Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

2 W 2011 roku na terenie całego kraju rolnicy zgłosili 25 772 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym. W 16 574 przypadkach poszkodowani doznali trwałego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "2 W 2011 roku na terenie całego kraju rolnicy zgłosili 25 772 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym. W 16 574 przypadkach poszkodowani doznali trwałego."— Zapis prezentacji:

1

2 2 W 2011 roku na terenie całego kraju rolnicy zgłosili 25 772 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym. W 16 574 przypadkach poszkodowani doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź ponieśli śmierć. Zginęło 81 osób Najwięcej wypadków zdarzyło się w województwach: warmińsko- mazurskim, podlaskim i wielkopolskim Uznano 183 przypadki chorób zawodowych

3 3

4 4

5 5

6 6 Przystępując do pracy, zadbaj o prawidłowy ubiór Ubranie powinno: przylegać do ciała, nie może być za luźne być pozapinane, nie powinno mieć zwisających części - pasków, ściągaczy itp.

7 7 Obuwie robocze używane do pracy w gospodarstwie powinno mieć antypoślizgową podeszwę. Gdy jest sucho – pracuj w trzewikach wiązanych lub zapinanych powyżej kostki, a gdy mokro – w gumowcach. Obuwie robocze

8 8 Chroń swoje zdrowie stosując środki ochrony indywidualnej: półmaski, okulary, rękawice, ochronniki słuchu czy kombinezony przeciwchemiczne.

9 9 Wypadki przy obsłudze zwierząt to około 12 % wszystkich zdarzeń wypadkowych w rolnictwie. Najczęściej mają miejsce przy obsłudze bydła mlecznego, lecz hodowla innych gatunków zwierząt także niesie z sobą różne zagrożenia.

10 10 Zasady bezpiecznej obsługi zwierząt Około 4 % wypadków śmiertelnych na wsi jest związane z obsługą zwierząt. Co można zrobić, aby zmniejszyć zagrożenia ? Proszę popatrzeć !

11 11 W drzwiach budynków nie powinny być umieszczane progi. Są one często przyczyną potknięć i upadków.

12 12 W budynkach inwentarskich nie powinno być różnic poziomów podłogi np. progów czy stopni, gdyż grożą potknięciem i upadkiem. W czasie budowy i późniejszych modernizacji należy dążyć do wyrównania powierzchni podłóg w budynkach.

13 13 Nad kanałami gnojowymi powinny znajdować się pomosty.

14 14 Sprawna i zadbana instalacja elektryczna zabezpieczy Cię przed porażeniem prądem.

15 15 Brak kloszy, uszkodzone puszki czy popękane przewody elektryczne mogą być przyczyną porażenia prądem.

16 16 Skrajnie niebezpieczne jest podłączanie odbiorników w sposób widoczny na zdjęciu !!!

17 17 Na schodach musi być bezpiecznie !!! na schodach powinien panować ład, na schodach nie wolno przechowywać pasz, worków czy narzędzi, schody powinny być zabezpieczone barierką o wysokości 110 cm., przy zejściu nie mogą stać maszyny i inne przedmioty. T A K ! N I E !!!

18 18 Słoma zmieszana z sianem Za niska i za krótka barierka Ustawiona przy schodach przewracarka gwiazdowa Mężczyzna w wyniku wypadku na tych schodach stracił sześć zębów i połamał dolną szczękę w trzech miejscach. Ktoś powie miał pecha - a Ja stwierdzam, że to była jego wina. Gdyby schody były posprzątane? Gdyby barierka była prawidłowo wykonana? Gdyby maszyna stała w miejscu wyznaczonym?

19 19 Listwa przypodłogowa Barierka wysokości 110 cm. Prawidłowo zabezpieczony otwór zrzutowy Mocowanie drabiny

20 20 Schody na strych z barierkami

21 21 Narzędzia powinny być przechowywane na wieszakach. Rzucone lub pozostawione byle gdzie, stają się ZAGROŻENIEM.

22 22 Wykorzystuj wózki i taczki w swojej pracy. Wożenie wymaga mniejszej siły, niż noszenie.

23 23 Planując budowę lub modernizację rozważ wykorzystanie nowych technologii: - w oborach wolnostanowiskowych z halą udojową, - w oborach bezściołowych.

24 24 Nadepnięcia na stopy i przygniecenia przez krowy do ścian i przegród to najczęstsze wypadki przy obsłudze bydła !

25 25 W czasie udoju na stanowisku dojącemu zagraża: kopnięcie, nadepnięcie na stopę, uderzenie ogonem w twarz.

26 26 Szczególnie groźne są uderzenia rogami w twarz obsługującego w czasie wiązania krów na stanowisku.

27 27 Cielęta przeznaczone do dalszej hodowli powinny mieć usuwane zaczątki rogów!

28 28 Konieczność schylania się lub kucania jest jednym z powodów dolegliwości kręgosłupa! Można temu częściowo zapobiec stosując stołeczki.

29 29 Zaletami obór wolnostanowiskowych jest mniejszy nakład pracy rolnika i odgrodzenie człowieka od zwierząt.

30 30 Obora wolnostanowiskowa

31 31 Udój w hali jest bezpieczniejszy i wygodniejszy! W czasie doju w hali udojowej dojarz ma wyprostowane plecy i nie obciąża stawów biodrowych i kolanowych!

32 32 Wyprostowane plecy i odgrodzenie od krów, to zalety pracy w hali udojowej.

33 33 Poskrom powinien być w każdym gospodarstwie.

34 34 Przykładowe poskramiacze. Klucz nosowy Poskramiacz kulszowo- pachwinowy

35 35 Uwaga na buhaje powyżej 1 roku życia! Byki, ogiery i knury powinni obsługiwać tylko dorośli, sprawni fizycznie i trzeźwi mężczyźni!

36 36 Szczególnie niebezpieczne dla obsługi są buhaje. Sama masa od 800 do 1400 kg jest już groźna! Dlatego wszystkie byki powyżej 1 roku powinny mieć założone kółko nosowe i być prowadzane na tzw. lasce lub drążku.

37 37 W grudnia 2010 roku na terenie województwa podlaskiego buhaj ważący prawie 900 kg zabił dwóch mężczyzn. W czasie wieczornego karmienia zaatakował 53 letniego mężczyznę. Kilka godzin później śmiertelnie poturbował 83 letniego ojca szukającego syna. Buhaj był utrzymywany w oborze z innymi zwierzętami i przywiązany do ściany sznurkiem za rogi. Nie miał założonego kółka nosowego. Rolnik był pod wpływem alkoholu. Przy obsłudze byków, ogierów, knurów i tryków zachowaj szczególną ostrożność!

38 38 Koryta powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, aby podczas karmienia pracownicy nie musieli wchodzić do kojców!

39 39 Korytarze paszowe, gnojowe i przepędowe powinny być tak zaplanowane, aby nie krzyżowały się ze sobą.

40 40 W przypadku trzody chlewnej, szczególnie groźne są lochy z małymi prosiętami utrzymywane luzem w kojcach. W obronie prosiąt potrafią poważnie pogryźć obsługę.

41 41 W czasie zabiegów hodowlanych i weterynaryjnych przy trzodzie używaj poskramiaczy np. pętli na ryj. W czasie przeganiania wyznacz zwierzętom kierunek, w którym mają się poruszać. Stosuj zapory i przenośne przegrody.

42 42 Jedna żarówka, a tyle zagrożeń ? Tak zawieszona żarówka może być przyczyną pożaru lub porażenia prądem elektrycznym. Brak: klosza, osłony klosza, zawieszenia na łańcuchu.

43 43 Bezpieczny promiennik podczerwieni. Zawieszony na łańcuchu Klosz Siatka ochronna Podłączenie za pomocą uziemionego kabla

44 44 Stajnie

45 45 Uprawiając jeździectwo należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój do jazdy konnej. Bryczesy Buty do jazdy konnej + ochraniacze, tzw. sztylpy Toczek

46 46 Koniom, które się gryzą wplatamy w grzywę czerwoną wstążkę. Koniom, które się kopią wplatamy w ogon czerwoną wstążkę.

47 47 Do krycia i kucia koni używaj poskromów.

48 48 Piotr Tekień lat 11 SP Nowa Wieś woj. podlaskie

49 49 Dziękuję za uwagę !!! Opracował: Bartłomiej Królik Korekta: Jakub Chojnicki


Pobierz ppt "2 W 2011 roku na terenie całego kraju rolnicy zgłosili 25 772 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym. W 16 574 przypadkach poszkodowani doznali trwałego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google