Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawność fizyczna By zdrowym być!. Co to jest sprawność fizyczna? Sprawność fizyczna to szeroko rozumiana sprawność organizmu warunkowana poprzez odpowiedni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawność fizyczna By zdrowym być!. Co to jest sprawność fizyczna? Sprawność fizyczna to szeroko rozumiana sprawność organizmu warunkowana poprzez odpowiedni."— Zapis prezentacji:

1 Sprawność fizyczna By zdrowym być!

2 Co to jest sprawność fizyczna? Sprawność fizyczna to szeroko rozumiana sprawność organizmu warunkowana poprzez odpowiedni poziom strukturalny i funkcjonalny układów naszego ciała. Do tych sprawności zaliczamy następujące układy oraz ich sprawność:

3 Sprawność morfologiczna określa adekwatny skład ciała z punktu widzenia zdrowia oraz aktywności fizycznej. Poziom tej sprawności powszechnie określają różnego typu wskaźniki składu tkanki aktywnej do nieaktywnej, z których najbardziej rozpowszechniony jest BMI (Body Mass Index).

4 Sprawność mięśniowo szkieletowa – określająca adekwatny poziom siły mięśniowej oraz prawidłową budowę szkieletu. Ważnym elementem tej sprawności jest również gibkość. Gibkość określa odpowiedni zakres ruchomości odcinków względem siebie, a jej pozom warunkowany jest przez stan rozciągnięcia mięśni, więzadeł, torebek stawowych itd.

5 Sprawność krążeniowo- oddechowa – określa odpowiedni poziom rozwoju układów odpowiedzialnych za dystrybucję tlenu, utylizację tlenu, dystrybucję substancji odżywczych, redystrybucję substancji będących produktami przemiany materii, zapewniających odpowiedni poziom tolerancji organizmu na wysiłek, w tym na metabolity kwaśne we krwi.

6 Opłaca się ćwiczyć. Każdy na ogół wie, że sprawność fizyczna jest ważna, ale nie każdy tak naprawdę rozumie jej znaczenie. Sprawność fizyczna jest gwarantem zdrowia, tężyzny fizycznej i umysłowej, daje umiejętność pokonywania każdego wysiłku, związanego z wykonywaniem codziennych czynności. Stwarza też rezerwę energii, która może być uruchomiona zawsze wtedy, gdy pojawi się jakaś nagła, nieoczekiwana potrzeba. W przypadku organizmu dorosłego człowieka, ciężkie zakupy, praca na działce, podbiegnięcie do autobusu nie powinno wywołać zadyszki ani wyczerpania.

7 CZĘSTOŚĆ UPRAWIANIA SPORTU OGÓŁEM

8 Zawsze musimy pamiętać, że systematyczność, właściwa ilość poświęconego czasu i odpowiednia intensywność ćwiczeń jest warunkiem sukcesu. Należy zawsze zaczynać powoli i w miarę czasu zwiększać obciążenia. Nie należy dopuszczać do przetrenowania, zupełnego wyczerpania lub zadyszki. Uczucie sztywności i bolesności mięśni, czy ścięgien, zawsze jest sygnałem do przerwania ćwiczeń i odpoczynku.

9 autor prezentacji Patryk Szklarz


Pobierz ppt "Sprawność fizyczna By zdrowym być!. Co to jest sprawność fizyczna? Sprawność fizyczna to szeroko rozumiana sprawność organizmu warunkowana poprzez odpowiedni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google