Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czas w kolorowych płatkach kwiatów - zegar kwiatowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czas w kolorowych płatkach kwiatów - zegar kwiatowy."— Zapis prezentacji:

1 Czas w kolorowych płatkach kwiatów - zegar kwiatowy

2 Zegary na świecie Karol Linneusz Ruchy roślin Zegar Linneusza

3 Karol Linneusz Karol Linneusz upowszechnił zasadę binominalnego (dwuimiennego) nazewnictwa biologicznego. Opisał około 7.700 gatunków roślin i 4.162 gatunki zwierząt. Jak wszyscy przyrodnicy tej epoki, interesował się również zoologią. Dom Karola Linneusza znajduje się w Råshult (Szwecja). Ma autentyczne osiemnastowieczne otoczenie, ogród kwiatowy z zachowanymi z XVIII w., gatunkami ziół.

4 Dla upamiętnienia Linneusza nazwano jego nazwiskiem wiele gatunków organizmów, np. Linnaea borealis (zimoziół półocny). Choć pomysł roślinnego zegara przypisuje się powszechnie Linneuszowi, warto tu zacytować Pliniusza Starszego: „Przyroda zdaje się wołać do człowieka: dlaczego patrzysz w niebo? Dałam ci przecież rośliny, które wskazują godziny”. Zimoziół północny

5 Linneusz wykorzystał zjawisko otwierania się kwiatów. Stworzył zegar, dobierając gatunki rozkwitające w różnych porach dnia. Jego zegar składał się z jedenastu gatunków.

6 Zegar kwiatowy wg Linneusza

7 Jastrzębiec kosmaczek– Jastrzębiec kosmaczek – 1 00 Hieracium pilosella Przyspiesza usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i nadmiaru wody. W medycynie ludowej stosowany był do leczenia ukąszeń: owadów, psów i gadów. Posiada właściwości allelopatii, czyli oddziaływań między roślinami jako truciciel.

8 Kurzyślad polny Kurzyślad polny - 2 00 Anagallis arvensis Na oglądanym pod światło liściu układ nerwów przypomina kurzą łapę i stąd pochodzi nazwa rodzajowa rośliny. Niegdyś usiłowano leczyć kurzyśladem choroby psychiczne Drugi przedstawiciel tego rodzaju występujący w Polsce, to kurzyślad błękitny (Anagallis foemina) dużo rzadszy, słabo znany. Na noc kwiaty zamykają się. Otwarte rano kwiaty kurzyśladu są zwiastunem dobrej pogody.

9 Pajęcznica liliowata - Pajęcznica liliowata - 3 00 Anthericum liliago Pajęcznica liliowata jest byliną, czyli rośliną wieloletnią o niezdrewniałych pędach, osiągającą wysokość do 80 cm. Rośnie w kępach albo w postaci pojedynczych osobników. Charakteryzuje się smukłą i nierozgałęzioną łodygą, a jej równowąskie, trawiaste i rynienkowate liście zebrane są w różyczkę. Na szczycie łodygi rosną białe kwiaty o średnicy 3,5-4 cm. z brązowawymi smugami na płatkach zebrane są w grono (tzn. że kwiaty osadzone są pojedynczo na szypułkach jednakowej długości, rozwijające się w kolejności od dołu ku górze).

10 Dziwaczek Jalapa Dziwaczek Jalapa - 4 00 Mirabilis jalapa Pochodzi z Meksyku, gdzie jest byliną, w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna, posiada duże pachnące kwiaty z płatkami zrośniętymi w rurkę, otwierające się wieczorem i w dni pochmurne, dopiero pod koniec lata zdarza się iż są otwarte przez cały dzień. Jedna roślina rozkwita kilkoma kolorami kwiatów, tworzy szerokie kępy o wysokości 60 do 80 cm

11 Wiesiołek dwuletni - Wiesiołek dwuletni - 5 00 Oenothera Zastosowanie: Rośliny lecznicze: olej wiesiołkowy sporządzany z nasion jest stosowany w lecznictwie i do wyrobu kosmetyków. Rośliny ozdobne: niektóre gatunki ze względu na piękne, duże kwiaty uprawiane są jako rośliny ozdobne. Ciekawostki Różne gatunki wiesiołka wykazują znaczną zmienność mutacyjną, posłużyły one Hugo de Vriesowi za materiał doświadczalny w badaniach genetycznych nad zjawiskiem dziedziczności.

12 Grzybień biały - Grzybień biały - 6 00 Nymphaea alba Działanie lecznicze: wyciągi ze świeżych kwiatów są środkiem nasercowym i uspakajającym. Kłącza używano do pielęgnacji włosów. Z kwiatów produkowano wodę kwiatową. Korzenie ze związkami soli żelaza stosowane były do barwienia na intensywny kolor zielony. Stare kłącza farbują na kolor czarny. Działanie toksyczne: Alkaloidy działają na ośrodkowy układ nerwowy człowieka i zwierząt gospodarskich, hamując korę mózgową.

13 Dziurawiec pospolity - Dziurawiec pospolity - 7 00 Hypericum perforatum Ze względu na swoje właściwości uczulające dziurawiec zwyczajny jest w Rosji nazywany: zwieroboj, co dosłownie oznacza zwierzobójca. Zwierzęta karmione paszą z dużą ilością dziurawca mogą cierpieć na stany zapalne skóry. W dawnych czasach przypisywano dziurawcowi działanie magiczne, wierzono, że roślina chroni przed czartami i złymi czarami.

14 Centuria zwyczajna - Centuria zwyczajna - 8 00 Centaurium erythraea Działanie i zastosowanie: ze względu na dużą zawartość goryczy, ziele centurii znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia. Ponadto zalecane jest w niedokwaśności. Pomocniczo w żółtaczce, ale także w nadciśnieniu tętniczym, anemii i jako środek łagodzący dolegliwości związane z okresem przekwitania u kobiet. W końcu herbatka z ziela bywa również stosowana do zwalczania robaków - pasożytów przewodu pokarmowego u człowieka. Używana jest także do aromatyzowania gorzkich wódek.

15 Goździk kartuzek - Goździk kartuzek - 9 00 Dianthus carthusianorum Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Występuje w Europie, oraz w Azji Mniejszej, głównie na obszarach o klimacie oceanicznym. W Polsce występuje głównie na niżu i rzadko w niższych położeniach górskich. Roślina dość pospolita w naturalnym środowisku, także roślina uprawna.

16 Przypołudnik - Przypołudnik - 10 00 Mesembryanthemum Wg najnowszego nazewnictwa określany jako Dorotka – rodzaj należący do rodziny przypołudnikowatych. Zamieszkuje głównie suche obszary południowej Afryki, obszaru śródziemnomorskiego, Półwyspu Arabskiego i Australii.

17 Lilia tygrysia- Lilia tygrysia - 11 00 Lilium lancifolium Starożytni Grecy wierzyli, że lilia powstała z kropel mleka, które uroniła bogini Hera. Nazywali ją leirion, od przymiotnika leiros (delikatny, cienki, wrażliwy). Przypisywane są jej nawet magiczne właściwości. Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje chwałę, królewskość i majestat. Niezwykły kształt kwiatów lilii znalazł swoje stałe miejsce w sztuce ludowej jako motyw zdobniczy czy symbolice chrześcijańskiej - jako oznaka czystości i niewinności.

18 Nagietek Lekarski- Nagietek Lekarski - 12 00 Calendula officinalis Nagietkowi od wieków przypisuje się właściwości magiczne. Jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem czy włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku przynosić mają spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy. Kwiat nagietka może służyć jako barometr,pozwala bowiem przewidywać pogodę. Jeśli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to, że w tym dniu nie będzie deszczu. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu nagietka w medycynie pochodzą z XII w. W przeszłości liście były wykorzystywane jako warzywo. Z kwiatów brzeżnych otrzymuje się barwnik stosowany w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów (margaryn) i żółtych serów.

19 Zegary na świecie Ciechocinek Teheran Zegar przy Niagarze Genewa Kentucky

20 Inne zegary Zegar w Brwinowie Zegar w Karlstein Zegar w Inversess

21 Zegar w Ogrodach Princess Street

22 Zegar w Geiz – wersja letnia Zegar w Geiz – wersja zimowa

23 Zegar w Zittau

24 Zegar w Görlitz Zegar w Erlangen

25 Nasze propozycje umiejscowienia i projekt zegara Park im. Jana Kasprowicza Wały Chrobrego Projekt zegara

26 Park im. Jana Kasprowicza

27 Wały Chrobrego

28 Projekt zegara

29 Źródło http://www.wikipedia.pl http://www.fotografia.interklasa.pl http://www.boga.unibe.ch http://www.biology.missouristate.edu http://www.em.ca


Pobierz ppt "Czas w kolorowych płatkach kwiatów - zegar kwiatowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google