Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LASY W MOJEJ OKOLICY KLUCZBORK Kluczbork znajduje się na północno-wschodnim krańcu Niziny Śląskiej, na pograniczu z Wyżyną Śląską, nad Stobrawą, prawym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LASY W MOJEJ OKOLICY KLUCZBORK Kluczbork znajduje się na północno-wschodnim krańcu Niziny Śląskiej, na pograniczu z Wyżyną Śląską, nad Stobrawą, prawym."— Zapis prezentacji:

1 LASY W MOJEJ OKOLICY KLUCZBORK Kluczbork znajduje się na północno-wschodnim krańcu Niziny Śląskiej, na pograniczu z Wyżyną Śląską, nad Stobrawą, prawym dopływem Odry w jej górnym biegu w województwie opolskim.

2 Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Lasy kluczborskie zamieszkuje bardzo liczna populacja zwierzyny płowej - głównie jelenia.

3 W granicach regionu (część południowo – zachodnia) znajduje się fragment dużego kompleksu leśnego – Borów Stobrawskich – sięgającego aż do Odry. Występuje tu wielkie bogactwo grzybów (prawdziwki, kurki, maślaki, podgrzybki)‏ oraz obfitość zwierzyny : sarny, dziki, zające, kuny, lisy. Tereny te mogą, więc być bardzo atrakcyjne zarówno dla grzybiarzy, jak i dla myśliwych.

4 W granicach administracyjnych powiatu zlokalizowanych jest pięć rezerwatów przyrody. (w Komorznie, Krzywiczynach, Kluczborku, Bażanach, Szumiradzie Jednym z dwóch na Opolszczyźnie rezerwatów florystycznych jest leśno-stawowy rezerwat przyrody Smolnik (położony na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego) w miejscowości Szumirad gm. Lasowice Wielkie. Rezerwat utworzono w celu zachowania licznego niegdyś stanowiska kotewki orzecha wodnego (przedstawiciela chronionego gatunku roślin wodnych)‏.

5 Rezerwat "Komorzno" utworzony w 1960 r., o powierzchni 3,74 ha chroni drzewostan w wieku do 190 lat o cechach żyznej buczyny niżowej (buczyna pomorska). Gatunkiem panującym jest buk w wieku od 30 do 185 lat osiągający 36 m wysokości o przeciętnej pierśnicy 72 cm.

6 Podróżnych przejeżdżających przez Komorzno urzeka swą urodą, szczególnie w maju, aleja kasztanowa, ciągnąca się aż do Ignacówki III (woj. wielkopolskie). Jest to prawdopodobnie najdłuższa aleja kasztanowa w Polsce.

7 W granicach rezerwatu istnieje wiele chronionych i rzadkich gatunków flory, takich jak: rosiczka okrągłolistna bagno zwyczajne bobrek trójlistkowy Pobliskie śródleśne bagna i tereny podmokłe zostały objęte ochroną w formie użytków ekologicznych (Kamieniec, Żabiniec i Tuły).

8 Pomniki przyrody w powiecie kluczborskim: Aleja Cisów 17 cisów pospolitych znajdujących się przy ulicy Byczyńskiej (wiek 48 -78 lat, obwód 10 - 65 cm)‏ Modrzew europejski - 3 drzewa w okolicy Unieszowa (ok.150 lat, obwód 220-230 cm, wys.35-37 m)‏

9 Olsza czarna - w pobliżu stacji PKP w Kluczborku ( 120 lat, obwód 280 cm, wys.18 m)‏ Buk zwyczajny - w pobliżu wsi Nowa Bogacica - 2 drzewa (270 lat, obwód 365 i 410 cm, wys.26 m)‏

10 Dąb szypułkowy - obok Kościoła Ewangelickiego w Kluczborku (220 lat, obwód 364 cm,wys.19 m)‏ Aleja 24 dębów szypułkowych i 1 buk - wzdłuż polnej drogi między Kostowem i Miechową(ok. 250 lat, obwody 250-420 cm, wys. 20 m)‏

11 Wykonała Magdalena Król kl.I b PG 5 w Kluczborku Najbardziej jednak lubię swoje brzózki, na które patrzę codziennie z balkonu.


Pobierz ppt "LASY W MOJEJ OKOLICY KLUCZBORK Kluczbork znajduje się na północno-wschodnim krańcu Niziny Śląskiej, na pograniczu z Wyżyną Śląską, nad Stobrawą, prawym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google