Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ODPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ODPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY"— Zapis prezentacji:

1 ODPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY
PREZENTACJA DARIA KODZIS NICOLA GRZELAK

2 ODPOCZYNEK CZYNNY To pełna aktywność ruchowa. Przejawia się ona w praktycznie każdym ruchu, jaki wykonujemy, również w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie czy chodzenie. Ale aby aktywność ruchowa sprawiała przyjemność, najlepiej dobierać ją w zależności od stopnia i rozległości zmęczenia oraz indywidualnych upodobań. Mogą to być np. spacery, turystyka, praca na działce czy sport. Ważne, żeby wypoczynek aktywny był tak regularny, jak regularnie odpoczywamy biernie np. podczas snu.

3 PRZYKŁAD ODPOCZYNKU CZYNNEGO
JAZDA ROWERAMI BIEGI

4 RUCH FIZYCZNY WPŁYWA NA:
Układ oddechowy- Regularna aktywność fizyczna zwiększa pojemność życiową płuc, maksymalny stopień wentylacji oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu. Wszystko to sprawia, że organizm zyskuje lepszą wytrzymałość ? wolniej się męczy i dłużej zachowuje siły. Układ krwionośny- Dzięki systematycznemu wysiłkowi rośnie objętość krwi znajdującej się w krwiobiegu. Wzrasta też pojemność wyrzutowa serca, co powoduje, że zarówno podczas wysiłku, jak i spoczynku, skurcze serca są rzadsze. Układ ruchu- W mięśniach szkieletowych wzrasta liczba mitochondriów.

5 RUCH WPŁYWA NA PSYCHIKĘ CZŁOWIEKA
Psychika- Przede wszystkim ruch to najlepsza metoda zwalczania zmęczenia psychicznego. Ponadto wspólne uprawianie aktywności fizycznej integruje ludzi i pomaga zapomnieć o codziennym stresie. Dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu poprawia się pamięć i koncentracja. Zdaniem ekspertów aktywność fizyczna zmniejsza też ryzyko uzależnień, gdyż osoby zajmujące się sportem rzadziej sięgają po używki.

6 FITNESS JAKO ODPOCZYNEK CZYNNY
Fitness- to różnorodne rodzaje zorganizowanych zajęć ruchowych posiadających ściśle określone cele oraz swoiste podstawy metodyczne, realizowane najczęściej w formie lekcji grupowych z wykorzystaniem odpowiednio dobranej muzyki oraz przyborów i przyrządów.

7 JAK MOŻNA W MOIM MIEŚCIE SPĘDZAĆ CZAS WOLNY ?
Siłownia w Głogowie :D Pływalnia w Głogowie

8 CZAS WOLNY Czas wolny to pojęcie, które znane już było ludziom pierwotnym. Wypoczynek po pracy – podstawowy element wolnego czasu – był zjawiskiem znanym ludzkości od zarania dziejów. Zgodnie z definicją francuskiego socjologa J.Dumazediera czas wolny to „wszelkie zajęcia, jakim może oddawać się jednostka z własnej ochoty, bądź dla rozrywki, bądź dla rozwijania swych wiadomości lub dla bezinteresownego kształcenia się, dobrowolnego udziału w życiu społecznym, poza obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi i społecznymi.

9 ODPOCZYNEK BIERNY Odpoczynkiem biernym nazywamy taki, podczas którego nie wykonujemy wysiłku fizycznego. Możemy czytać książkę, oglądać telewizję, słuchać radia czy rozmawiać ze znajomymi siedząc z laptopem na kolanach !

10 Odpoczynek bierny- Jest to ograniczenie do minimum wszelkiej aktywności - zarówno mięśniowej, jak i umysłowej. Najbardziej efektywną formę takiego odpoczynku stanowi sen, a szczególnie jego faza REM. Wtedy właśnie następuje wyraźne obniżenie napięcia mięśni szkieletowych. Podczas snu odpoczywają także: centralny układ nerwowy, serce, układ pokarmowy i układ oddechowy. Inne formy biernego odpoczynku to np. czytanie lub oglądanie telewizji. Układ ruchowy będzie podczas tych czynności odpoczywał, o ile zapewni się kręgosłupowi odpowiednio twardą i ukształtowaną podpórkę.

11 PARĘ PRZYKŁADÓW BIERNEGO ODPOCZYNKU
Szachy Czytanie książki Gra na komputerze Oglądanie telewizji Słuchanie muzyki

12 SZACHY Szachy- to gra strategiczna i planszowa na dwóch graczy
Cała gra odbywa się na 64 polowej planszy „Szachownicy” za pomocą pionków różnego rodzaju. To świetna forma Odpoczynku Biernego, jeśli jest w pobliżu druga osoba.

13 CZYTANIE KSIĄŻKI Świetną formą wypoczynku biernego jest czytanie książki. To bardzo ciekawa rzecz wystarczy wybrać sobie odpowiednią książkę, która może nas pochłonąć.

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ :D


Pobierz ppt "ODPOCZYNEK CZYNNY I BIERNY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google