Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny „Każdy dzień przybliża nas do świąt”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny „Każdy dzień przybliża nas do świąt”"— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny „Każdy dzień przybliża nas do świąt”

2 Projekt został przygotowany dla dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz klasy I i II Szkoły Filialnej w Żurawnicy Nauczyciele realizujący projekt: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz, Katarzyna Piwowar, Katarzyna Małyszek, ks. Mirosław Prokop.

3 Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci radosnym przeżyciem. Już sam okres przygotowań wywołuje wiele emocji. Dlatego postanowiłyśmy ten czas maksymalnie i świadomie wykorzystać, proponując ciekawe zadania, umożliwiające lepsze przeżywanie okresu przedświątecznego. Zadania projektu realizowano przez 3 tygodnie poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.

4 Realizację zadań rozpoczęto 1 grudnia
Realizację zadań rozpoczęto 1 grudnia. Tego dnia dzieci poznały kalendarz miesiąca grudnia i daty świąt oraz przysłowia związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

5 Nastał również radosny okres przygotowań do wizyty św
Nastał również radosny okres przygotowań do wizyty św. Mikołaja: - czytanie legend i poznawanie postaci Mikołaja, - pisanie listu do św. Mikołaja i próby jego naśladowania...

6 Wielu wrażeń dostarczyło samo spotkanie ze św. Mikołajem
Wielu wrażeń dostarczyło samo spotkanie ze św. Mikołajem. W podziękowaniu za otrzymane prezenty wszyscy zaprezentowali przygotowane wcześniej piosenki i wierszyki.

7 Podczas spotkania mikołajkowego został również ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny: „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”

8 W drugim tygodniu grudnia dzieci poznawały tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Bardzo chętnie opowiadały o zwyczajach świątecznych panujących w ich rodzinach. Z wielką uwagą słuchały również o zwyczajach i tradycjach świątecznych w wybranych krajach Europy. W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i " płonącego puddingu". Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami. W Niemczech "Boże Narodzenie" obejmuje trzy dni: 24 grudnia -"Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" tzw. "Bescherung". Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus.

9 Podczas poznawania tradycji świątecznych nie zapomniano o wspólnym kolędowaniu z rodzicami oraz przygotowaniu śpiewnika świątecznego ozdobionego rysunkami – przyda się z pewnością podczas spotkania opłatkowego i w rodzinnych domach.

10 Podczas zajęć otwartych dzieci razem z rodzicami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały piękne ozdoby choinkowe.

11 Każdy miał wiele pomysłów
Każdy miał wiele pomysłów. Najpierw zorganizowaliśmy wystawę prac w klasie...

12 Oczekując na święta dzieci słuchały opowiadań i legend o tematyce świątecznej.

13 Poznając świąteczne tradycje i zwyczaje postanowiliśmy we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich upiec pierniki. Najpierw poznaliśmy legendę o toruńskich piernikach. Następnie przy pomocy pani Agaty Bekier z KGW „zgłębialiśmy tajniki” przepisu na ciasto i odważali potrzebne składniki...

14 Wiele radości sprawiło wałkowanie i wycinanie pierniczków foremkami
Wiele radości sprawiło wałkowanie i wycinanie pierniczków foremkami. Wszyscy wspaniale bawili się podczas lukrowania i ozdabiania ciastek według własnych pomysłów.

15 Ten tydzień grudnia nie tylko rozbrzmiewał śpiewem, ale również pachniał cynamonem i goździkami...a to za sprawą "Kompocika Pychocika"

16 Ubierając choinkę uczniowie poznali nie tylko gatunki drzew iglastych, ale również działania ludzi w celu ich ochrony przed nadmierną wycinką w okresie przedświątecznym.

17 Wykonali również choinki z materiałów papierniczych
do dekoracji korytarza szkolnego i własnych domów.

18 17 grudnia nadszedł długo oczekiwany moment: spotkanie opłatkowe i jasełka „Maleńka przyszła miłość”.

19 Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością znaleźli się: Pan Jan Czochra – dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Pani Irena Szymczuk – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zwierzyńcu, Pani Grażyna Kawka – wicedyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Ksiądz Mirosław Prokop – proboszcz parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz rodzice i dziadkowie...

20 Podczas uroczystości został również rozstrzygnięty konkurs rodzinny na ozdobę choinkową. Najpiękniejsze ozdoby wykonały dzieci z oddziału przedszkolnego – Kacper Łosiewicz, Maria Bartnik i Magdalena Bartnik. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

21


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny „Każdy dzień przybliża nas do świąt”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google