Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwój energetyki w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie łódzkim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwój energetyki w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie łódzkim."— Zapis prezentacji:

1 Rozwój energetyki w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie łódzkim

2 Źródło: GUS 8 miejsce w kraju PRODUKCJA ENERGII Z KONWENCJONALNYCH I ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ W 2013 ROKU (GWh)

3 PRODUKCJA ENERGII Z OZE W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM W LATACH 2007 – 2013 (GWh)

4 ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO NA TLE KRAJU Źródło: GUS Źródło: URE  16 miejsce województwa w kraju pod kątem udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej  10 miejsce województwa w kraju pod kątem udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii elektrycznej  5 miejscu w kraju pod kątem mocy zainstalowanej w elektrowniach wykorzystujących OZE (454,4MW)

5 ENERGETYKA WIATROWA

6 WALORYZACJA ISTNIEJĄCYCH ELEKTROWNI WIATROWYCH  W 2014 roku instalacje wiatrowe występowały w 75 gminach województwa o łącznej mocy 386,2 MW.  Największa moc występowała w gm. Wróblew (42 MW w 21 elektrowniach) i gm. Kamieńsk (30 MW w 15 elektrowniach) oraz Rawa Mazowiecka, Głuchów, Błaszki, Rusiec, Czarnożyły  W 5 gminach moc wynosi od 10 do 20MW : Krzyżanów, Szadek, Sieradz, Działoszyn, Gorzkowice.  W 20 gminach występowało tylko po jednej elektrowni m.in. Czarnocin, m. Skierniewice, Ostrówek, Wierzchlas, Skomlin.

7 DOCELOWA MOC I LICZBA ELEKTROWNI WIATROWYCH  Docelowa moc wyniosłaby 2578 MW w 1365 instalacjach wiatrowych  Wzrost mocy wyniósłby ok. 570% !  Największe wzrosty docelowej mocy, sięgające powyżej 60 MW występowałyby m.in. w gminach:  Masłowice (95,6 MW w 44 instalacjach)  Wola Krzysztoporska (93,3 MW w 39)  Błaszki (92,3 MW w 42)

8 ENERGETYKA SŁONECZNA

9 ISTNIEJĄCE INSTALACJE SŁONECZNE  Instalacje solarne zidentyfikowane zostały w 84 gminach. Są to instalacje zlokalizowane na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej wykorzystywane głównie do ogrzewania.  Największa powierzchnia zainstalowanych kolektorów znajduje się w Łodzi (8207m2) i Poddębicach (2270m2).  Instalacje fotowoltaiczne zidentyfikowane zostały w 4 gminach.  Wytwarzają one energię elektryczną: ─na potrzeby własne (gm. Żychlin) ─oddawaną do krajowej sieci elektroenergetycznej (gm. Żarnów, Czerniewice, Sędziejowice) o łącznej mocy 8 MW i powierzchni ok. 7ha.

10 PLANOWANE INSTALACJE SŁONECZNE  W 9 gminach (22 miejscowościach) planuje zrealizowanie instalacji solarnych, z czego: ─5 gmin posiadało już takie instalacje ─4 gminy planują nowe instalacje.  W 54 gminach (192 miejscowościach) planuje się realizację nowych instalacji fotowoltaicznych. Planowana moc miałaby wynosić ok. 180 MW.

11 DOCELOWE INSTALACJE SŁONECZNE  W 124 gminach docelowo planuje się zrealizowanie lub już istnieją instalacje solarne lub fotowoltaiczne  Docelowa moc instalacji fotowoltaicznych miałaby wynosić ok. 188 MW co stanowi wzrost o 2 200%!!  Docelową moc instalacji solarnych trudno określić z uwagi na zbyt dużą ilość gmin, które nie przysłały danych, z uwagi na brak konieczności rejestrowania takich inwestycji w urzędach.

12 ENERGETYKA Z BIOMASY

13 ELEKTROCIEPŁOWNIE I KOTŁOWNIE SPALAJĄCE BIOMASĘ  Biomasę spalają 3 elektrociepłownie: EC4 w Łodzi oraz w Opocznie i Rawie Mazowieckiej.  Obecnie 48 kotłowni spala biomasę  W 2015 roku w Uniejowie planowana jest budowa elektrociepłowni hybrydowej wykorzystującej energię wody geotermalnej przy jednoczesnym współspalaniu gazu i biomasy. W Kutnie planowana jest biogazownia. Biomasę planuje się spalać w 9 kotłowniach.

14 ZESTAWIENIE MOCY ISTNIEJĄCEJ I DOCELOWEJ ELEKTROWNI WYKORZYSTUJĄCYCH OZE W WOJEWÓDZTWIE Wzrost mocy docelowej o: 30%2 200%570% Źródło: opracowanie własne

15 Łódź, marzec 2015 r. Dziękuję za uwagę Ewa Paturalska-Nowak Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi http://bppwl.lodzkie.pl/


Pobierz ppt "Rozwój energetyki w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie łódzkim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google