Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Województwo Lubuskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Województwo Lubuskie."— Zapis prezentacji:

1 Województwo Lubuskie

2 Mapa i Herb województwa:

3 Ogólne informacje: Nazwa województwa Woj. Lubuskie Stolica
Gorzów Wlkp. / Zielona Góra Powierzchnia woj. 13 987,88. km² Mniejszości narodowe Ukraińska, Niemiecka, Rosyjska, Białoruska, Żydowska, Ormiańska, Litewska, Czeska, Słowacka

4 Ciekawostki

5 Strój Ludowy: MĘSKI KOBIECY

6 Legendy: -Niebezpieczne jezioro Błedno -Klątwa Radogosta

7 Niebezpieczne jezioro Błedno
Dawne to były czasy, kiedy piekielne demony opuszczały swoją siedzibę i ruszały między ludzi, aby tam mamić i porywać ludzkie dusze. Jeden z czartów znalazł swoją ofiarę nad jeziorem Błędno, z czasem z dziewczyny zrobił czarownice, która przez lata ćwiczyła się w sztuczkach magicznych. Dla bezpieczeństwa porzuciła rodzinną wieś i zamieszkała w małej chacie nad jeziorem, gdzie mogła odprawiać swoje gusła.

8 Klątwa Radogosta W dawnych czasach, kiedy wielkie obszary ziemi porastała niezmierzona puszcza, w krainie zwanej Niemczą Łużycką, żył i rządził Król Radogost. Był to rycerz potężny a kraj jego tak rozległy że krańców nie było widać. Radogost był władcą dobrym i sprawiedliwym, mimo to lubował się w wygodzie. Dlatego postanowił wybudować zamek, który przetrwa ataki hord najdzikszych.

9 Kuchnia regionalna Lubuska kaczka faszerowana Zupa niebecz z kapustą
Gołąbki na liściach winogronowych

10 Zielona Góra

11 Herb Zielonej Góry:

12 Miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, siedziba organów samorządu województwa, marszałka i zarządu województwa lubuskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz jednostek im podporządkowanych, starosty powiatu zielonogórskiego oraz władz gminy Zielona Góra, stolica diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Razem z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto. Należy do Związku Miast Polskich. Z dniem 1 stycznia 2015 roku miasto powiększy się o obszar gminy Zielona Góra. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 31 grudnia 2013 r. miasto miało mieszkańców, zaś według danych Urzędu Miasta Zielona Góra z 22 lipca 2014 r. w mieście zameldowanych jest na pobyt stały i czasowy łącznie osób.

13 Zabytki Zielonej góry:
Konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze Ratusz w Zielonej Górze

14 Konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze
Kościół ufundowany w II poł. XIII w. przez księcia Konrada I głogowskiego poświęcony św. Jadwidze (skądinąd babce fundatora), ukończony w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada; sam fundator został pochowany w obrębie świątyni. Kościół ten jest najstarszym zachowanym zabytkiem w mieście.

15 Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze
Został zbudowany w latach na planie krzyża. Dawny zbór protestancki Ogród Chrystusowy. Wzniesiony w stylu barokowym jako budowla szachulcowa. Przed każdą Mszą Świętą odsłaniany jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zupełnie jak w sanktuarium na Jasnej Górze. Jeden z najstarszych kościołów Zielonej Góry.

16 Ratusz w Zielonej Górze
Ratusz w Zielonej Górze – znajduje się pośrodku Starego Rynku. Data budowy pierwszego ratusza nie jest znana. Była to budowla drewniana, która spłonęła podczas pożaru miasta. Obecny ratusz przyjmuje się iż został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Był kilkakrotnie przebudowany między innymi po pożarach miasta w XVI i XVII wieku.

17 Atrakcje Turystyczne województwa

18 Park Mużakowski Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park stylu angielskiego. Został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler- Muskau. Należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.

19 Park Narodowy Ujście Warty
Park Narodowy „Ujście Warty” jest wyjątkowo cennym ornitologicznie obszarem o powierzchni ponad 8000 hektarów, na którym znajdują się unikalne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska. Całość stanowi jedną z najważniejszych w Polsce ostoję ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność około 270 gatunków ptaków, z czego 26 należy do rzadkich lub zagrożonych wyginięciem.

20 Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła
Na Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła znajdują się świątynie w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie, które powinny szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej. Szlak ma długość około 23 kilometrów.

21 Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie
Figura Chrystusa Króla Wszechświata jest najwyższą na świecie rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale jest od niego wyższa. Ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton, a jej łączna wysokość przekracza 50 metrów.

22 Dziękuję za uwagę Prezentację wykonał: Mateusz Szpyt


Pobierz ppt "Województwo Lubuskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google