Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczna obsługa ciągnika

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczna obsługa ciągnika"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczna obsługa ciągnika
BHP NA WSI Bezpieczna obsługa ciągnika i maszyn rolniczych

2 W 16 574 przypadkach poszkodowani doznali trwałego uszczerbku na
W 2011 roku na terenie całego kraju rolnicy zgłosili wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym. W przypadkach poszkodowani doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź ponieśli śmierć. Zginęło 81 osób Najwięcej wypadków zdarzyło się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i wielkopolskim Uznano 183 przypadki chorób zawodowych

3

4

5

6 Przystępując do pracy, zadbaj o prawidłowy ubiór!
Ubranie powinno: przylegać do ciała, nie może być za luźne być pozapinane, nie powinno mieć zwisających części -pasków, ściągaczy itp.

7 Obuwie robocze Obuwie robocze używane do pracy w gospodarstwie powinno mieć antypoślizgową podeszwę. Gdy jest sucho – pracuj w trzewikach wiązanych lub zapinanych powyżej kostki, a gdy mokro – w gumowcach.

8 Chroń swoje zdrowie stosując środki ochrony indywidualnej: półmaski, okulary, rękawice, ochronniki słuchu czy kombinezony przeciwchemiczne.

9 Ciągnik rolniczy powinien:
posiadać kabinę lub pałąk chroniący przed skutkami wywrotki, być sprawny technicznie, posiadać sprawną instalację elektryczną, w tym oświetleniową, sprawne hamulce, w tym ręczny, być wyposażony w lusterka wsteczne, mieć trójkąt ostrzegawczy. Wyposażenie dodatkowe to: gaśnica proszkowa o masie co najmniej 1kg, apteczka pierwszej pomocy.

10 Ciągnik w złym stanie technicznym, bez kabiny, osłon itd
Ciągnik w złym stanie technicznym, bez kabiny, osłon itd. jest niebezpieczny !!!

11 Ciągnik sprawny technicznie
Lusterka Kabina Ciągnik sprawny technicznie

12 Pamiętaj !!! Kabina lub rama może uratować Ci życie!!!
Gdyby widoczny na zdjęciu ciągnik był wyposażony w kabinę lub ramę ochronną, rolnik by przeżył!!!

13 Ciągniki używane do ugniatania pryzm kiszonek muszą być wyposażone w kabinę!

14 Ciągnik rolniczy bardzo łatwo wywrócić, dlatego należy zawsze zjeżdżać po pochyłościach pod kątem prostym!!! Ciągnikiem po pochyłościach można jeździć po stokach o maksymalnym nachyleniu: 10 stopni – w przypadku ciągników z jedną osią napędową, 12 stopni - w przypadku ciągników z dwiema osiami napędowymi.

15 Przewożenie pasażerów jest dozwolone, gdy ciągnik ma dodatkowe siedziska i jest zarejestrowany na określoną liczbę osób.

16 Ciągnik z przyczepą musi mieć sprawne oświetlenie i widoczny trójkąt ostrzegawczy!

17 Ciągnik rolniczy po drogach publicznych mogą prowadzić osoby trzeźwe, które ukończyły 16 lat i mają prawo jazdy uprawniające do kierowania ciągnikiem Każdego roku w wypadkach ginie kilkunastu rolników. Najczęstszą przyczyną tych wypadków jest prowadzenie ciągnika pod wpływem alkoholu.

18 Ciągnik jest skonstruowany dla osób dorosłych!
ciągnik nie służy do zabawy i nie powinien być obsługiwany przez dzieci minimalny wzrost człowieka, pozwalający bezpiecznie obsługiwać ciągnik, to 155 cm, dzieci osiągają ten wzrost około 13 roku życia, Jeśli chcesz by dziecko Ci pomogło, najpierw pokaż mu co do czego służy, przeszkol je z zasad bezpiecznej obsługi! ZAWSZE towarzysz dziecku podczas takiej pomocy

19 Ciągnik po wywrotce ! 13-latek, który nim kierował stracił prawą nogę. Gdy zjeżdżał z drogi na pole ciągnik przewrócił się do rowu. Tego wypadku można było uniknąć !!!

20 Zanim wyjedziesz z pola na drogę sprawdź czy nic nie nadjeżdża !

21 W czasie sprzęgania maszyn lub przyczep z ciągnikiem nikt nie powinien przebywać w strefie pomiędzy nimi !

22 Najczęstsze nieprawidłowości sprzęgu ciągnika z przyczepą
Nieoryginalne i niedopasowane bolce mogą w każdej chwili wypaść Brak zawleczki zabezpieczającej bolec przed wypadnięciem

23 Prawidłowy i bezpieczny sprzęg:
oryginalny bolec zabezpieczony przed wypadnięciem, podłączone hamulce i instalacja elektryczna przyczepy. Nieprawidłowy i stanowiący zagrożenie sprzęg: bolec niezabezpieczony zawleczką przed wypadnięciem, brak podłączenia hamulców i instalacji elektrycznej przyczepy.

24 Przyczepa powinna być wyposażona w prawidłowo wyregulowaną sprężynę podtrzymującą dyszel. Jest to bardzo pomocne przy sprzęganiu z ciągnikiem!

25 Sprzęg ciągnika z maszynami powinien odbywać się za pomocą oryginalnych bolców, które zabezpiecza się agrafkami!

26 Wysiadając z ciągnika należy pamiętać o:
wyłączeniu silnika i przeniesienia napędu na wałek zdawczy, zaciągnięciu hamulca ręcznego, pozostawieniu ciągnika na biegu, zabezpieczeniu kluczyków przed dostępem dzieci.

27 Największe zagrożenia związane z obsługą maszyn to:
brak osłon części ruchomych, wykonywanie napraw, regulacji czy usuwanie zapchania np. słomą przy włączonym napędzie.

28 Wały napędowe powinny być wyposażone w osłony zabezpieczone łańcuszkiem !!!
N I E !!! T A K !

29 Na skróty: może się uda i wałek nie złapie za spodnie !

30 Brak osłon części ruchomych często bywa przyczyną groźnych wypadków!
Wszystkie części ruchome - wały napędowe, przekładnie pasowe, łańcuchowe muszą mieć osłony !!! Brak osłon części ruchomych często bywa przyczyną groźnych wypadków!

31 Brak osłony na wale napędowym był przyczyną tragicznego wypadku !!!

32 Zasady bezpiecznej obsługi maszyn

33 Usuwanie awarii i zapchań, wszelkie naprawy, regulacje powinny być wykonywane przy wyłączonym napędzie!!! W ostatnich latach znacznie zwiększył się areał uprawy kukurydzy na kiszonkę. Do zbioru wykorzystywane są sieczkarnie doczepiane, samojezdne. Dochodzi do wielu poważnych urazów rąk i nóg. Przyczyną tych wypadków jest usuwanie zapchań przy włączonym napędzie. Poszkodowani tłumaczą często, że przy włączonym napędzie szybciej usuwa się zapchanie a wyłączanie napędu to zbędna strata czasu.

34 Osoby postronne nie mogą przebywać w odległości mniejszej jak 50 metrów od pracujących maszyn (kosiarki rotacyjne i talerzykowe, glebogryzarki itp.) pracujących w polu. Brak fartuchów wyłapujących kamienie i uszkodzone noże w kosiarce może być przyczyną wypadku Twojego lub osób postronnych. Urwany nożyk może przelecieć ponad 50 metrów i w kogoś uderzyć !!!

35 Urszula Żukowska lat 9 SP Zabiele woj. podlaskie

36 Kombajn zbożowy

37

38 Kombajn zbożowy musi być:
sprawny technicznie, posiadać oświetlenie i sygnał dźwiękowy, posiadać wszystkie osłony części ruchomych, wyposażony w gaśnicę i apteczkę.

39 W skład wyposażenia wchodzą:
dwie gaśnice proszkowe (po 5 kg.), żółte, migające światło - „kogut”, kabina lub daszek przeciwsłoneczny, trójkąt ostrzegawczy z tyłu kombajnu.

40 Obsługujący kombajn musi mieć uprawnienia do kierowania pojazdem (prawo jazdy kat. T) i uprawnienia do prowadzenia maszyn wolnobieżnych np. kombajnu.

41 Kombajnista musi być trzeźwy !!!

42 Za wszelkie wypadki z udziałem kombajnu odpowiada kombajnista!!!

43 Przewożenie pasażerów na pomoście kombajnu jest zabronione !!!

44 Jeżeli Twój pasażer spadnie i coś sobie zrobi, Ty za to odpowiesz!!!
Kombajnisto Pamiętaj !!! Jeżeli Twój pasażer spadnie i coś sobie zrobi, Ty za to odpowiesz!!!

45 Dzieci nie mogą obsługiwać kombajnu !!!

46 Napraw i innych czynności obsługowych można dokonywać po wyłączeniu silnika i mechanicznym zabezpieczeniu hederu przed opadnięciem !!!

47 Podczas transportu na większe odległości, heder musi być złożony do pozycji transportowej !!!

48 Z powodu dużego hałasu zalecane jest używanie ochronników słuchu.

49 Przy pracy w dużym zapyleniu wskazane jest używanie półmasek przeciwpyłowych !!!

50 Przejazdy z pola na pole powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności !!!

51 Magdalena Stachurska lat 15 Gim. Krypno woj. podlaskie

52 Czemu tej osłony nie założono przed wypadkiem?
Jakiś czas temu, przy obsłudze widocznej na zdjęciu dmuchawy, pomagał 12-letni chłopiec. Paski napędowe nie były wtedy osłonięte. Chłopiec potknął się a jego ręka trafiła w przekładnię napędową. Stracił trzy palce. Po wypadku ojciec założył osłonę. Czemu tej osłony nie założono przed wypadkiem?

53 Przykład osłony pasów napędowych młynka, wykonanej przez rolnika.
Najważniejsza jest chęć zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych.

54 Używaj popychaczy!!! Szkoda twoich palców!!!
Każdego roku kilkadziesiąt osób przerabiając mięso we własnym zakresie robi prawdziwą „palcówkę”. A wystarczy zamiast własnych palców użyć tak zwanego „popychacza”.

55 Błędy widoczne na zdjęciu:
brak wygrodzenia przekładni pasowej, ustawienie silnika w stosunku do młynka w sposób zachęcający do przechodzenia nad pasem. A przecież można tak: osłona pasa napędowego zamontowana do ściany, ustawienie silnika w stosunku do młynka w sposób uniemożliwiający przechodzenie nad pasem.

56 Także urządzenia wykonane we własnym zakresie można wyposażyć w osłony
Także urządzenia wykonane we własnym zakresie można wyposażyć w osłony. Podstawą są chęci i świadomość zagrożeń. Przed Po Obsługując urządzenia, przy których iskrzy się, pyli, wylatują kawałki wiórów czy metalu używaj okularów ochronnych.

57 Opracował: Bartłomiej Królik Korekta: Jakub Chojnicki
Dziękuję za uwagę !!! Opracował: Bartłomiej Królik Korekta: Jakub Chojnicki


Pobierz ppt "Bezpieczna obsługa ciągnika"

Podobne prezentacje


Reklamy Google