Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmina Lidzbark jak i samo miasto położone są w południowo-zachodniej części tak zwanego Garbu Lubawskiego. Garb Lubawski powstał na skutek działania lodowca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmina Lidzbark jak i samo miasto położone są w południowo-zachodniej części tak zwanego Garbu Lubawskiego. Garb Lubawski powstał na skutek działania lodowca."— Zapis prezentacji:

1

2 Gmina Lidzbark jak i samo miasto położone są w południowo-zachodniej części tak zwanego Garbu Lubawskiego. Garb Lubawski powstał na skutek działania lodowca skandynawskiego. Na obszarze naszej gminy znajduje się kilkanaście jezior powstałych w wyniku działań lodowca.

3 W granicach Welskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele pomników przyrody. Zdecydowaną większość wśród naszych pomników przyrody stanowią pojedyncze drzewa - dominują: lipa drobnolistna i dąb szypułkowy. Najokazalszy okaz lipy drobnolistnej rośnie w Rybnie, spośród dębów szypułkowych aż 7 rośnie w Kostkowie. Na szczególną uwagę zasługuje także grusza pospolita w Wąpiersku ponieważ utarło się, że pomnikami najczęściej zostają takie drzewa jak dęby, lipy, czy też sosny i mało kto zwróciłby uwagę na drzewa owocowe. W Parku są także dwie aleje pomnikowe. W Lidzbarku nad j. Lidzbarskim, którą tworzą głównie lipy oraz powołana w 2008 roku aleja w Prętkach w której dominują klony.

4 Lasy Nadleśnictwa Lidzbark zajmują powierzchnię blisko 26 000 ha. Blisko 30 mniejszych i większych jezior, jak również rzeka Wel o górskim charakterze, przecina nasze lasy. Rezerwat Piekiełko jest pięknym miejscem, przez który przepływa rzeka o górskim charakterze.

5 Nadleśnictwo Lidzbark powołane zostało do życia w 1874 r., jako Nadleśnictwo Królewskie. W 1974 r. w wyniku reformy struktury organizacyjnej Lasów Państwowych do Nadleśnictwa Lidzbark przyłączono dawne Nadleśnictwo Kostkowo i część Nadleśnictwa Żuromin. Obecnie powierzchnia lasów i innych gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 27 026 ha, z czego na obszarze powiatu działdowskiego znajduje się 21 901 ha. Dodatkowo na terenie Działdowszczyzny Nadleśnictwo nadzoruje ponad 2500 ha lasów niepaństwowych. W skład Nadleśnictwa wchodzi 19 leśnictw, szkółka drzew leśnych oraz ośrodek hodowli zwierzyny.

6 -„Jar Brynicy”- Rezerwat utworzono w 1955 roku na terenie Nadleśnictwa Lidzbark- Leśnictwo Sarnia Góra, -„Klonowo”- Rezerwat powstał w 1958 roku na terenie Nadleśnictwa Lidzbark w Leśnictwie Lidzbark, -„Bagno Kozina”- Rezerwat utworzony w 1991 roku na terenie wsi Jeleń w gminie Lidzbark, - „Czapliniec Werski”- Rezerwat utworzony w 1982 roku, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lidzbark

7 -Welski Park Krajobrazowy -Park utworzono 1995 r. Pierwsza siedziba dyrekcji Parku znajdowała się w Lidzbarku przy ulicy Jeleńskiej. Obecnie siedziba dyrekcji mieści się w Jeleniu koło Lidzbarka -Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy utworzony w 1990 na pograniczu trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego.

8


Pobierz ppt "Gmina Lidzbark jak i samo miasto położone są w południowo-zachodniej części tak zwanego Garbu Lubawskiego. Garb Lubawski powstał na skutek działania lodowca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google