Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawność fizyczna By zdrowym być!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawność fizyczna By zdrowym być!."— Zapis prezentacji:

1 Sprawność fizyczna By zdrowym być!

2 Co to jest sprawność fizyczna?
Sprawność fizyczna to szeroko rozumiana sprawność organizmu warunkowana poprzez odpowiedni poziom strukturalny i funkcjonalny układów naszego ciała. Do tych sprawności zaliczamy następujące układy oraz ich sprawność:

3 Sprawność morfologiczna określa adekwatny skład ciała z punktu widzenia zdrowia oraz aktywności fizycznej. Poziom tej sprawności powszechnie określają różnego typu wskaźniki składu tkanki aktywnej do nieaktywnej, z których najbardziej rozpowszechniony jest BMI (Body Mass Index).

4 Sprawność mięśniowo szkieletowa – określająca adekwatny poziom siły mięśniowej oraz prawidłową budowę szkieletu. Ważnym elementem tej sprawności jest również gibkość. Gibkość określa odpowiedni zakres ruchomości odcinków względem siebie, a jej pozom warunkowany jest przez stan rozciągnięcia mięśni, więzadeł, torebek stawowych itd.

5 Sprawność krążeniowo-oddechowa – określa odpowiedni poziom rozwoju układów odpowiedzialnych za dystrybucję tlenu, utylizację tlenu, dystrybucję substancji odżywczych, redystrybucję substancji będących produktami przemiany materii, zapewniających odpowiedni poziom tolerancji organizmu na wysiłek, w tym na metabolity kwaśne we krwi.

6 Opłaca się ćwiczyć. Każdy na ogół wie, że sprawność fizyczna jest ważna, ale nie każdy tak naprawdę rozumie jej znaczenie. Sprawność fizyczna jest gwarantem zdrowia, tężyzny fizycznej i umysłowej, daje umiejętność pokonywania każdego wysiłku, związanego z wykonywaniem codziennych czynności. Stwarza też rezerwę energii, która może być uruchomiona zawsze wtedy, gdy pojawi się jakaś nagła, nieoczekiwana potrzeba. W przypadku organizmu dorosłego człowieka, ciężkie zakupy, praca na działce, podbiegnięcie do autobusu nie powinno wywołać zadyszki ani wyczerpania.

7 CZĘSTOŚĆ UPRAWIANIA SPORTU OGÓŁEM

8 Zawsze musimy pamiętać, że systematyczność, właściwa ilość poświęconego czasu i odpowiednia intensywność ćwiczeń jest warunkiem sukcesu. Należy zawsze zaczynać powoli i w miarę czasu zwiększać obciążenia. Nie należy dopuszczać do przetrenowania, zupełnego wyczerpania lub zadyszki. Uczucie sztywności i bolesności mięśni, czy ścięgien, zawsze jest sygnałem do przerwania ćwiczeń i odpoczynku.

9 autor prezentacji Patryk Szklarz


Pobierz ppt "Sprawność fizyczna By zdrowym być!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google