Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przemysław Nowakowski Leżą one na terenie Niziny Śląsko- Łużyckiej i rozciągają się od wschodu od Wysoczyzny Lubińskiej, Równiny Legnickiej i Równiny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przemysław Nowakowski Leżą one na terenie Niziny Śląsko- Łużyckiej i rozciągają się od wschodu od Wysoczyzny Lubińskiej, Równiny Legnickiej i Równiny."— Zapis prezentacji:

1

2 Przemysław Nowakowski Leżą one na terenie Niziny Śląsko- Łużyckiej i rozciągają się od wschodu od Wysoczyzny Lubińskiej, Równiny Legnickiej i Równiny Chojnowskiej do Nysy Łużyckiej na zachodzie; od północy graniczą z Wzniesieniami Żarskimi i Wzgórzami Dalkowskimi, a od południa Pogórzami Izerskim i Kaczawskim. Leżą na terenie Niziny Śląsko- Łużyckiej i rozciągają się od wschodu od Wysoczyzny Lubińskiej, Równiny Legnickiej i Równiny Chojnowskiej do Nysy Łużyckiej na zachodzie. Od północy graniczą z Wzniesieniami Żarskimi i Wzgórzami Dalkowskimi, a od południa z Pogórzami: Izerskim i Kaczawskim. Wg podziału administracyjnego Bory Dolnośląskie usytuowane są na terenie dwóch województw: dolnośląskiego (powiaty bolesławiecki, legnicki, lubiński, polkowicki i zgorzelecki) i lubuskiego (powiaty żagański i żarski). Na obszarze Borów Dolnośląskich wyróżnia się: - Puszczę Żagańską - Bory Szprotawskie - Puszczę Przemkowską - Las Chocianowski - Puszczę Zgorzelecką - Puszczę Osiecznicką - Puszczę Kliczkowską - Puszczę Bolesławiecką

3 Bory Dolnośląskie znane są z obfitości szlachetnych grzybów i borówek. Wiedzą o tym dobrze zbieracze runa leśnego, którzy każdego roku zjeżdżają tu nierzadko z odległych stron kraju. Świat zwierząt Borów Dolnośląskich jest równie interesujący jak świat roślin. Z dużych ssaków licznie występują jelenie, sarny, dziki, lisy i zające, co stawia Bory Dolnośląskie w centrum zainteresowania myśliwych z kraju i zagranicy. Również licznie reprezentowane są gatunki mniejszych ssaków, takich jak: owadożerne jeże i ryjówki; rude i czarne wiewiórki; z gryzoni - - pospolite myszy i rzadkie już chomiki europejskie. Miejsce borów świeżych zajął bór suchy z królującą sosną zwyczajną, obok której nielicznie pojawia sie brzoza i dąb. Podszycie jest stosunkowo rzadkie (np. jałowce), dlatego bór jest „prześwietlony”. W runie występuje brusznica (jagoda czarna, borówka), ciepłolubne trawy i paprocie, macierzanka i wrzos. Wielkie jest bogactwo gatunków mszaków i porostów a przede wszystkim grzybów.

4 Na terenie Borów Dolnośląskich występuje wiele rezerwatów i obszarów chronionych prawem: „Torfowisko nad Węglińcem” „Nad Młyńską Strugą” „Żurawie bagno” „Wrzosiec koło Piasecznej” Drugą formą ochrony przyrody na tym terenie są obszary NATURA 2000: „Uroczyska Borów Dolnośląskich” „Wrzosowiska Świętoszowsko – Ławszowskie” „Dolina Dolnej Kwisy” „Bory Dolnośląskie”. Miejscową florę reprezentują ponadto tak rzadkie i chronione gatunki roślin, jak: wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, podrzeń żebrowiec, widłak cyprysowaty, wroniec widlasty, widłaczek torfowy, grzybień północny, rosiczka pośrednia, rosiczka długolistna, gnidosz rozesłany, arnika górska, kosaciec syberyjski, storczyk Fuchsa, mącznica lekarska, paprotka zwyczajna, centuria pospolita i wiele innych. Równie bogata jak flora jest także fauna tego obszaru. Ogromne zainteresowanie myśliwych budzi duża liczebność jeleni, saren, dzików, lisów i zajęcy. Jednakże Bory stanowią istotną w tej części kraju ostoję pachnicy dębowej, jelonka rogacza, wydry, żmii zygzakowatej, gniewosza plamistego, bociana czarnego, puchacza, sóweczki, włochatki, lelka, dudka oraz coraz rzadszych kuraków leśnych takich, jak cietrzewie i głuszce. W ostatnich latach regularnie widywane są także wilki. Zaobserwowano również wzrost liczebności bobra.

5 W śródleśnych stawach, rzekach i potokach przepływających przez Bory Dolnośląskie żyje wiele gatunków ryb, cieszących się wielkim uznaniem wędkarzy. Są to: pstrąg potokowy, troć wędrowna, lipień, brzana, głowacz białopłetwy i węgorz. Obok nich bardziej pospolite są: karaś, kiełb, kleń czy okoń. Szczególnie zasobna w ryby jest Kwisa, w której doliczono się ich26 gatunków. łagodny klimat dzięki któremu wiosna zaczyna się wcześnie, a lato i jesień są ciepłe i słoneczne. Mało tu dni pochmurnych ukształtowanie powierzchni sprzyjające uprawianiu różnych form turystyki: wędrowania, Nordic Walking, spacerów rowerowych, jazdy konnej w terenie; bogactwo ryb w rzekach tego regionu: Nysie Łużyckiej, Kwisie, Bobrze, Szprotawie występuje bogactwo wielu gatunków ryb, również szlachetnych, cieszących się uznaniem wędkarzy; warunki do uprawiania sportów wodnych zbiorniki retencyjne na rzekach Bóbr, Kwisa

6

7 „Wysokie drzewa” Leopold Staff

8 ,,Jesień” Józef Czechowicz,,Jesienne drzewo” metodą kalkografii Autor: Przemysław Nowakowski

9 "Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich.” Kubuś Puchatek


Pobierz ppt "Przemysław Nowakowski Leżą one na terenie Niziny Śląsko- Łużyckiej i rozciągają się od wschodu od Wysoczyzny Lubińskiej, Równiny Legnickiej i Równiny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google