kartoteka pracowników przedsiębiorstwa (dane osobowe każdego pracownika, informacje na temat wykształcenia i kwalifikacji)  osobisty notes z adresami, w którym obok nazwisk i adresów możesz zapisywać np. daty imienin lub urodzin swoich przyjaciół.

4 PRZYKŁADY BAZ DANYCH W każdym z wymienionych przykładów mamy do czynienia z uporządkowanymi informacjami, zgromadzonymi i przechowywanymi w zaplanowany wcześniej sposób np. w postaci spisu, tabeli czy kartoteki. Komputerowe bazy danych są przechowywane w pamięci zewnętrznej w postaci plików. Do tego, aby w pełni wykorzystać informacje zawarte w plikach bazy, potrzebne są specjalne programy obsługi baz danych. Programy (systemy) obsługi baz danych – programy, za pomocą których informacje są gromadzone, przechowywane i przetwarzane np. Access (Microsoft), Oracle (Oracle Corporation), Visual FoxPro (Microsoft), Visual dBase (Inprise), można również tworzyć bazy danych w Excelu.

5 Z CZEGO SKŁADA SIĘ BAZA DANYCH TABELA FORMULARZE ZAPYTANIA RAPORTY

6 REKORDPOLE NAZWA POLA TABELA Podstawowym obiektem w typowej komputerowej bazie danych jest tabela. Dostarcza ona informacji wszystkim innym obiektom bazy (np. formularzom i raportom). W zależności od rodzaju baza może opierać się na jednej, kilku lub kilkunastu tabelach. Tabela – zbiór powiązanych ze sobą informacji, przedstawiony zwykle jako układ poziomych wierszy (tzw. rekordy) i pionowych kolumn (tzw. pola) NazwiskoImięKod pocztowy MiejscowośćUlica i nr domu Telefon BuniekJacek40-686KatowiceŻurawia 38/9202-11-22 MaliniakBeata43-100TychyAsnyka 10227-06-33 OgórekTomasz40-710MysłowiceBielska 20/4252-76-10 SałatkaEwa40-720KatowiceWileńska 20202-20-40

7 Rekord – zestaw informacji o pojedynczym elemencie w tabeli bazy danych. Rekordy składają się z pojedynczych pól, w każdym polu zawarta może być informacja określonego typu. Wszystkie rekordy tej tabeli składają się z sześciu pól: Nazwisko, Imię, Kod pocztowy, Miejscowość, Ulica i nr domu, Telefon Wszystkie rekordy wchodzące w skład danej tabeli posiadają taką samą liczbę pól. Liczba pól rekordu oraz typ przechowywanych w polu danych są określane na etapie projektowania tabeli bazy danych.

8 FORMULARZE Charakterystyczną cechą tabel jest to, że wyświetlają one jednocześnie dużą liczbę rekordów. W sytuacji gdy chcemy sprawdzić zawartość pól pojedynczego rekordu w tabeli, która zawiera dużo rekordów, wygodniejsze jest użycie formularza. Formularz – obiekt systemu bazy danych, który umożliwia przeglądanie, wprowadzanie oraz modyfikowanie danych w bazie. Zwykle jest on przedstawiany w przyjaznej dla użytkownika formie, np. w postaci karty, na której są widoczne wszystkie konieczne informacje oraz narzędzia ułatwiające użytkowanie bazy danych.

9 FORMULARZ BAZY DANYCH W systemach baz danych możemy spotkać formularze kolumnowe, tabelaryczne czy w postaci arkuszy danych. Formularz odwołuje się do tabeli bazy danych lub też do obiektu nazywanego zapytaniem.

10 RAPORTY Raporty mają za zadanie prezentację informacji zawartych w bazie. Obiekty tego typu również odwołują się do tabel bazy danych bądź do zapytań. Raport – obiekt systemu bazy danych, umożliwiający pobieranie danych z bazy, aby wydrukować je na drukarce lub wyświetlić na ekranie monitora. W przeciwieństwie do formularza raport może jedynie pobierać dane z bazy. Nie można za jego pomocą modyfikować jej zawartości.

11 ZAPYTANIA Zapytania to kolejny obiekt bazy danych. Umożliwiają wybieranie określonych informacji z tabel, ich aktualizację, łączenie lub wykonywanie obliczeń na danych. W niektórych systemach tworzenia baz danych zapytania są nazywane kwerendami (np. Excel, Access). Zapytanie – kwerenda, narzędzie służące do wyszukiwania i wykonywania analizy oraz modyfikacji danych w bazie. Do formułowania kwerend stworzono kilka języków, jednak obecnie standardem jest język SQL. Istnieje kilka odmian zapytań: np. zapytania wybierające oraz zapytania funkcjonalne zapytania wybierające oraz zapytania funkcjonalnezapytania wybierające oraz zapytania funkcjonalne

12 ZAPYTANIA WYBIERAJĄCE ZAPYTANIA FUNKCJONALNE Służą do przeszukiwania tabel i innych zapytań w celu pobrania z nich niezbędnych informacji. Wynik działania takiej kwerendy to zbiór danych, który można wykorzystać jako źródło danych dla formularzy bądź raportów. Potrafią między innymi tworzyć tabele, usuwać z nich rekordy czy aktualizować dane w tabelach.

13 RODZAJE BAZ DANYCH Kartotekowa baza danych Kartotekowa baza danych Relacyjna baza danych Relacyjna baza danych Hierarchiczna baza danych Hierarchiczna baza danych

14 KARTOTEKOWA BAZA DANYCH Bazy tego typu posiadają najprostszą strukturę. Składają się one tylko z jednej tabeli. Bazy kartotekowe są nazywane bazami dwuwymiarowymi i nie są z nimi związane żadne inne tabele. Nazwa kartotekowa wzięła się stąd, że każdy rekord takiej bazy można przedstawić w postaci pojedynczej karty, zawierającej wszystkie informacje w nim zapisane. Bazy kartotekowe sprawdzają się tylko w przypadku małej ilości informacji.

15 AutorTytułWydawcaMiastoRok Jan KowalskiBazy danychWydawnictwo InformatyczneWarszawa2004 Janina ZielińskaArkusz kalkulacyjny - ćwiczeniaWydawnictwo InformatyczneWarszawa2003 Jan KowalskiOpenOffice BaseWydawnictwo InformatyczneWarszawa2005 Janina Zielińska Arkusz kalkulacyjny - ćwiczenia zaawansowane Wydawnictwo InformatyczneWarszawa2004 Andrzej WolskiMatematyka ekonomicznaWydawnictwo EkonomiczneGdańsk2004 Andrzej WolskiRównania linioweWydawnictwo EkonomiczneGdańsk2005 Maria PisarczykFinanse międzynarodoweWydawnictwo EkonomiczneGdańsk2004 Maria PisarczykKursy walutoweWydawnictwo EkonomiczneGdańsk2005 KARTOTEKOWA BAZA DANYCH

16 RELACYJNA BAZA DANYCH Relacyjna baza danych - baza danych złożona z dwóch lub więcej tabel powiązanych ze sobą za pomocą relacji; celem tworzenia relacyjnych baz danych jest istotne zmniejszenie ich rozmiarów w stosunku do kartotekowych baz danych i uelastycznienie ich konstrukcji.

17 nrimienazwiskodata_ur 1JanKowalski1974-03-01 2AnnaNowak1986-06-30 3IwoMalinowski1981-12-13 nr_pracownikapoczatekkoniec 12003-01-152003-02-20 12006-10-012006-11-30 12007-04-01 2 2007-04-05 Pracownicy ZwolnieniaChorobowe RELACYJNA BAZA DANYCH

18 HIERARCHICZNA BAZA DANYCH W bazach typu hierarchicznego relacje pomiędzy rekordami posiadają strukturę drzewiastą. Oznacza to, że rekord może posiadać informację z kilku podrekordów, a te z kolei mogą posiadać własne podrekordy.

19 HIERARCHICZNA BAZA DANYCH


Pobierz ppt "BAZY DANYCH W EXCELU Przykłady baz danych Co to jest baza danych Z czego składa się baza danych Rodzaje baz danych MENU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google