Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor:Patryk Chorostowsky. gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Chlamydosaurus.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor:Patryk Chorostowsky. gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Chlamydosaurus."— Zapis prezentacji:

1 Autor:Patryk Chorostowsky

2 gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Chlamydosaurus.

3 Długość ciała 80-90 cm, w tym ogon do 65 cm. Małe łuski na ciele są gładkie. Z boków szyi i spod żuchwy wyrasta obszerny fałd skórny opadający na ramiona, tworząc pomarszczone fałdy. W razie zagrożenia rozpościera go dzięki promienistym włóknom chrzęstnym, prostującym się dzięki mięśniom przytwierdzonym do czaszki. Ma on średnicę 20 - 30 cm i jest pokryty zachodzącymi na siebie łuskami. Efekt odstraszający potęguje szeroko otwarta paszcza ukazująca jaskrawe wnętrze. Grzbiet barwy szarobrązowej licznie pokryty ciemnymi plamkami i większymi, czarnymi plamami. Kołnierz pokrywa mozaikowy, niebiesko - pomarańczowo - jasnobrązowy deseń.

4 Północno-zachodnia Australia i Nowa Gwinea Żyje na terenach suchych, zadrzewionych. Prowadzi naziemny i nadrzewny tryb życia. Bardzo ruchliwa, szybko biega na tylnych odnóżach unosząc nad ziemią ogon. Zagrożona rozpościera kołnierz po czym rzuca się na napastnika boleśnie go kąsając

5 Potrafi rozpostrzeć kołnierz który znajduje się z boków szyi i pod żuchwą, przez co wydaje się większa. Efekt odstraszający potęguje szeroko otwarta paszcza ukazująca jaskrawe wnętrze. kołnierz jest w kolorach niebieskim, pomarańczowym i jasnobrązowym. W świecie zwierząt kolor jaskrawe z reguły informują o jadowitości zwierzęcia tudzież agresywności, agresor widzący dane ubarwienie czasami odpuszcza.

6 Agama Kołnierzasta Agama Kolczasta Agama Chińska Agama Wodna Agama Motylowa Agama Żaglowa

7 Aktywna w dzień. Zjada Owady i pająki

8 Podczas pory godowej (początek pory deszczowej, wrzesień-październik), dorosłe samce walczą o partnerki, rozkładając swoje kołnierze szczypią się nawzajem. Jeden lub dwa razy samice składają w środku pory deszczowej (listopad-luty) 4-23 jaj w pergaminowatych osłonkach do dołków w ziemi o głębokości ok. 5-20 cm, zwykle w miejscu dobrze nasłonecznionym. Inkubacja trwa od dwóch do trzech miesięcy. Płeć nowo wylęgłych determinuje temperatura. Jeśli jest za wysoka wylęgają się tylko samice. Temperatura optymalna wynosi 29-35 °C i wtedy liczba samic i samców równoważy się.

9 Polacy na Zachodzie importerami sprzedają po 150 euro -długość życia agamy to 15-25 lat -agama biega zazwyczaj na tylnych kończynach -fałda agamy kołnierzastej zwisa luźno, dopóki coś nie przestraszy zwierzęcia -kiedy jaszczurka jest przestraszona, otwiera swą ruchliwą, żółtą paszczę, rozpościera kołnierz i biegnie na dwóch nogach w kierunku najbliższego drzewa, na które się wspina

10 Nie Znaleziono Informacji Lub ich wgl. Nie ma.

11 Źródło: Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. http://www.ciekawe- zwierzeta.twojafauna. pl


Pobierz ppt "Autor:Patryk Chorostowsky. gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Chlamydosaurus."

Podobne prezentacje


Reklamy Google