Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

w województwie łódzkim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "w województwie łódzkim"— Zapis prezentacji:

1 w województwie łódzkim
Rozwój energetyki w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie łódzkim

2 PRODUKCJA ENERGII Z KONWENCJONALNYCH I ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ W 2013 ROKU (GWh)
8 miejsce w kraju Źródło: GUS

3 Z OZE W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM W LATACH 2007 – 2013 (GWh)
PRODUKCJA ENERGII Z OZE W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM W LATACH 2007 – (GWh)

4 ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
NA TLE KRAJU 16 miejsce województwa w kraju pod kątem udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej 10 miejsce województwa w kraju pod kątem udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii elektrycznej 5 miejscu w kraju pod kątem mocy zainstalowanej w elektrowniach wykorzystujących OZE (454,4MW) Źródło: GUS Źródło: URE

5 ENERGETYKA WIATROWA

6 WALORYZACJA ISTNIEJĄCYCH ELEKTROWNI WIATROWYCH
W 2014 roku instalacje wiatrowe występowały w 75 gminach województwa o łącznej mocy 386,2 MW. Największa moc występowała w gm. Wróblew (42 MW w 21 elektrowniach) i gm. Kamieńsk (30 MW w 15 elektrowniach) oraz Rawa Mazowiecka, Głuchów, Błaszki, Rusiec, Czarnożyły W 5 gminach moc wynosi od 10 do 20MW : Krzyżanów, Szadek, Sieradz, Działoszyn, Gorzkowice. W 20 gminach występowało tylko po jednej elektrowni m.in. Czarnocin, m. Skierniewice, Ostrówek, Wierzchlas, Skomlin.

7 DOCELOWA MOC I LICZBA ELEKTROWNI WIATROWYCH
Docelowa moc wyniosłaby 2578 MW w 1365 instalacjach wiatrowych Wzrost mocy wyniósłby ok. 570% ! Największe wzrosty docelowej mocy, sięgające powyżej 60 MW występowałyby m.in. w gminach: Masłowice (95,6 MW w 44 instalacjach) Wola Krzysztoporska (93,3 MW w 39) Błaszki (92,3 MW w 42)

8 ENERGETYKA SŁONECZNA

9 ISTNIEJĄCE INSTALACJE SŁONECZNE
Instalacje solarne zidentyfikowane zostały w 84 gminach. Są to instalacje zlokalizowane na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej wykorzystywane głównie do ogrzewania. Największa powierzchnia zainstalowanych kolektorów znajduje się w Łodzi (8207m2) i Poddębicach (2270m2). Instalacje fotowoltaiczne zidentyfikowane zostały w 4 gminach. Wytwarzają one energię elektryczną: na potrzeby własne (gm. Żychlin) oddawaną do krajowej sieci elektroenergetycznej (gm. Żarnów, Czerniewice, Sędziejowice) o łącznej mocy 8 MW i powierzchni ok. 7ha.

10 PLANOWANE INSTALACJE SŁONECZNE
W 9 gminach (22 miejscowościach) planuje zrealizowanie instalacji solarnych, z czego: 5 gmin posiadało już takie instalacje 4 gminy planują nowe instalacje . W 54 gminach (192 miejscowościach) planuje się realizację nowych instalacji fotowoltaicznych. Planowana moc miałaby wynosić ok. 180 MW.

11 DOCELOWE INSTALACJE SŁONECZNE
W 124 gminach docelowo planuje się zrealizowanie lub już istnieją instalacje solarne lub fotowoltaiczne Docelowa moc instalacji fotowoltaicznych miałaby wynosić ok. 188 MW co stanowi wzrost o 2 200%!! Docelową moc instalacji solarnych trudno określić z uwagi na zbyt dużą ilość gmin, które nie przysłały danych, z uwagi na brak konieczności rejestrowania takich inwestycji w urzędach.

12 ENERGETYKA Z BIOMASY

13 ELEKTROCIEPŁOWNIE I KOTŁOWNIE SPALAJĄCE BIOMASĘ
Biomasę spalają 3 elektrociepłownie: EC4 w Łodzi oraz w Opocznie i Rawie Mazowieckiej. Obecnie 48 kotłowni spala biomasę W 2015 roku w Uniejowie planowana jest budowa elektrociepłowni hybrydowej wykorzystującej energię wody geotermalnej przy jednoczesnym współspalaniu gazu i biomasy. W Kutnie planowana jest biogazownia. Biomasę planuje się spalać w 9 kotłowniach.

14 ZESTAWIENIE MOCY ISTNIEJĄCEJ I DOCELOWEJ ELEKTROWNI WYKORZYSTUJĄCYCH OZE W WOJEWÓDZTWIE
570% 2 200% 30% Wzrost mocy docelowej o: Źródło: opracowanie własne

15 Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi
Dziękuję za uwagę Ewa Paturalska-Nowak Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi Łódź, marzec 2015 r.


Pobierz ppt "w województwie łódzkim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google